Může endoskopie diagnostikovat žaludeční vřed?

Endoskopie je minimálně invazivní zákrok, který dokáže diagnostikovat žaludeční vřed. Dlouhá tenká trubice s kamerou na konci je umístěna do vašeho krku a do žaludku. V případě potřeby je možná léčba i endoskopií.

Žaludeční vřed je vřed, který se vyvíjí na sliznici žaludku. Kolem 5 % až 10 % u lidí se v určité fázi života objeví žaludeční vředy.

Nejčastějším příznakem vředu je palčivá bolest v břiše. Pokud se žaludeční vředy neléčí, mohou vést k vnitřnímu krvácení nebo jiným komplikacím.

Endoskopie je postup, který může pomoci diagnostikovat a někdy léčit žaludeční vřed. Zahrnuje zavedení tenké trubice s kamerou připojenou dolů do jícnu a do žaludku. Endoskopie umožňuje lékařům vidět vřed a léčit jej, pokud krvácí.

Čtěte dále a dozvíte se více o tom, jak se endoskopie používá k diagnostice žaludečních vředů.

Kdy je nutná endoskopie pro vřed?

Endoskopické postupy umožňují lékařům přímo zobrazit vřed a jsou důležitou součástí diagnostického procesu.

Endoskopie může lékařům pomoci odlišit vředy od jiných stavů, jako je rakovina žaludku. Váš lékař bude pravděpodobně chtít provést endoskopii, pokud máte drobné nebo závažné příznaky žaludečního vředu nebo známky vnitřního krvácení.

Žaludeční vředy mohou způsobit příznaky, jako jsou:

 • bolest břicha, typicky lokalizovaná v jednom místě mezi hrudní kostí a pupíkem

 • pocit sytosti krátce poté, co začnete jíst
 • pocit nepříjemnosti sytosti po jídle
 • nevolnost
 • pálení žáhy

Zatímco některé vředy se mohou zahojit bez léčby, většina se nezlepší nebo zmizí sama.

Pokud si myslíte, že máte příznaky vředu, je dobré si domluvit schůzku se svým lékařem. Je zvláště důležité vyhledat lékařskou pomoc, pokud se vaše příznaky zhoršují. Váš lékař pravděpodobně nařídí endoskopii, která pomůže určit, zda máte vřed.

Příznaky, že vřed může začít krvácet a mohou vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc, zahrnují:

 • bledá kůže
 • dušnost s aktivitou

 • únava
 • točení hlavy
 • zhoršující se bolest břicha, která neustupuje

Silně krvácející vřed je lékařská pohotovost. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte:

 • krev ve stolici
 • krvavé zvratky, které vypadají jako mletá káva

 • příznaky šoku

Co se stane s endoskopií?

 1. Nejméně 8 hodin před zákrokem nebudete moci jíst ani pít. Krátce před zahájením procedury vám obvykle podá sedativa prostřednictvím IV, abyste se uvolnili. Vzácně lze výkon provést v celkové anestezii nebo bez sedace.
 2. Během endoskopického postupu vám lékař vloží dlouhou ohebnou trubici zvanou endoskop do krku a do žaludku. Provádí ji specialista zvaný gastroenterolog.
 3. Během procedury bude váš lékař pomocí kamery na endoskopu hledat vředy ve vašem žaludku. Na konci endoskopu je světlo, kamera a speciální nástroje. Váš lékař uvidí živý obraz vašeho žaludku.
 4. Pokud váš lékař najde žaludeční vřed, speciální nástroj na konci endoskopu mu umožní odebrat malý vzorek tkáně. Tento vzorek se nazývá žaludeční biopsie. V laboratoři se bude testovat na rakovinu žaludku a typ bakteriální infekce zvané Heliobacter pylori, která je častou příčinou žaludečních vředů.
 5. Pokud váš lékař zaznamená krvácení z vředu, může být během tohoto postupu léčen.
 6. Během procedury obvykle nepocítíte žádnou bolest, ale poté vás může trochu bolet v krku.
 7. Obvykle můžete opustit nemocnici ve stejný den. Samotná procedura obvykle trvá jen asi 5 až 10 minut.

Endoskopie k léčbě krvácejícího vředu

Krvácení je nejčastější komplikací žaludečních vředů. Endoskopie je primární léčba na krvácivé vředy.

Během endoskopie lze k léčbě krvácejících vředů použít různé metody. Některé z těchto metod zahrnují:

 • Injekční terapie: Injekce vředu s epinefrinem může pomoci zastavit krvácení. Pokud se krvácení znovu objeví, obvykle se vrátí během prvních 72 hodin.
 • Termokoagulační terapie: Termokoagulační terapie zahrnuje zahřátí vředu k zastavení krvácení.
 • Hemoclips: Hemoclips jsou malé klipy, které mohou zastavit krvácení v gastrointestinálním traktu. Mohou být účinné jako primární terapie, ale mají tendenci se uvolnit po 48 až 72 hodinách.
 • Šití: V malém studie, vědci zjistili, že stehy jsou účinnou metodou k zastavení krvácení. Je zapotřebí více výzkumu, abychom zjistili, zda je šití účinnější než jiné způsoby léčby.

Po endoskopické léčbě můžete mít následnou proceduru o 4 až 6 týdnů později, abyste zjistili, zda se vřed zcela zahojil.

Jak jinak se léčí žaludeční vředy?

Endoskopie není jedinou metodou, jak léčit nebo zvládat žaludeční vředy. Léčba se liší v závislosti na základní příčině a může zahrnovat:

 • antibiotika: Bakterie Heliobacter pylori je přítomna asi u 85 % lidí se žaludečními vředy. Pro tento typ infekce je obvykle předepsána 2týdenní kúra antibiotik. Kromě toho se inhibitory protonové pumpy často používají po dobu 4 až 8 týdnů ke snížení žaludeční kyseliny.
 • Vysazení NSAID: O 90 % žaludečních vředů je spojeno s užíváním nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID). Váš lékař může doporučit vysazení NSAID, pokud je toto příčinou vašeho vředu.
 • Antagonisté H2-receptorů: Tyto léky inhibují produkci žaludeční kyseliny.
 • Antacida: Tyto běžné, volně prodejné léky mohou pomoci neutralizovat žaludeční kyseliny.
 • Probiotika: Probiotika mohou pomoci bojovat s infekcemi Heliobacter pylori, hlavní příčinou žaludečních vředů.
 • Doplňky vizmutu: Léčba bismutem může být účinná při potlačení bakterie Heliobacter pylori.
 • Chirurgická operace: Ve vzácných případech může být nutná operace k odstranění vředu.

Sečteno a podtrženo

Endoskopie je postup, který zahrnuje zavedení dlouhé tenké trubice s kamerou na konci do krku a do žaludku. Umožňuje lékařům jasně vidět vnitřek vašeho žaludku a určit, zda máte vřed.

Endoskopie také umožňuje lékařům odebrat malý vzorek tkáně vředu, aby jej otestovali na infekci Heliobacter pylori nebo rakovinu. Pokud váš vřed krvácí, váš lékař může zastavit krvácení pomocí tepla, injekcí nebo jiných technik během endoskopického postupu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY