Laryngektomie: účel, postup a zotavení

Co je to laryngektomie?

Laryngektomie je chirurgické odstranění hrtanu. Hrtan je část vašeho krku, ve které jsou uloženy vaše hlasivky, které vám umožňují produkovat zvuk. Hrtan spojuje váš nos a ústa s plícemi. Také chrání váš dýchací systém tím, že udržuje věci, které jíte nebo pijete, v jícnu a mimo vaše plíce.

Pokud máte laryngektomii, ovlivní to vaše mluvení, polykání a dýchání. Budete se muset naučit nové způsoby, jak provádět všechny tři úkoly po operaci.

Proč se provádí laryngektomie?

Odstranění hrtanu je vážná, ale nezbytná léčba pro lidi, kteří:

  • mají rakovinu hrtanu
  • utrpěli vážné poranění krku, jako je střelná rána
  • rozvinout radiační nekrózu (poškození hrtanu v důsledku radiační léčby)

V závislosti na vašem stavu lékař provede částečnou nebo úplnou laryngektomii.

Anatomie krku

V krku jsou dvě různé cesty, jedna do žaludku a jedna do plic. Jícen je cesta do vašeho žaludku a hrtan a průdušnice (průdušnice) vedou do vašich plic.

Když je váš hrtan na svém místě, sdílí společný prostor s jícnem známým jako hltan. Laryngektomie odstraní hrtan a přeruší spojení mezi vašimi ústy a plícemi.

Po laryngektomii již jícen a průdušnice nesdílejí společný prostor. Abyste mohli tuto změnu zohlednit, budete se muset naučit nový způsob polykání. Budete dýchat chirurgickou dírou na krku, která se nazývá stomie. Stomie je náhradou za normální dýchací dráhu, která je modifikována během operace.

Příprava na laryngektomii

Laryngektomie je zdlouhavý postup, který obvykle trvá pět až dvanáct hodin. Operace se provádí v celkové anestezii. To znamená, že budete spát a během procedury nebudete cítit bolest.

Váš zdravotnický tým provede před operací řadu testů, aby posoudil váš zdravotní stav. Setkáte se také s konzultanty, jako jsou logopedi a specialisté na polykání, kteří vám pomohou připravit se na život po laryngektomii.

Přípravná opatření zahrnují:

  • rutinní krevní testy a testy
  • fyzická zkouška
  • v případě potřeby poradenství pro odvykání kouření
  • nutriční poradenství, které vám pomůže jíst po operaci zdravě
  • dočasné zastavení některých léků, jako je aspirin, ibuprofen a ředidla krve
  • půst večer před operací

Informujte svého lékaře, pokud jste alergičtí na jakékoli léky, včetně antibiotik, anestezie a léků proti bolesti.

Postup laryngektomie

Chirurg zahájí postup tím, že vám na krku udělá řezy, kterými vám odstraní hrtan. Lymfatické uzliny a část vašeho hltanu mohou být také odstraněny, v závislosti na základní příčině vaší laryngektomie. Lymfatické uzliny jsou součástí vašeho imunitního systému a nacházejí se po celém těle. Pomáhají v boji s infekcí, ale mohou je postihnout i rakovina.

Váš hltan je společný prostor v zadní části krku, kde se setkávají vaše nosní cesty, ústa, horní jícen a váš hrtan. Léčba rakoviny vašeho hltanu může zahrnovat částečné odstranění vašeho hltanu. Toto se nazývá faryngektomie.

Po odstranění hrtanu lékař vytvoří stomii, trvalý otvor o velikosti niklu v přední části průdušnice. Spojuje se přímo zvenčí s vašimi plícemi, takže můžete dýchat.

Někteří lidé, kteří mají laryngektomii, mají také provedenou tracheoezofageální punkci (TEP). Procházením stomií se v průdušnici i v jícnu vytvoří malá dírka. To lze provést v době operace laryngektomie nebo během druhé operace poté. Něco musí v TEP vždy zůstat na svém místě, aby zůstalo otevřené.

Po dokončení operace budou vaše krční svaly a kůže na krku uzavřeny chirurgickými stehy. Než budete odvezeni do zotavovny, můžete mít na krku drenážní trubice. Hadičky odvádějí z místa chirurgického zákroku tekutiny a krev několik dní po laryngektomii.

Fyzické zotavení po laryngektomii

Většina pacientů s laryngektomií tráví prvních pár dní po operaci na jednotce intenzivní péče (JIP). Vaši lékaři budou pečlivě sledovat váš krevní tlak, srdeční frekvenci, dýchání a další vitální funkce. Ihned po operaci dostanete kyslík přes stomii.

Nebudete moci jíst ústy, dokud se vaše hrdlo nezahojí. Vyživovací sonda, která vede z nosu do žaludku nebo se zavádí přímo do žaludku, vám poskytne výživu. Váš krk bude oteklý a bolestivý. Podle potřeby dostanete léky proti bolesti.

Až se váš stav stabilizuje, přesunete se do běžného nemocničního pokoje. Počítejte s tím, že po operaci zůstanete v nemocnici zhruba deset dní. Během této doby budete pokračovat v léčení, naučíte se znovu polykat a začnete se učit, jak komunikovat bez svého hrtanu.

Váš lékař a sestry vás doporučí v pohybu, abyste zabránili vzniku krevních sraženin, snížili riziko zápalu plic a pomohli vám zvyknout si na stomii a nové způsoby dýchání. Pro zotavení je důležité vstát a vstát z postele. Můžete dostat fyzikální terapii, stejně jako logopedickou a jazykovou terapii.

Péče o stomii

Naučit se pečovat o stomii je nezbytnou součástí procesu zotavení po laryngektomii. Otvor stomie může do vašeho těla zanést bakterie a viry, které mohou vést k infekci. Správná péče může tento typ komplikací omezit.

Budete chtít vyčistit okraje stomie gázou a jemným mýdlem a vodou. Jemně odstraňte krusty a přebytečný hlen. S tím může pomoci sprej se slanou vodou. Kůrka může bránit proudění vzduchu do plic. Váš poskytovatel zdravotní péče by vám měl poskytnout podrobné pokyny a také informace o tom, co dělat v případě nouze.

Kašel může pomoci vyčistit vaši stomii od hlenu. Pokud nejste dostatečně silní na to, abyste mohli násilně kašlat, možná budete muset stomii ručně odsát. Váš poskytovatel zdravotní péče vám může ukázat, jak správně odsávat, abyste nezpůsobili infekci.

Vlhký vzduch pomáhá předcházet tvorbě krust ve stomii. Používejte zvlhčovač ve vaší domácnosti, zejména v noci v ložnici. Váš lékař vám může doporučit použití speciální masky, která po určitou dobu dodává zvlhčený vzduch přímo do stomie. To je častější, když je stomie nová. Jakmile pokožka kolem stomie „dozraje“ nebo si zvykne na suchý vzduch, masku již nebudete potřebovat.

Rehabilitace řeči

Komunikace po laryngektomii může být velmi náročná. Bez svého hrtanu nemůžete vydávat zvuky stejným způsobem. Každý jedinec, který podstoupil tuto formu operace, se může naučit komunikovat. Existuje několik různých způsobů komunikace.

Neverbální komunikace

Neverbální komunikace zahrnuje gesta, mimiku a obrázkové tabule nebo hlásání slov bez použití hlasu. Psaní rukou nebo psaní na počítači jsou také druhy neverbální komunikace. Každý pacient po laryngektomii musí v určité fázi fyzického zotavení použít neverbální komunikaci.

Ezofageální řeč

Někteří lidé se učí „esofageální řeč“. Při této formě řeči člověk používá vzduch z úst a zachycuje ho v krku a horní části jícnu. Řízené uvolňování vzduchu vytváří vibrace a řeč lze provádět pomocí úst, jazyka a rtů. Ezofageální řeč může být obtížné se naučit, ale je účinná.

Elektrolarynx

Tento typ řeči lze použít již 3-5 dní po operaci. Zařízení si přiložíte ke krku nebo použijete adaptér na ústa. Zlepšuje vaši řeč, když mluvíte. Vytvořený hlas bude znít automaticky a roboticky, ale je snadné se jej naučit a používat. Některým lidem může sloužit jako dobré krátkodobé řešení a může zůstat i dlouhodobým řešením.

TEP řeč

Řeč TEP využívá chirurgicky vytvořenou tracheoezofageální punkci (TEP). Přes TEP je vložen jednosměrný ventil. Tento ventil umožňuje, aby vzduch z průdušnice vstoupil do jícnu, ale materiál z jícnu, jako jídlo a tekutiny, nemůže vstoupit do plic. Často jsou tato zařízení připojena k hlasové protéze, která vám pomáhá mluvit. Protéza sedí nad stomií.

Tréninkem, zakrytím otvoru zvenčí, se lidé mohou naučit nasměrovat vzduch z plic do jícnu tak, aby vibrace byly slyšet jako řeč. Byly vyvinuty hlasové protézy „Hands-free“, které fungují na základě různého množství tlaku vzduchu při vytváření řeči. V případě zájmu se zeptejte svého lékaře, zda je pro vás hlasová protéza vhodná.

Výhled

Dlouhodobý výhled pro pacienty po laryngektomii je slibný. Nejvýznamnějším rizikovým faktorem je ucpání stomie, které může přerušit přívod vzduchu do plic. Dobrá edukace a důsledná péče jsou důležité pro udržení vysoké kvality života po operaci.

Naučit se žít bez hrtanu může být děsivé, frustrující a obtížné, ale lze to zvládnout s úspěchem. Mnoho lékařských středisek má podpůrné skupiny pro lidi po operaci laryngektomie.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY