Léčba artritidy včelím jedem

Může včelí bodnutí pomoci artritidě?

Pokud máte artritidu, možná používáte standardní léčbu ke zmírnění bolesti a ztuhlosti kloubů. Můžete například užívat volně prodejné léky (OTC) nebo léky na předpis. Váš lékař může také doporučit změny životního stylu, fyzikální terapii nebo operaci.

Některé výzkumy naznačují, že při léčbě artritidy může pomoci i překvapivá alternativní léčba: terapie včelím jedem.

Přečtěte si více, abyste zjistili, jak může terapie včelím jedem poskytnout úlevu.

Co je terapie včelím jedem?

Včelí jed se po staletí používá k léčbě různých stavů. Například byl široce používán a zkoumán v Koreji.

V dnešní době se často dodává prostřednictvím „bylinné akupunktury“.

Nejprve se extrahuje a zředí včelí jed. Poté se aplikuje na konkrétní místa na vašem těle. Kromě artritidy se akupunktura včelího jedu někdy používá k léčbě bolestivého syndromu, progresivní svalové atrofie a některých dalších stavů.

Co říká výzkum?

Několik vědců studovalo použití včelího jedu k léčbě artritidy.

Například studie uvedená v Journal of Ethnopharmacology zjistili, že včelí jed může pomoci zabránit jednomu typu artritidy u králíků.

Nedávná recenze publikovaná v BMJ Open také našla některé důkazy, že včelí jed může pomoci léčit příznaky revmatoidní artritidy u lidí.

Studie na zvířatech

Ve studii uvedené v Journal of EthnopharmacologyVědci zjistili, že injekce včelího jedu mohou pomoci zabránit rozvoji artritidy u králíků. Zdálo se, že včelí jed zabraňuje artritidě pomocí hormonů zvaných glukokortikoidy.

Tyto hormony pomáhají regulovat zánět. Použití včelího jedu s pomocí glukokortikoidů může zpomalit progresi zánětlivé artritidy.

Tato zjištění vycházejí z předchozích studií na potkanech. Autoři naznačují, že včelí jed může být užitečnější pro zastavení rozvoje artritidy místo léčby již rozvinuté artritidy.

Studie na lidech

V přehledném článku publikovaném v BMJ Open vědci našli pouze jednu randomizovanou kontrolní studii, která testovala účinky akupunktury včelího jedu na revmatoidní artritidu.

V této studii lidé, kteří užívali včelí jed, hlásili méně oteklých kloubů, citlivých kloubů a menší ranní ztuhlost než ti, kterým bylo podáváno placebo.

Autoři přehledu dospěli k závěru, že by měl být proveden další výzkum, který by zkoumal použití včelího jedu k léčbě různých typů artritidy.

Je potřeba další výzkum

Navzdory některým slibným výsledkům je zapotřebí dalšího výzkumu, který by otestoval potenciální přínosy včelího jedu pro prevenci nebo léčbu artritidy.

K určení nejlepšího způsobu podávání včelího jedu a stanovení rizika potenciálních vedlejších účinků je také zapotřebí více studií.

Promluvte si se svým lékařem

Nyní, když víte více o potenciálních výhodách včelího jedu, můžete být v pokušení přidat jej do svého plánu léčby artritidy.

Ale je důležité si nejprve promluvit se svým lékařem. Zeptejte se jich na jakékoli jiné doplňkové nebo alternativní terapie, které by pro vás mohly být vhodné.

Váš lékař vám může pomoci pochopit potenciální přínosy a rizika akupunktury včelího jedu a dalších léčebných postupů.

U některých lidí může včelí jed vyvolat potenciálně život ohrožující alergické reakce, takže je důležité být si vědom všech rizik a výhod.

Osobní příběh

„Pokud jde o přínos včelího jedu na artritidu, myslím, že bych mohl být živým důkazem jeho platnosti. Když jsem si užíval den na zámku Leeds v Kentu, píchla mě do ruky včela, která mi velmi rychle opustila ruku jako červený balónek. Následující den mi otok putoval po paži, což vedlo k návštěvě lékaře, který mi předepsal silnou dávku antihistaminika.

Stalo se však něco hraničícího s menším zázrakem. Moje artrotická kolena, pravá pata a chodidlo (extrémně bolestivé) a celkové bolesti z toho, že jsem jinak zdatný 69letý (v hlavě 20), se nejen zmírnily, ale téměř zmizely.

Slyšel jsem o tom, že včelí bodnutí prospívá kloubům, ale zapsal jsem to do jiné babské historky, ale pokud se nestala nějaká podivná náhoda, moje ubohá včela obětovala svůj život, abych mohl ‚znovu žít‘.

I když nedoporučuji, aby čtenáři chodili úmyslně otravovat včely, aby se zbavili bolesti kloubů… rozhodně mě to vážně rozzuřilo. Léta jsem se necítil tak dobře.”

– Robert Cox

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY