Možnosti nouzové antikoncepce

Co je nouzová antikoncepce?

Nouzová antikoncepce je forma antikoncepce, která zabraňuje otěhotnění po sexu. Říká se tomu také „ráno po antikoncepci“. Nouzovou antikoncepci lze použít, pokud jste měla nechráněný pohlavní styk nebo si myslíte, že vaše antikoncepce selhala. Nechrání však před sexuálně přenosnými nemocemi nebo infekcemi. Nouzovou antikoncepci lze použít ihned po pohlavním styku a lze ji použít až pět dní po sexu (v některých případech tři dny).

Všechny formy nouzové antikoncepce snižují pravděpodobnost, že otěhotníte, ale není to zdaleka tak účinné jako pravidelné používání antikoncepce, jako jsou antikoncepční pilulky nebo kondomy.

Použití nouzové antikoncepce je bezpečné, i když někteří jedinci mohou mít nežádoucí reakce na různé formy.

V současné době existují dvě formy nouzové antikoncepce. Jedná se o hormonální nouzovou antikoncepci a zavedení měděného nitroděložního tělíska.

Hormonální nouzové antikoncepční pilulky

Hormonální nouzová antikoncepce se často nazývá „pilulka ráno po“. Je to nejznámější forma nouzové antikoncepce. Podle Planned Parenthood snižuje riziko otěhotnění až o 95 procent.

Mezi možnosti nouzové hormonální antikoncepce patří:

 • Plán B One-Step: Musí být proveden do 72 hodin po nechráněném sexu.
 • Další volba: Obsahuje jednu nebo dvě pilulky. První (nebo jediná) pilulka se má užít co nejdříve a do 72 hodin po nechráněném pohlavním styku a druhá pilulka se má užít 12 hodin po první pilulce.
 • ella: Jedna jednotlivá perorální dávka, kterou je třeba užít do pěti dnů po nechráněném pohlavním styku.

Plan B One-Step a Next Choice jsou pilulky levonorgestrelu (pouze progestin), které jsou volně prodejné bez lékařského předpisu. Další možností, ella, je ulipristal acetát, který je dostupný pouze na lékařský předpis.

Jak to funguje

Vzhledem k tomu, že těhotenství nenastane bezprostředně po sexu, mají hormonální nouzové antikoncepční pilulky ještě čas tomu zabránit. Pohotovostní antikoncepční pilulky snižují pravděpodobnost otěhotnění tím, že zabraňují vaječníku uvolnit vajíčko déle než obvykle.

Ráno po pilulce nezpůsobí potrat. Zabraňuje tomu, aby někdy došlo k otěhotnění.

Pro většinu žen je bezpečné užívat hormonální nouzovou antikoncepci, i když je vždy dobré zeptat se svého lékaře na interakce s jinými léky, pokud je to možné.

Vedlejší efekty

Mezi časté nežádoucí účinky hormonální nouzové antikoncepce patří:

 • nevolnost
 • bolest břicha
 • neočekávané krvácení nebo špinění, někdy až do příští menstruace
 • únava
 • bolest hlavy
 • závrať
 • zvracení
 • citlivost prsou

Pokud zvracíte do dvou hodin po užití nouzové hormonální antikoncepce, zavolejte zdravotníka a zeptejte se, zda máte dávku znovu užít.

Zatímco hormonální antikoncepce může způsobit, že vaše další menstruace bude lehčí nebo těžší než normálně, vaše tělo by se poté mělo vrátit do normálu. Pokud nedostanete menstruaci do tří týdnů, udělejte si těhotenský test.

Některé hormonální nouzové antikoncepční pilulky, jako je Plan B One-Step, lze zakoupit bez nutnosti ukazovat ID. Jiné, jako ella, jsou dostupné pouze na lékařský předpis.

Pohotovostní antikoncepce IUD

Měděné IUD lze použít jako nouzovou antikoncepci, pokud je zavedeno do pěti dnů po nechráněném pohlavním styku. IUD bude muset zavést poskytovatel zdravotní péče. Nouzové zavedení IUD snižuje riziko těhotenství o 99 procent. Jsou dostupné pouze na předpis.

Je důležité si uvědomit, že pouze měděná IUD, jako je Paragard, jsou okamžitě účinná jako nouzová antikoncepce. Mohou být také ponechány po dobu až 10 let a poskytují trvalou a vysoce účinnou antikoncepci. To znamená, že jiná hormonální nitroděložní tělíska, jako jsou Mirena a Skyla, se nemají používat jako nouzová antikoncepce.

Jak to funguje

Měděná IUD fungují tak, že uvolňují měď do dělohy a vejcovodů, která působí jako spermicid. Může zabránit implantaci při použití pro nouzovou antikoncepci, i když to nebylo prokázáno.

Měděné nitroděložní tělísko je nejúčinnější formou nouzové kontroly porodnosti.

Vedlejší efekty

Mezi běžné vedlejší účinky zavedení měděného nitroděložního tělíska patří:

 • nepohodlí při zavádění
 • křeče
 • špinění a silnější období
 • závrať

Protože některé ženy pociťují závrať nebo nepohodlí bezprostředně po zavedení, mnohé upřednostňují někoho, kdo je odveze domů.

S měděným IUD existuje nízké riziko zánětlivého onemocnění pánve.

Měděné nitroděložní tělísko se nedoporučuje ženám, které mají v současné době pánevní infekci nebo se infekce snadno dostanou. Pokud si myslíte, že byste po zavedení IUD mohla být těhotná, okamžitě zavolejte svého lékaře.

Vzhledem k tomu, že nitroděložní tělísko je předem dražší a jeho zavedení vyžaduje jak předpis, tak návštěvu lékaře, mnoho žen dává přednost užívání hormonální nouzové antikoncepce, i když je nitroděložní tělísko účinnější.

Co potřebuješ vědět

Všechny formy nouzové antikoncepce mohou významně snížit riziko otěhotnění, ale je třeba je užívat okamžitě. U hormonální nouzové antikoncepce platí, že čím dříve ji začnete užívat, tím úspěšnější bude v prevenci otěhotnění.

Pokud nouzová antikoncepce selže a přesto otěhotníte, měli by lékaři zkontrolovat, zda nedošlo k mimoděložnímu těhotenství, tedy k otěhotnění někde mimo dělohu. Mimoděložní těhotenství může být nebezpečné a život ohrožující. Příznaky mimoděložního těhotenství zahrnují silnou bolest na jedné nebo obou stranách podbřišku, špinění a závratě.

Výhled

Při správném používání je jak nouzová hormonální antikoncepce, tak zavedení měděného nitroděložního tělíska účinné při významném snížení rizika otěhotnění. Pokud po užití nouzové antikoncepce stále otěhotníte, okamžitě navštivte lékaře, aby zkontroloval, zda nedošlo k mimoděložnímu těhotenství. Pokud je to možné, konzultace s lékařem o výběru nouzové antikoncepční metody vás může ochránit před negativními interakcemi s jinými léky nebo již existujícími zdravotními problémy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY