Moje diagnóza endometriózy

Diagnóza Deníky Ilustrace Maya Chastain

Začala jsem mít krvácení z konečníku, když mi bylo 12 let. Moje první myšlenka byla: “Musím umírat.” Moje druhá myšlenka byla: “Mohla by to být moje menstruace?” V tomto útlém věku bylo krvácení děsivé a matoucí. Když se ohlédnu zpět, poznávám, že mé krvácení z konečníku a bolest, kterou jsem zažívala při pohybech střev, byly pravděpodobně mými prvními příznaky endometriózy.

Endometrióza je zánětlivé onemocnění charakterizované tkání podobnou endometriu mimo dělohu. Může vést k chronické bolesti, únavě, neplodnosti a dalším. Endometrióza postihuje min 11 % žena postihuje také mnoho trans mužů a nebinárních lidí.

Stejně jako mnoha jiným s touto nemocí mi trvalo více než deset let, než jsem dostal diagnózu. A to navzdory mnoha lékařům, se kterými jsem se v průběhu let setkal.

Naprosto nevýrazné

Když mi bylo 15 let, začala jsem menstruovat. Když mi bylo 16, moje žaludeční problémy se zhoršily, zvláště v době menstruace. Často přicházelo nadýmání, průjem a intenzivní bolesti žaludku.

V prvním ročníku na vysoké se tyto příznaky natolik zesílily, že jsem byl nakonec odeslán ke gastroenterologovi. Podstoupil jsem kolonoskopii, sérii horní části gastrointestinálního traktu a sérii dolní části gastrointestinálního traktu – to vše před mými 19. narozeninami. Moje výsledky byly definovány jako nevýrazné.

Moje naléhavé a bolestivé pohyby střev po jídle spolu se zvracením, chronickou únavou a zhoršující se periodou byly odepsány jako syndrom dráždivého tračníku, stres a úzkost.

Když mi bylo 23, omdlel jsem během záchvatu intenzivní bolesti v pravém podbřišku. Šel jsem ke stejnému gastroenterologovi, který mi diagnostikoval hraniční zánět slepého střeva. Všeobecný chirurg mi odstranil slepé střevo. I když se chirurg během operace podíval přímo do mé pánevní dutiny, byla jsem stále bez diagnózy endometriózy.

Diagnostické deníky

„Moje příznaky byly ochromující, bránily mi pracovat a dělat základní věci, jako je nakupování potravin. Péče o mou malou dceru, o kterou jsme tak tvrdě bojovali, byla čím dál těžší.“

Bylo to užitečné?

Když mi bylo 26 let, šla jsem ke svému gynekologovi, abych si promluvila o svých bolestech při ovulaci a bolestivé menstruaci. Také jsem jí oznámila, že jsme se s manželem snažili poslední rok otěhotnět bez úspěchu. Odmítla mé příznaky, že mám jen nízkou toleranci bolesti a řekla mi, že jsem příliš mladý na to, abych zažil neplodnost.

Nakonec jsem trval na doporučení ke specialistovi na plodnost. Udělali mnoho dalších testů, všechny považovali za nevýrazné. Byla to diagnostická laparoskopie, která konečně odhalila pravdu a vedla k mé diagnóze endometriózy.

Endo’nic

Po mé 45minutové průzkumné laparoskopii mi můj specialista na plodnost řekl, že mám pouze mírnou progresi onemocnění. Říkal, že to všechno dokázal dostat ven. A on mi řekl, že teď budu schopná otěhotnět sama.

I když se mi ulevilo, že mám konečně vysvětlení pro všechny symptomy, které jsem celé ty roky prožíval, zůstalo mi více otázek než odpovědí.

Po operaci ubíhaly měsíce a já jsem nemohla otěhotnět. Operace mi také neulevila od bolesti, a když něco, cítil jsem se hůř. Měl jsem strach a cítil jsem, že nemám autonomii nad svým tělem ani budoucností.

Prošli jsme několika neúspěšnými koly léčby plodnosti, která byla zničující a tvrdá pro mé tělo. Naštěstí se mi nakonec podařilo s dcerou otěhotnět intrauterinní inseminací. Moje dcera přišla o 6 týdnů dříve císařským řezem a měla jsem pocit, jako by ji moje tělo selhalo. Navzdory krátkému pobytu na JIP byla zdravá a byli jsme za to vděční.

Diagnostické deníky

„Díky mému specialistovi na endometriózu a spojení s širší komunitou endometriózy jsem se dozvěděla o důležitosti multidisciplinární péče…“

Bylo to užitečné?

O další miminko jsme se začali snažit o 6 měsíců později. Můj lékař řekl, že vzhledem k mé diagnóze endometriózy je to naše nejlepší šance.

Následujících 6 let bylo plných neúspěšné léčby neplodnosti a opakujících se těhotenských ztrát, když jsme se zoufale snažili dát naší dceři sourozence. Po celou dobu se mé příznaky endometriózy stupňovaly. Moje příznaky byly ochromující, bránily mi pracovat a dělat základní věci, jako je nakupování potravin. Péče o mou malou dceru, o kterou jsme tak tvrdě bojovali, byla čím dál těžší. Bolest a krvácení dělaly jednoduché věci, jako je tlačení kočárku, koupání a dokonce i nošení, stále obtížnější.

Mé fyzické zdraví se rychle zhoršovalo. Můj specialista na plodnost mi neustále říkal jeden z největších mýtů o endometrióze – prostě jsem musela otěhotnět, abych se cítila lépe. Tato rada byla zničující, protože jsem nedávno prošel třemi neúspěšnými IVF ošetřeními a několika potraty.

Daň, kterou si to vybralo na mém duševním zdraví, byla nepopiratelná. Ztrácel jsem naději – myslel jsem si, že se s těmito příznaky budu muset potýkat po zbytek svého života.

Nalezení správného druhu pomoci

Rozhodla jsem se vzít své zdraví do vlastních rukou a začala jsem o endometrióze zkoumat vše, co jsem mohla.

Můj výzkum online mě dovedl k specialistovi na excizi endometriózy. Bylo pro mě neuvěřitelné, že tam byli chirurgové, kteří pracovali výhradně s pacientkami s endometriózou. Většinu času netrávili porodem dětí nebo léčbou neplodnosti. Byly součástí velkoobjemových center péče. A rutinně odstranili onemocnění ze všech postižených orgánů, nejen z reprodukčních orgánů.

Operovali se zkušenými urology, kolorektálními chirurgy a kardiotorakálními chirurgy, kteří všichni rozuměli endometrióze a jejímu dopadu na pacientky.

Rozhodl jsem se pro konzultaci a pak další operaci. Specialista na endometriózu přišel a provedl téměř 4hodinovou operaci, pečlivě vyřízl nemoc z mého močového měchýře, střev a celé pánve.

Diagnostické deníky

“Dozvěděl jsem se, jak je podpora duševního zdraví tak zásadní pro nemoc, kde jsou pacienti jako já po léta běžně propouštěni a špatně diagnostikováni…”

Bylo to užitečné?

Můj výzkum endometriózy mě také zavedl do místní podpůrné skupiny pro lidi s endometriózou. Ani jsem nevěděl, že tyto existují! Nikdy jsem nepotkala nikoho jiného s endometriózou.

Díky svému specialistovi na endometriózu a spojení s širší komunitou endometriózy jsem se dozvěděla o důležitosti multidisciplinární péče o toto chronické onemocnění bez léčby.

Dozvěděl jsem se, že většina poskytovatelů nejsou specialisté na endometriózu – dokonce ani specialisté na plodnost.

Pár měsíců před operací u specialisty na endometriózu jsem si nechala vyjmout žlučník. Stejně jako všeobecný chirurg, který mi provedl operaci slepého střeva, ani všeobecný chirurg, který prováděl operaci žlučníku, neviděl žádnou endometriózu. Tohle byl čtvrtý chirurg, který, přestože byl v mé pánvi, buď nemoc úplně přehlédl, nebo neviděl její rozsah.

Zjistil jsem, jak je podpora duševního zdraví tak zásadní pro nemoc, kde jsou pacienti jako já rutinně propouštěni a špatně diagnostikováni po celá léta, kde lékaři provádějí neúplné operace, kde je specializovaná péče často nedostupná a kde se ztrácí zaměstnání, vztahy, plodnost a možnosti vzdělání. — kde bolest, které pacienti čelí, může být nesnesitelná.

Stát se součástí řešení

Jako vystudovaný sociální pracovník jsem byl inspirován k tomu, abych využil své dovednosti a pokusil se ušetřit jiné pacienty některých stejných obtíží a traumat, jaké jsem prožil já.

Posledních deset let pracuji v komunitách zabývajících se endometriózou, neplodností a ztrátou těhotenství. Měl jsem to štěstí, že jsem byl mentorován zastánci, kteří léta pracovali na prolomení bariér v péči prostřednictvím organizací, jako je Centrum pro výzkum endometriózy.

Nedávno se mi podařilo spolupracovat s EndoWhat na jejich Národním akčním plánu pro endometriózu, který byl předložen členům Kongresu poté, co měl na Capital Hill premiéru dokument Below The Belt.

Každý den mě inspirují mise organizací jako Endo Black, Sister Girl Foundation a Endo Queer, které slouží těm v komunitě, kteří zažívají ještě větší diagnostické zpoždění. A kteří čelí větším překážkám v péči kvůli institucionalizovanému rasismu a zaujatosti jednotlivých poskytovatelů.

Měl jsem také tu čest poskytovat individuální podporu duševního zdraví a skupinovou podporu pacientům v nouzi. Endometrióza, neplodnost a ztráta těhotenství ve mně zanechaly pocit bezmoci na dlouhou dobu. Práce v tomto prostoru jako obhájce pacientů a poskytovatel duševního zdraví mi pomohla uzdravit se.

Před pár lety, před mými 40. narozeninami, mi byla také diagnostikována adenomyóza a myomy. Intenzivní krvácení a bolest, kterou jsem zažíval každý měsíc, byly traumatické a neudržitelné. S budováním rodiny jsme už dávno skončili a naše poslední neúspěšná léčba neplodnosti téměř o deset let dříve. Takže jsem učinil hluboce osobní rozhodnutí, že podstoupím hysterektomii k léčbě mé adenomyózy. Můj specialista na endometriózu v Centru pro péči o endometriózu v Atlantě byl také schopen vyříznout invazivní endometriózu z mých střev a dalších oblastí současně.

I když mi připadalo neskutečné mít hysterektomii tak mladá, s radostí a úlevou jsem definitivně uzavřela kapitolu o menstruaci a plodnosti poté, co jsem téměř 30 let bojovala. Endometriózu nelze vyléčit, ale můj přístup ke specialistům a multidisciplinární péče mi pomohly udržet si slušnou kvalitu života.

Endometrióza, neplodnost, ztráta těhotenství a adenomyóza hluboce ovlivnily můj život a životy mých blízkých. Stejně jako u každého, kdo trpí těmito hroznými způsoby.

Ale odvaha, síla a odolnost lidí v těchto komunitách mě inspirovaly a pomohly mi vytvarovat člověka, kterým jsem dnes. Během mého života lékaři často nazývali mé příznaky a výsledky mých testů „nepozoruhodné“. Ale podle mého názoru život s těmito nemocemi vedl k docela pozoruhodnému životu.


Casey Berna je licencovaná pracovnice klinické sociální práce, která v posledních deseti letech pracuje v komunitách zabývajících se endometriózou, neplodností a ztrátou těhotenství. Casey poskytuje podporu duševního zdraví pro ty, kteří žijí v Severní Karolíně a na Floridě, a zároveň provozuje bezplatné virtuální podpůrné a vzdělávací skupiny pro endometriózu otevřené komukoli v USA Casey je nadšený ze spolupráce s pacienty vedenými neziskovými organizacemi a zastánci, aby byla odborná péče o endometriózu dostupnější. Více informací o její práci a oblíbených zdrojích najdete na jejích webových stránkách: http://www.caseyberna.com/localsupport

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY