Meckelův divertikl

Co je Meckelův divertikl?

Divertikl je abnormální vak nebo váček, který se vyvíjí na slabém místě ve střevech. S věkem se mohou vyvinout různé typy divertiklů. Když se narodíte s divertiklem ve střevech, nazývá se to Meckelův divertikl.

Meckelův divertikl se obvykle vyvíjí mezi pátým a sedmým týdnem vývoje plodu. Protože je tento stav přítomen při narození, je klasifikován jako vrozený zdravotní problém.

Jaké jsou příznaky Meckelova divertiklu?

Příznaky Meckelova divertiklu souvisí s typem divertiklu, který máte. U 95 procent lidí s tímto onemocněním je divertikl, který se vyvíjí, tvořen střevními buňkami. Výsledkem je, že divertikl funguje jako normální část střeva. Tento typ divertiklu nemusí způsobovat žádné výrazné příznaky.

V jiných případech může být divertikl tvořen buňkami žaludku nebo pankreatu. Když k tomu dojde, divertikl bude fungovat jinak než střeva. To může mít za následek výrazné příznaky. Tyto zahrnují:

  • zablokování střev
  • krvácení do střev, což má za následek krvavou stolici
  • zánět ve střevech
  • bolest nebo nepohodlí, které se pohybují od mírných po těžké
  • nevolnost a zvracení
  • anémie

Které příznaky máte často souvisí s tím, kolik je vám let, když je objeven Meckelův divertikl. Například kojenci s tímto onemocněním mají větší pravděpodobnost zablokování střev. Střevní krvácení a krvavá stolice jsou častější u starších dětí s tímto onemocněním.

Většina případů Meckelova divertiklu je identifikována a léčena u dětí před dosažením věku 10 let. Zbývající případy jsou typicky diagnostikovány v dospívání.

Meckelův divertikl může způsobit sporadické příznaky. Když k tomu dojde, můžete si všimnout krve ve stolici po několik dní, po kterých následuje období normální stolice. Nepravidelné příznaky mohou vašemu lékaři ztížit diagnózu.

Ve vzácných případech se může objevit nadměrné krvácení z Meckelova divertiklu, které může být život ohrožující. Pokud k tomu dojde, může být nutná nouzová operace k odstranění divertiklu.

Jak se diagnostikuje Meckelův divertikl?

Poraďte se svým lékařem, pokud vy nebo vaše dítě máte příznaky Meckelova divertikulu. K potvrzení diagnózy vám doporučí několik různých testů. Krevní testy určí, zda máte nízký počet červených krvinek. To pomůže lékaři určit, zda se ve střevech objevuje krvácení. Kromě toho může lékař nařídit stěr ze stolice. Při tomto testu se analyzuje vzorek vaší stolice, aby se zjistilo, zda obsahuje krev.

Váš lékař může také nařídit skenování technecia. Tento test používá barvivo, které lze sledovat speciální kamerou. Barvivo bude vstříknuto do vašich žil a bude se shromažďovat kolem divertiklu. To pomůže vašemu lékaři vidět váček ve vašich střevech. Výsledky tohoto testu mohou potvrdit přítomnost Meckelova divertikula.

Někteří lidé mohou mít aktivní krvácení ve střevech v důsledku Meckelova divertiklu. To může znesnadnit zobrazení divertiklu přes sken technecia. Pokud k tomu dojde, váš lékař možná bude muset objednat různé testy k potvrzení diagnózy. Kolonoskopie nebo hornímůže být objednána gastrointestinální endoskopie. Tyto testy používají kameru k vizualizaci divertiklu.

Jak se léčí Meckelův divertikl?

Lidé, kteří mají Meckelův divertikl, ale nemají žádné příznaky, nebudou vyžadovat léčbu. Ti, kteří pociťují příznaky v důsledku stavu, mohou potřebovat operaci k odstranění divertiklu. Chirurgie obvykle zahrnuje odstranění divertiklu a opravu střev.

Pokud byla střeva poškozena v důsledku divertikulu, může být také nutné odstranit poškozenou část střeva. Lidé, kteří zaznamenají ztrátu krve v důsledku Meckelova divertiklu, mohou také vyžadovat léčbu železem nebo krevní transfuze k nahrazení ztracené krve.

Chirurgie ke korekci Meckelova divertiklu je obvykle spojena s nízkým rizikem komplikací. Po operaci však mohou nastat některé komplikace. Zejména se může vytvořit zjizvená tkáň, která by mohla způsobit ucpání střev. Zablokování střev může být život ohrožující a může vyžadovat další chirurgický zákrok k odstranění ucpání.

Jaký je dlouhodobý výhled pro Meckelův divertikl?

Dlouhodobý výhled pro lidi, kteří hledají léčbu pro Meckelův divertikl, je docela dobrý. Chirurgické odstranění divertiklu obvykle vede k normální funkci střev. Operace také zastaví ztrátu krve. Lidé, kteří podstoupí operaci Meckelova divertiklu, mohou očekávat úplné uzdravení.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY