Lobektomie

Co je lobektomie?

Lobektomie je chirurgické odstranění laloku orgánu. Nejčastěji se to týká odstranění části plic, ale může se také týkat jater, mozku, štítné žlázy nebo jiných orgánů.

Každý orgán se skládá z mnoha částí, které plní různé, specifické úkoly. V případě plic se úseky nazývají laloky. Pravá plíce má tři laloky, kterými jsou horní, střední a dolní lalok. Levá plíce má dva laloky, horní a dolní lalok.

Ve většině případů chirurgové provádějí lobektomii, aby odstranili rakovinnou část orgánu a zabránili šíření rakoviny. To nemusí zcela zbavit nemoci, ale může odstranit její primární zdroj.

Lobektomie je nejběžnějším způsobem léčby rakoviny plic. Podle American Lung Association je rakovina plic hlavní příčinou úmrtí na rakovinu ve Spojených státech. Každý rok má na svědomí smrt více než 150 000 mužů a žen.

Chirurgové mohou také provádět lobektomie k léčbě:

 • plísňové infekce
 • benigní nádory
 • emfyzém
 • plicní abscesy
 • tuberkulóza

Jaká jsou rizika lobektomie?

Rizika lobektomie zahrnují:

 • infekce
 • krvácející
 • empyém, což je nahromadění hnisu v hrudní dutině
 • bronchopleurální píštěl, což je trubicová dráha, která způsobuje únik vzduchu nebo tekutiny v místě chirurgického zákroku
 • tenzní pneumotorax nastává, když se vzduch zachytí mezi plícemi a hrudní stěnou

Tenzní pneumotorax může potenciálně způsobit kolaps plic.

Specifické zdravotní stavy mohou vést ke komplikacím, pokud máte lobektomii. Před jakýmkoli chirurgickým zákrokem prodiskutujte rizika se svým lékařem.

Jaké jsou výhody lobektomie?

Lobektomie může zastavit nebo zpomalit šíření rakoviny, infekcí a nemocí. Provedení této operace může také umožnit vašemu lékaři odstranit část orgánu, který ovlivňuje funkci jiných orgánů. Například nezhoubný nádor nemusí být rakovinný, ale může tlačit na krevní cévy, čímž brání dostatečnému průtoku krve do jiných částí těla. Odstraněním laloku s nádorem může váš chirurg problém efektivně vyřešit.

Jak byste se měli připravit na lobektomii?

Před lobektomií budete muset držet půst alespoň osm hodin. To obvykle znamená nejíst a pít po půlnoci. Kuřáci musí před touto operací přestat kouřit. Tím se zvýší vaše šance na úspěšné uzdravení.

Většina lidí dostane před operací sedativa, která jim pomohou uvolnit se. Můžete také dostat antibiotika a jakákoli další přípravná opatření, která vám lékař doporučí.

Co se děje během operace?

Váš chirurg provede lobektomii, když jste v celkové anestezii.

Existuje několik typů lobektomií.

Například torakotomie zahrnuje, že váš chirurg provede velké řezy v hrudníku nebo hrudníku. Váš chirurg provede řez na straně hrudníku, často mezi dvěma žebry, a poté vytvoří prostor mezi žebry, abyste viděli dovnitř hrudníku a odstranili lalok.

Alternativou k tradiční torakotomii je video-asistovaná torakoskopická chirurgie (VATS), která je méně invazivní a má obecně kratší dobu zotavení. Během tohoto postupu váš chirurg pravděpodobně udělá čtyři malé řezy kolem chirurgické oblasti, aby vložil malou kameru a chirurgické nástroje. Ty umožňují vašemu lékaři provést lobektomii a odstranit problematický lalok, jakmile je identifikován. Váš chirurg může po dokončení operace umístit do hrudníku malou dočasnou trubici.

Co očekávat po lobektomii

Po operaci vás naučí hluboké dýchání a cvičení proti kašli, aby se vaše plíce naučily znovu expandovat a stahovat. To také zlepší vaše dýchání a pomůže předcházet zápalu plic a dalším infekcím. Pohyb a vstávání z postele vám pomůže rychleji se uzdravit. Pomalu zvyšujte svou fyzickou aktivitu a vyhýbejte se chvíli zvedání těžkých předmětů.

Během hojení se vyvarujte následujícímu:

 • tabákový kouř
 • chemické výpary a škodlivé výpary ve vzduchu
 • znečištění životního prostředí
 • vystavení lidem s infekcemi horních cest dýchacích, jako je nachlazení a chřipka

Ujistěte se, že sdělíte svému lékaři, pokud máte po operaci některý z následujících nežádoucích účinků:

 • dušnost
 • potíže s dýcháním
 • bolest při dýchání
 • zarudnutí, otok nebo bolest kolem řezu
 • vysoká horečka
 • jakékoli změny ve vašem duševním stavu

jaký je výhled?

U některých lidí lobektomie odstraňuje zdravotní problém a u jiných zpomaluje progresi onemocnění nebo zmírňuje příznaky. Pokud máte rakovinu plic, rakovina může přejít do remise po lobektomii nebo možná budete potřebovat jinou léčbu, abyste zničili zbývající rakovinné buňky. Jiné stavy mohou vyžadovat další lékařskou péči.

Většina lidí stráví dva až sedm dní v nemocnici po lobektomii, ale jak dlouho budete v nemocnici, bude záviset na řadě faktorů, včetně typu operace, kterou jste podstoupili. Někteří lidé se mohou krátce poté vrátit do práce nebo pokračovat v jiných aktivitách, ale většina lidí musí zůstat doma čtyři až šest týdnů, dokud se plně nezotaví. Měli byste se vyhýbat těžkému zvedání po dobu šesti až dvanácti týdnů po operaci nebo dokud váš lékař nestanoví, že jste dostatečně v pořádku.

Po operaci vám lékař doporučí dietu a režim fyzické aktivity, které vám pomohou se uzdravit. Pravděpodobně budete mít následnou schůzku týden po lobektomii. Během této schůzky váš lékař zkontroluje řezy a může provést rentgen, aby se ujistil, že se hojíte správně. Pokud vše půjde dobře, můžete očekávat úplné uzdravení za méně než tři měsíce.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY