Možnosti léčby idiopatické hypersomnie

V současné době neexistuje žádný lék na idiopatickou hypersomnii, ale některé léky a změny životního stylu vám mohou pomoci zvládnout příznaky, jako je nadměrná ospalost.

Idiopatická hypersomnie (IH) je vzácná porucha spánku, která způsobuje nadměrnou denní ospalost. Lidé s IH mohou mít také potíže s probuzením ze spánku. Symptomy IH se obvykle začínají projevovat v dospívání a mladé dospělosti, ale tento stav se může vyvinout v kterémkoli okamžiku v průběhu života člověka. Příčina IH není známa.

Na rozdíl od jiných poruch spánku, delší noční spánek nebo zdřímnutí přes den nepomáhá při IH zmírnit denní ospalost. Místo toho mohou být nutné změny životního stylu a určité léky, které pomohou zůstat bdělé po celý den a minimalizovat pravděpodobnost zranění v důsledku ospalosti.

V tomto článku se blíže podíváme na typy léčby, které mohou pomoci lidem s IH.

Léky na idiopatickou hypersomnii

K léčbě IH jsou k dispozici různé typy léků. Většina z těchto léků se obvykle používá jako obecná léčba poruch spánku a nemusí vždy fungovat stejně dobře u lidí s IH. Nyní jsou však k dispozici i možnosti léčby specifické pro IH.

Pokud váš zdravotnický tým věří, že léky mohou pomoci vašemu IH, budou s vámi úzce spolupracovat, aby se ujistil, že najdete správnou volbu pro vaše příznaky.

Neamfetaminové stimulanty

Neamfetaminové stimulanty jsou léky na podporu bdění, které snižují ospalost a zlepšují bdělost změnou hladin chemických látek v mozku, které regulují spánek.

Tyto typy léků nejsou vyrobeny speciálně pro IH, ale mohou být použity k podpoře bdělosti a snížení denní ospalosti.

Ve většině případů se modafinil (Provigil) doporučuje jako lék první volby pro lidi s IH. V klinických studiích bylo prokázáno, že použití modafinilu snižuje ospalost a zlepšuje bdělost. V studie 2015lidé s IH, kteří užívali modafinil, uvedli, že se po spánku cítili více svěží a méně vyčerpaní.

An starší studie 2014 zjistili, že lidé s IH, kteří užívají modafinil, mají zlepšený jízdní výkon, včetně méně driftování a nevhodného překračování jízdních pruhů. Nadměrná ospalost může ovlivnit výkon u lidí s IH, ale tyto výsledky naznačují, že léčba by s tím mohla pomoci.

Klaritromycin (Biaxin) je antibiotikum, které stejně jako modafinil může ovlivnit chemické signály v mozku, které regulují spánek. Výzkum naznačuje, že u některých lidí s poruchami spánku může klarithromycin pomoci zlepšit denní ospalost. Tento výzkum pokračuje a klarithromycin není v současné době pravidelně předepisován pro léčbu IH.

Pitolisant (Wakix) se také nepoužívá tak často, ale zkoumá se jeho potenciál k léčbě nadměrné ospalosti u lidí, kteří nereagují dobře na jinou léčbu. Probíhá výzkum použití pitolisantu ke specifické léčbě IH.

Amfetamin a amfetaminu podobné stimulanty

Amfetaminy jsou skupinou stimulantů, které urychlují přenos zpráv mezi mozkem a tělem. Ty obvykle nejsou první linií léčby IH, ale mohou být použity ve specifických případech jako doplňková léčba.

Dextroamfetamin (Dexedrin) je amfetamin na předpis používaný k léčbě narkolepsie – další poruchy spánku – a poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Není oficiálně schválen k léčbě IH, ale někdy se používá u lidí s tímto stavem.

Methylfenidát (Ritalin, Concerta) není amfetamin, ale funguje podobným způsobem. Methylfenidát je schválen Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) pro léčbu ospalosti při narkolepsii. Není k dispozici mnoho výzkumů o použití methylfenidátu specificky pro IH. Zatímco dříve to byla běžná léčba IH, modafinil se nyní používá častěji.

Při užívání amfetaminů je důležité pravidelně sledovat váš zdravotní tým. Amfetaminy se mohou stát návykovými, pokud nejsou užívány správně. To může vést k vážným zdravotním problémům. Pokud máte předepsané amfetaminy pro IH, je důležité užívat předepsané množství podle pokynů.

Je také důležité zvážit další potenciální vedlejší účinky užívání stimulantů. Patří mezi ně změny nálady, změny chování a srdeční problémy.

Natrium-oxybutyrát

Na rozdíl od jiných typů léků používaných k léčbě IH jsou natriumoxybutyrát typem tlumivého činidla, které působí tak, že snižuje signalizaci v mozku. Když se tyto léky užívají před spaním, podporují hlubší spánek, což pomáhá uživatelům probudit se svěží, takže se během dne cítí méně ospalí.

V této skupině jsou dva hlavní typy léků:

  • oxybutyrát sodný (Xyrem)
  • oxybutyrát s nižším obsahem sodíku (Xywav)

Jak název napovídá, oxybutyrát s nižším obsahem sodíku obsahuje méně sodíku, což by mohlo pomoci snížit vedlejší účinky vysokého příjmu sodíku, jako je vysoký krevní tlak a srdeční onemocnění.

Oxybutyrát s nižším obsahem sodíku je jediný lék specificky schválený pro léčbu IH u dospělých. V nedávné klinické studii až 93 % lidí s IH, kteří dostávali léčbu oxybutyrátem sodným s nižším obsahem sodíku, hlásilo zlepšení jejich denní ospalosti.

Další studie také zjistili, že použití oxybutyrátu s nižším obsahem sodíku snižuje denní ospalost u lidí s IH. Vědci také zjistili, že tato zlepšení energie byla zachována, i když lidé přestali na krátkou dobu užívat oxybutyrát s nižším obsahem sodíku.

Stejně jako u amfetaminů existuje riziko zneužití látek s oxybutyrátem s nižším obsahem sodíku. Z tohoto důvodu je k dispozici pouze u některých předepisujících lékařů a je vydáván pouze certifikovanými lékárnami.

Změny životního stylu a nemedikamentózní léčba

Než zdravotničtí pracovníci předepíší léky, mnozí doporučí změny životního stylu, které pomohou zlepšit příznaky IH. Tyto typy intervencí pomáhají většina lidí, i když může chvíli trvat, než zjistíte ten správný přístup pro vás.

Některé tipy doporučené odborníky na spánek zahrnují:

  • Dodržujte pravidelný spánkový režim.
  • Vyhněte se nočním aktivitám.
  • Vyhněte se kofeinu později během dne.
  • Omezte pití alkoholu.
  • Vyhněte se lékům, které mohou ovlivnit váš spánek.
  • Léčte jakékoli jiné spánkové, lékařské nebo psychiatrické stavy, které mohou být přítomny.

Je také důležité podniknout kroky, abyste zůstali v bezpečí, zatímco můžete být ospalí. Řízení nebo obsluha jiného těžkého zařízení, když jste unavení, může být nebezpečné. V případě potřeby si vyžádejte pomoc od přátel nebo rodiny, abyste se vyhnuli zranění.

Je idiopatická hypersomnie léčitelná?

Protože příčina IH není známa, není jasné, zda je IH léčitelná. V současné době není k dispozici žádný lék, ale to neznamená, že v budoucnu nebude. Výzkum, jehož cílem je odhalit příčinu IH, pokračuje, což může jednoho dne osvětlit možnosti léčby, které by mohly pomoci poskytnout hlubší a smysluplnější úlevu.

IH je možné vyřešit samostatně. Studie, které sledovaly přirozenou progresi IH v průběhu času, zjistily, že spontánní remise nastává přibližně u 1 v 5 lidé.

Příčina IH je nejasná, což může znesnadnit léčbu. Kombinace léků a změn životního stylu může být použita ke snížení denní ospalosti a prevenci komplikací z nadměrné ospalosti.

Pokud máte obavy o svou denní energii a zjistíte, že dobrý noční spánek vám k pomoci nestačí, možná je čas promluvit si se svým lékařem o svém zdraví spánku. Zkušený zdravotnický tým vám může pomoci určit správný léčebný přístup, který vám pomůže zvládnout vaše příznaky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY