Lupus a artritida: Jaká je souvislost?

Souvislost mezi lupusem a artritidou

Artritida je častým příznakem lupusu (systémový lupus erythemaosus). Zánětlivá artritida je také charakteristickým znakem revmatoidní artritidy. Artritida lupusu má tendenci být méně destruktivní než artritida revmatoidní artritidy. Mezi revmatoidní artritidou a lupusem však existuje genetická souvislost a člověk může pociťovat rysy obou těchto dvou odlišných onemocnění.

Když má člověk dvě nezávislé nemoci, nazývá se to komorbidita. Podle jednoho článekKomorbidita lupus/revmatoidní artritida může být založena na genetice.

Pouze jeden gen ve vašem těle může způsobit lupus i artritidu.

co je lupus?

Lupus je autoimunitní onemocnění, které napadá klouby a vnitřní orgány, včetně srdce, plic, mozku a ledvin. Lidé s lupusem mají často charakteristickou vyrážku na obličeji. Tato vyrážka, stejně jako jiné tělesné vyrážky, se mohou zhoršit vystavením slunci.

Lupus může také způsobit závažnější zdravotní stavy, jako jsou záchvaty. Někteří lidé s lupusem mají také nízký počet červených krvinek. To může vést k anémii nebo nízkému počtu bílých krvinek, které oslabují váš imunitní systém a vystavují vás infekcím.

10 raných příznaků lupusu »

Co je artritida?

Artritida je podle definice zánět kloubů. Může způsobit vše od prosté ranní ztuhlosti až po otoky a bolest. Podle CDC zpráva25,6 procent lidí s artritidou trpí silnou bolestí kloubů a 37,7 procent uvádí, že bolest ovlivňuje jejich každodenní aktivity.

Tento zánětlivý stav je spojen se zarudnutím a otoky kloubů. Pokud máte artritidu, mohou mít vaše klouby omezený rozsah pohybu. To může zabránit plné extenzi a ohnutí kloubů a vést k bolesti, nepohodlí a nakonec k invaliditě.

Genetická vazba

Studie z roku 2007 prokázala genetickou souvislost mezi lupusem a revmatoidní artritidou. Toto spojení má co do činění s mutacemi genu STAT4.

Lidé, kteří jsou nositeli mutované verze tohoto genu, mají dvojnásobné riziko vzniku lupusu. Mají také o 60 procent vyšší riziko rozvoje revmatoidní artritidy.

Vědci nevědí, co způsobuje mutaci genu STAT4. Vědí, že když se to stane, zvyšuje se riziko rozvoje autoimunitních poruch. Podle Home Reference Genetics Home Reference Národní knihovny medicíny v USA zvyšují mutace genu STAT4 také riziko juvenilní idiopatické artritidy a systémové sklerodermie. Posledně jmenované je onemocnění charakterizované napínáním a tvrdnutím kůže a podpůrné pojivové tkáně.

Bohužel neexistuje snadný způsob, jak zjistit, zda máte variantu STAT4. Genetické testování je stále v rané fázi a může trvat desetiletí, než vědci vyvinou přesné testy, které jsou dostupné veřejnosti.

Dosud byl veškerý výzkum zahrnující gen STAT4 prováděn na univerzitách nebo v lékařských centrech. Tyto studie dláždí cestu k poznání, jak jsou geny a autoimunitní onemocnění propojeny. Jednoho dne by také mohly vést k novým, účinnějším formám léčby.

co se dá dělat?

Genetická souvislost mezi lupusem a revmatoidní artritidou znamená, že obě onemocnění mohou reagovat na podobnou léčbu. V závislosti na vašich příznacích možná budete muset kombinovat řadu léčebných postupů, které vám pomohou kontrolovat vzplanutí a snížit poškození orgánů.

Jak revmatoidní artritida, tak artritida lupusu mohou vyžadovat léky, které pomohou zabránit poškození kloubů a snížit bolestivé otoky. Jakýkoli plán léčby artritidy by měl zahrnovat fyzikální terapii, která bude zahrnovat základní protažení, cvičení pro zmírnění ztuhlosti kloubů a pokyny k ochraně kloubů.

Dobré zprávy

Podle Lupus Foundation of America způsobuje lupus artritida menší destrukci kloubů než revmatoidní artritida. Ve skutečnosti se kloubní deformity objevují u méně než 10 procent lidí s diagnózou této formy artritidy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY