Krvácející jícnové varixy

Co jsou krvácivé jícnové varixy?

Krvácející jícnové varixy vznikají, když vám prasknou a krvácejí oteklé žíly (varixy) v dolním jícnu.

Jícen je svalová trubice, která spojuje ústa a žaludek. Žíly ve vašem dolním jícnu v blízkosti žaludku mohou nabobtnat, když se sníží průtok krve do jater. To může být způsobeno jizvou nebo krevní sraženinou v játrech.

Když je průtok krve játry blokován, krev se hromadí v dalších krevních cévách v okolí, včetně těch ve vašem dolním jícnu. Tyto žíly jsou však mnohem menší a nejsou schopny nést velké množství krve. V důsledku zvýšeného průtoku krve se rozšiřují a otékají.

Oteklé žíly jsou známé jako jícnové varixy.

Z jícnových varixů může unikat krev a nakonec prasknout. To může vést k závažnému krvácení a život ohrožujícím komplikacím, včetně smrti. Když se to stane, je to lékařská pohotovost. Pokud máte příznaky krvácení z jícnových varixů, zavolejte 911 nebo okamžitě jděte na nejbližší pohotovost.

Jaké jsou příznaky krvácení z jícnových varixů?

Varixy jícnu pravděpodobně nezpůsobí příznaky, pokud neprasknou. Když k tomu dojde, můžete zaznamenat:

 • hemateméza (krev ve zvratcích)

 • bolest břicha
 • závratě nebo ztráta vědomí
 • melena (černá stolice)
 • krvavá stolice (ve vážných případech)
 • šok (nadměrně nízký krevní tlak v důsledku ztráty krve, který může vést k poškození více orgánů)

Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, zavolejte na číslo 911 nebo okamžitě jděte na nejbližší pohotovost.

Co způsobuje krvácení z jícnových varixů?

Portální žíla transportuje krev z několika orgánů v gastrointestinálním traktu do jater. Jícnové varixy jsou přímým důsledkem vysokého krevního tlaku v portální žíle. Tento stav se nazývá portální hypertenze. Způsobuje hromadění krve v okolních cévách, včetně těch ve vašem jícnu. Žíly se začnou rozšiřovat a otékat v důsledku zvýšeného průtoku krve.

Cirhóza je nejčastější příčinou portální hypertenze. Cirhóza je závažné jizvení jater, které se často vyvíjí v důsledku nadměrné konzumace alkoholu nebo závažných infekcí, jako je hepatitida. Další potenciální příčinou portální hypertenze je trombóza portální žíly, což je stav, ke kterému dochází při srážení krve uvnitř portální žíly.

V některých případech je příčina portální hypertenze neznámá. Toto je označováno jako idiopatická portální hypertenze.

Jaké jsou rizikové faktory pro krvácení jícnových varixů?

Jícnové varixy budou krvácet častěji, pokud máte:

 • velké jícnové varixy
 • červené značky na jícnových varixech, jak jsou vidět na osvětleném žaludečním dalekohledu (endoskopie)
 • portální hypertenze
 • těžká cirhóza
 • bakteriální infekce
 • nadměrné užívání alkoholu
 • nadměrné zvracení
 • zácpa
 • těžké záchvaty kašle

Promluvte si se svým lékařem o svém riziku vzniku jícnových varixů, zvláště pokud máte v rodinné anamnéze onemocnění jater.

Diagnostika krvácení z jícnových varixů

Pro diagnostiku jícnových varixů lékař provede fyzikální vyšetření a zeptá se vás na vaše příznaky. Mohou také použít jeden nebo více z následujících testů k potvrzení diagnózy:

 • Krevní testy: Používají se k hodnocení počtu krvinek a funkce jater a ledvin.
 • Endoskopie: Během tohoto postupu se do úst vloží malý osvětlený fotoaparát a použije se k pohledu dolů do jícnu, do žaludku a na začátek tenkého střeva. Používá se k bližšímu pohledu na rozšířené žíly a orgány. Může být také použit k odběru vzorků tkáně a léčbě krvácení.

 • Zobrazovací testy, jako jsou CT a MRI: Používají se k vyšetření jater a břišních orgánů a vyhodnocení průtoku krve v těchto orgánech a kolem nich.

Léčba krvácejících varixů jícnu

Hlavním cílem léčby je zabránit prasknutí a krvácení jícnových varixů.

Kontrola portální hypertenze

Kontrola portální hypertenze je obvykle prvním krokem ke snížení rizika krvácení. Toho lze dosáhnout použitím následujících léčebných postupů a léků:

 • Beta-blokátory: Váš lékař může předepsat beta-blokátory, jako je propranolol, ke snížení krevního tlaku.
 • Endoskopická skleroterapie: Pomocí endoskopu vám lékař vstříkne do oteklých žil lék, který je zmenší.
 • Endoskopická ligace varixů (bandáž): Váš lékař pomocí endoskopu podváže oteklé žíly v jícnu elastickým páskem, aby nemohly krvácet. Po několika dnech pásy odstraní.

Pokud vám již praskly jícnové varixy, možná budete potřebovat další ošetření.

Poté, co začalo krvácení

Endoskopická ligace varixů a endoskopická skleroterapie jsou obecně preventivní léčby. Váš lékař je však může také použít, pokud vaše jícnové varixy již začaly krvácet. Může být také použit lék nazývaný oktreotid. Tento lék sníží tlak v oteklých žilách stažením krevních cév a snížením průtoku krve.

Transjugulární intrahepatický portosystémový zkrat (TIPS) je další potenciální možností léčby recidivujícího krvácení z jícnových varixů. Jedná se o postup, který pomocí rentgenu vede umístění zařízení, které vytváří nová spojení mezi dvěma krevními cévami v játrech.

K propojení portální žíly s jaterní žilou se používá malá trubička. Jaterní žíla transportuje krev z jater do srdce. Toto spojení vytváří odklon pro průtok krve.

Distální splenorenální zkrat (DSRS) je další možností léčby, ale je invazivnější. Jedná se o chirurgický zákrok, který spojuje hlavní žílu ze sleziny s žílou levé ledviny. To kontroluje krvácení z jícnových varixů u 90 procent lidí.

Ve vzácných případech může být nutná transplantace jater.

Dlouhodobý výhled pro lidi s krvácejícími jícnovými varixy

Krvácení bude pokračovat, pokud není stav okamžitě léčen. Bez léčby může být krvácení z jícnových varixů smrtelné.

Poté, co dostanete léčbu krvácení z jícnových varixů, musíte pravidelně docházet na kontrolní schůzky se svým lékařem, abyste se ujistili, že léčba byla úspěšná.

Jak lze jícnovým varixům předcházet?

Nejlepší způsob, jak zabránit jícnovým varixům, je napravit základní příčinu. Pokud máte onemocnění jater, zvažte následující preventivní opatření ke snížení rizika vzniku jícnových varixů:

 • Jezte zdravou stravu, která z velké části obsahuje nízký obsah soli, libové bílkoviny, celozrnné výrobky, ovoce a zeleninu.
 • Přestaňte pít alkohol.
 • Udržujte si zdravou váhu.
 • Snižte riziko hepatitidy praktikováním bezpečného sexu. Nesdílejte jehly ani břitvy a vyhněte se kontaktu s krví a jinými tělesnými tekutinami infikované osoby.

Pokud máte varixy jícnu, je velmi důležité dodržovat léčebný plán a pravidelně navštěvovat lékaře. Zavolejte 911 nebo okamžitě jděte do nemocnice, pokud se domníváte, že vaše jícnové varixy praskly. Krvácení z jícnových varixů ohrožuje život a může vést k závažným komplikacím.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY