Menopauza a inkontinence moči

Přehled

Občasný únik močového měchýře nemusíte akceptovat jako další vedlejší účinek menopauzy nebo stárnutí. V mnoha případech existují věci, které můžete udělat, abyste zastavili a dokonce zabránili inkontinenci moči.

Inkontinence moči (UI) je také známá jako „ztráta kontroly močového měchýře“ nebo „nedobrovolný únik moči“. Miliony žen to zažívají a frekvence UI se s rostoucím věkem zvyšuje. Ztráta kontroly může být velmi malá. Například můžete uniknout jen několik kapek moči, když se smějete, cvičíte, kašlete nebo sbíráte těžké předměty. Nebo můžete pociťovat náhlé nutkání na močení a neschopnost udržet ho, než se dostanete na toaletu, což má za následek nehodu.

Uživatelské rozhraní můžete zažít po celý život, ale většina epizod je důsledkem tlaku nebo stresu na svaly, které vám pomohou zadržet nebo vyprázdnit moč. Změny hormonů mohou také ovlivnit vaši svalovou sílu v pánevní oblasti. UI je proto častější u žen, které jsou těhotné, rodí nebo procházejí menopauzou.

Estrogen je hormon, který pomáhá regulovat vaši menstruaci. Může chránit před srdečními chorobami a zpomalením úbytku kostní hmoty. Pomáhá také udržovat váš močový měchýř a močovou trubici zdravý a správně fungovat. Jak jste blízko menopauzy, vaše hladina estrogenu začíná klesat. Tento nedostatek estrogenu může způsobit oslabení vašich pánevních svalů. Možná už nebudou moci ovládat váš močový měchýř jako dříve. Jak vaše hladiny estrogenu nadále klesají během menopauzy a po ní, mohou se vaše příznaky UI zhoršit.

Příčiny inkontinence moči

S menopauzou je spojeno několik různých typů inkontinence moči. Tyto zahrnují:

Stresová inkontinence

Nejčastějším problémem kontroly močového měchýře u starších žen je stresová inkontinence. Oslabené svaly nemohou zadržet moč, když kašlete, cvičíte, kýcháte, smějete se nebo zvedáte něco těžkého. Výsledkem může být malý únik moči nebo úplná ztráta kontroly. Tento typ inkontinence je nejčastěji způsoben fyzickými změnami, které jsou důsledkem těhotenství, porodu nebo menopauzy.

Naléhavá inkontinence

Když vaše svaly močového měchýře nesprávně stlačí nebo ztratí schopnost relaxovat, můžete pociťovat neustálé nutkání na močení, i když je váš močový měchýř prázdný. Můžete také zaznamenat únik moči nebo ztrátu kontroly. Někdy se tomu říká „hyperaktivní močový měchýř“.

Přetečení inkontinence

Pokud se váš močový měchýř plně nevyprázdní, může se tento typ uživatelského rozhraní projevit jako kontinuální driblování moči. Můžete mít slabý proud moči, mít chuť v noci močit (nykturie) a zvýšit váhavost při močení. To může být způsobeno nedostatečnou aktivitou svalu močového měchýře.

Pochopení vašeho rizika

Menopauza není jedinou příčinou problémů s kontrolou močového měchýře. Pokud máte menopauzu spolu s jedním z následujících stavů, zvyšuje se riziko vzniku uživatelského rozhraní.

Pití alkoholu nebo kofeinu

Nápoje s alkoholem nebo kofeinem rychle naplní váš močový měchýř, což způsobí, že budete močit častěji.

Infekce

Infekce močových cest nebo močového měchýře mohou způsobit dočasné UI. Když je infekce odstraněna, vaše uživatelské rozhraní se pravděpodobně vyřeší nebo zlepší.

Poškození nervu

Poškození nervů může přerušit signály z vašeho močového měchýře do vašeho mozku, takže nepociťujete nutkání močit. To může negativně ovlivnit vaši schopnost kontrolovat močení.

Některé léky

UI může být vedlejším účinkem některých léků, jako jsou diuretika nebo steroidy.

Zácpa

Chronická nebo dlouhodobá zácpa může ovlivnit ovládání močového měchýře. Může také oslabit svaly pánevního dna, což ztěžuje zadržování moči.

Mít nadváhu

Přenášení nadváhy zvyšuje riziko uživatelského rozhraní. Extra váha vyvíjí tlak na váš močový měchýř. Může to způsobit UI nebo to zhoršit.

Možnosti léčby

Vaše léčba UI závisí na několika faktorech, včetně typu inkontinence, se kterým se setkáváte, a toho, co vaše UI způsobuje. Váš lékař by mohl začít tím, že navrhne změny životního stylu. Mohou vás například povzbudit k:

  • omezte konzumaci kofeinu a alkoholu
  • postupně rekvalifikujte močový měchýř, aby zadržoval více moči, a to pouze močením v určitých předem naplánovaných časech dne
  • zhubněte, abyste snížili tlak na močový měchýř a svaly
  • Ke zpevnění pánevních svalů použijte Kegelovy cviky nebo cviky na pánevní dno

Kegelovy cviky zahrnují stlačení a uvolnění svalů v oblasti pánve a genitálií k jejich posílení. To vám může pomoci vyvinout lepší kontrolu močového měchýře.

Váš lékař může také doporučit více zapojené možnosti léčby, zvláště pokud si nemyslí, že změny životního stylu pomáhají. Tyto možnosti léčby jsou popsány níže.

Léky

Některé léky mohou pomoci snížit vaše příznaky a léčit některé typy uživatelského rozhraní. Váš lékař může například předepisovat anticholinergika, která uklidní váš močový měchýř, pokud je nadměrně aktivní. Mohou předepsat Mirabegron (Myrbetriq), speciální typ léku nazývaný agonista beta-3 adrenergních receptorů, ke zvýšení množství moči, který váš močový měchýř pojme. Tématické estrogenové produkty mohou také pomoci tónovat vaši močovou trubici a vaginální oblasti.

Nervová stimulace

Elektrická stimulace vašich pánevních svalů vám může pomoci znovu získat kontrolu nad močovým měchýřem, pokud vaše uživatelské rozhraní souvisí s poškozením nervů.

Zařízení

K léčbě žen s uživatelským rozhraním je k dispozici řada zařízení. Pesar je nejčastěji používaným zařízením k léčbě stresové inkontinence. Je to tuhý prstenec, který je vložen do vaší pochvy, aby pomohl přemístit vaši močovou trubici, aby se omezil únik. Váš lékař může také předepsat uretrální vložku, malé jednorázové zařízení, které můžete zavést do močové trubice a ucpat únik.

Biofeedback

Můžete pracovat s terapeutem, abyste lépe porozuměli tomu, jak vaše tělo funguje. Při biofeedbacku je k vašemu močovému měchýři a svalům močové trubice připojen drát k elektrické náplasti. Vysílá signály na monitor, který vás upozorní, když se vám svaly stahují. Tím, že se naučíte, jak se vám svaly stahují, můžete nad nimi získat lepší kontrolu.

Chirurgická operace

Chirurgie k opravě a zvednutí močového měchýře do lepší polohy je často poslední možností léčby UI. Je považován za lidi, kterým nemohou pomoci jiné formy léčby.

Dlouhodobý výhled

Mnoho typů UI je dočasných nebo se zlepšuje léčbou. V některých případech však může být vaše uživatelské rozhraní trvalé nebo obtížně léčitelné.

I když je vaše uživatelské rozhraní trvalé, můžete podniknout kroky k lepšímu zvládnutí příznaků. Můžete například v místní drogerii zkontrolovat absorpční vložky a ochranné spodní prádlo pro dospělé s uživatelským rozhraním. Většina těchto produktů je tenkých a snadno se nosí pod oblečením, aniž by si toho někdo všiml. Neexistuje žádný důvod, proč byste si nemohli užívat aktivní a sebevědomý život s uživatelským rozhraním.

Promluvte si se svým lékařem, abyste se dozvěděli více o svém stavu, možnostech léčby a výhledu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY