Léčba a prevence lupusových vředů v ústech

Vředy v ústech mohou být příznakem lupusu nebo varovným příznakem vzplanutí lupusu. Vyžadují lékařské ošetření, ale mohou nebo nemusí být bolestivé.

Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které způsobuje zánět v celém těle. Příznaky lupusu zahrnují rozšířenou bolest, vyrážky a únavu. U mnoha lidí lupus přichází a odchází v epizodách zvaných vzplanutí.

Vředy v ústech jsou běžným příznakem lupusu a často jsou prvním příznakem vzplanutí lupusu. Když se objeví tyto bolestivé červené hrbolky, je vhodný čas kontaktovat svého lékaře.

Proč lupus způsobuje vředy v ústech nebo vředy?

U lidí s lupusem se mohou během vzplanutí a během remise lupusu objevit vředy v ústech. Během remise lupusu jsou vředy v ústech obvykle vedlejším účinkem léku, který byl předepsán k léčbě lupusu.

Během vzplanutí lupusu jsou vředy v ústech součástí celosystémového imunitního zánětu, který způsobuje řadu dalších příznaků lupusu, jako jsou vyrážky a bolesti kloubů. Vředy v ústech během vzplanutí jsou v určitých obdobích častější.

To zahrnuje během:

 • silné vzplanutí
 • těhotenství
 • období hormonálních změn
 • období nedostatku vitamínu B12
 • období anémie z nedostatku železa
 • extrémní stres
 • těžkou infekci

Lupus vředy v ústech vs. afty

Vředová bolest je široký pojem, který se používá pro všechny vředy v ústech, které nejsou způsobeny nedávnými zraněními nebo virovými infekcemi. Vředy v ústech a vředy v ústech jsou druhy vředů. Vředy však lze léčit doma a nejsou důvodem k obavám – pokud nemáte imunosupresi.

Pokud máte lupus a kdykoli si všimnete jakýchkoli vředů v ústech, je vždy důležité informovat svého lékaře. Vředy v ústech mohou být známkou toho, že váš lupus vzplane a že je nutná léčba.

Jak časté jsou vředy v ústech u lupusu?

Asi 40 % lidí s lupusem má vředy v ústech, když nemají vzplanutí. To je obvykle spojeno s léky. Tyto vředy jsou téměř vždy nebolestivé.

Vředy v ústech jsou také velmi časté během vzplanutí u lidí s lupusem. Někteří lidé pociťují bolest s tímto typem vředu, zatímco jiní ne.

Jak vypadají vředy v ústech s lupusem?

Vzhled lupusových vředů v ústech závisí na typu. Existují dva typy lupusových vředů v ústech:

 1. První typ se vyskytuje mimo vzplanutí jako vedlejší účinek mnoha léků na lupus. Tyto vředy jsou vyvýšené bílé hrbolky, které jsou obklopeny červenými čarami a jsou obvykle nebolestivé.
 2. Druhý typ nastává při vzplanutí jako příznak zánětu. Tyto vředy jsou červené s bílou svatozář nebo bílé čáry rozprostírající se kolem nich a mohou být bolestivé. Často se objevují na střeše úst, ale mohou se vyvinout kdekoli.

Obrázek vředů nebo vředů v ústech souvisejících s lupusem

Tento obrázek vám poskytne příklad lupusových vředů v ústech.

Hs S. Systémový lupus erythematodes u 12letého chlapce: Vzácná entita v dětství. Int J Clin Pediatr Dent. 2010 září-prosinec;3(3):199-202. CC BY 3.0

Léčba vředů nebo vředů v ústech s lupusem

Je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem, pokud si všimnete vředů v ústech. Pravidelná návštěva zubaře je pro lidi s lupusem dobrý nápad, zejména proto, že vředy v ústech mohou být nebolestivé a nacházejí se na střeše úst. Možná nevíte, že se vyvinuly.

Protože však mohou signalizovat vzplanutí lupusu, je nejlepší na ně dávat pozor. Pokud vy nebo zubař zaznamenáte vřed v ústech, informujte svého lékaře. Nařídí další testování a rozhodnou o nejlepší léčbě.

Léčba lupusového vzplanutí obvykle také léčí vředy v ústech. Můžete také mít léčbu, která vám pomůže zmírnit bolest způsobenou vředy v ústech. Mezi běžné léčby patří:

 • úprava nebo změna léků
 • topické kortikosteroidy
 • perorální kortikosteroidy
 • antimalarika
 • léčivé ústní vody a zubní pasty
 • ústní zubní gely a ústní vody ulevující od bolesti a protizánětlivé

Prevence bolesti z lupusových vředů v ústech

Vředy v ústech mohou být bolestivé. Váš lékař může předepsat nebo doporučit léčbu, která by mohla pomoci, jako jsou ústní spreje, léčivé ústní vody a gely zmírňující bolest.

K těmto doporučením můžete přidat produkty z místních potravin nebo drogerií, jako jsou zubní kartáčky s měkkými štětinami a neabrazivní zubní pasta s fluoridem.

Vaše strava může mít také vliv na bolest v ústech. Chcete-li pomoci při léčbě vředů v ústech, je dobré:

 • vyhněte se kořeněným jídlům, když jsou opruzeniny aktivní
 • vyhněte se kyselým potravinám, dokud jsou opruzeniny aktivní
 • vyhněte se popcornu, sušenkám a dalším tvrdým jídlům, dokud jsou opruzeniny aktivní
 • vyřaďte ze svého jídelníčku žvýkačky
 • omezit konzumaci kávy
 • omezit potraviny, které by mohly zvýšit riziko vředů v ústech, jako jsou arašídy, mandle, jahody, rajčata, sýr, pšeničná mouka a čokoláda

Jak dlouho trvají vředy nebo vředy v ústech lupus?

Lupus vředy v ústech obvykle zmizí po několika dnech léčby. V některých případech, například pokud je váš lupus vážný, může to trvat týden nebo dva.

Pokud opruzeniny trvají déle než 3 týdny, je dobré znovu kontaktovat svého lékaře. To by mohlo být známkou toho, že léčba není účinná nebo že jde o infekci.

Odnést

Vředy v ústech jsou běžným příznakem lupusu. Mohou se vyvinout během vzplanutí a během remise lupusu. Když k nim dojde mimo vzplanutí lupusu, jsou obvykle vedlejším účinkem léků na lupus.

Tyto vředy nejsou bolestivé a snadno se léčí. Když se vředy objeví jako součást vzplanutí lupusu, mohou mít za následek bolest a jsou známkou širšího zánětu.

Vředy se řeší jako součást léčby vzplanutí lupusu. To obvykle zahrnuje léky, jako jsou kortikosteroidy. Můžete také zvládnout bolest vředů v ústech pomocí léčby, jako jsou léčivé ústní vody.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY