Infrasauna na ekzém: Co potřebujete vědět

Pokud máte ekzém a zvažujete použití infrasauny, je nejlepší si nejprve promluvit se svým lékařem nebo dermatologem.

Bílá žena s ekzémem relaxuje v infrasauně.
Getty Images/Taras Grebinets

Ekzém je jedním z nejčastějších chronických kožních onemocnění a jeho příznaky mohou mít velký dopad na kvalitu života někoho. Ve skutečnosti každý rok miliony dospělých a dětí ztrácejí čas v práci a ve škole kvůli příznakům ekzému.

Léčba ekzému obvykle zahrnuje kombinaci přístupů, včetně léků, terapií a změn životního stylu, všechny zaměřené na snížení příznaků a vzplanutí. Víme, že světelná terapie může být účinnou léčbou ekzému – ale co takhle infrasauny?

Níže probereme možné výhody používání infrasauny na ekzémy, včetně věcí, na které si dát pozor a jak najít vysoce kvalitní infrasaunu.

Může infrasauna léčit příznaky ekzému?

V tradiční sauně je místnost vyhřívána na vysokou teplotu, typicky mezi 110 °F a 195 °F (43 °C a 90 °C), v závislosti na typu tepla. V suché sauně bývá teplota vyšší – zatímco v mokré sauně nebo parní lázni jsou teploty obvykle nižší.

Infrasauna se mírně liší od tradiční sauny, protože infrasauny místo vyhřívání místnosti využívají elektromagnetické záření z lamp k přímému ohřevu vašeho těla. Obecně se teplota infrasauny pohybuje od 120 °F do 140 °F (49 °C až 60 °C).

Několik studií ukazuje, že infračervená sauna může mít určité zdravotní výhody, jako je snížení bolesti svalů, snížení únavy a dokonce snížení krevního tlaku. Existuje však velmi málo výzkumů o výhodách používání infračerveného světla na ekzém.

Jeden brzy studie z roku 2006 zkoumali účinky vzdáleného infračerveného záření na zdraví pokožky. Výsledky studie ukázaly, že infračervené světlo zlepšilo texturu a drsnost pokožky – i když ne nutně v souvislosti s ekzémem.

Další papír z roku 2022 při zkoumání výhod fotobiomodulace (PBM) nebo světelné terapie zjistili, že blízké infračervené vlnové délky jsou prospěšné pro dermatitidu vyvolanou zářením. Tato studie však opět zahrnovala jiný stav, nikoli ekzém.

Na konci dne, zatímco terapie infračerveným světlem může být prospěšné pro některé stavy, není dostatek výzkumu, který by řekl, zda může nebo nemůže prospět příznakům ekzému.

Je na ekzém lepší sauna nebo pára?

Podobně jako suché sauny, infrasauny využívají k prohřátí vašeho těla typ suchého tepla. Nejen, že to může způsobit vysušení vaší pokožky – čemuž se obvykle chcete u ekzému vyhnout –, ale také to může způsobit, že se budete více potit, což může vyvolat vzplanutí.

Pokud jde o parní místnosti, někteří zjišťují, že pára a extrémní teplo dráždí jejich ekzémy, zatímco jiné považují zvýšenou vlhkost za uklidňující. Protože každý má jiné spouštěče, je nejlepší prodiskutovat tuto možnost se svým lékařem, abyste zjistili, zda by vám mohla pomoci.

Bylo to užitečné?

Mohou infrasauny způsobit poškození kůže?

Výzkum naznačuje, že v kombinaci s viditelným a ultrafialovým (UV) světlem může infračervené světlo poškodit pokožku. Ale u infrasauny je riziko mnohem nižší, protože lampy v sauně využívají spíše čisté infračervené než kombinované světlo.

Protože však infračervené sauny zahrnují použití přímého světla na kůži, může dlouhodobé vystavení těmto lampám způsobit podráždění pokožky. A pokud jsou lampy příliš jasné nebo příliš horké, existuje riziko možného popálení pokožky.

S tím, že při použití při vhodné teplotě po krátkou dobu jsou infračervené sauny obecně považovány za bezpečné pro většinu lidí.

Co bych měl hledat v infrasauně?

Pokud máte zájem vyzkoušet infrasaunu poprvé, máte několik možností. Jednou z možností je najít lázně nebo saunu ve vašem okolí a druhou je pořídit si vlastní, abyste ji mohli používat doma.

Co hledat v zařízení

Při návštěvě infrasauny se zkuste poohlédnout po sauně, která nabízí širokou škálu infračervených světel – například blízké infračervené, daleké infračervené a plně infračervené světlo. Zvažte také, že zařízení předem prověříte, abyste se ujistili, že dodržuje hygienické a bezpečnostní předpisy.

Co hledat u domácího modelu

Pokud byste si raději pořídili domů infrasaunu, je třeba zvážit několik věcí. Jednou z nejdůležitějších věcí je, kolik máte prostoru a jak velká je sauna – protože většina domácích modelů je poměrně velká.

Je také dobré zvážit, jaký máte rozpočet a jaké funkce hledáte. S více funkcemi samozřejmě přichází vyšší cena, takže možná budete muset strávit nějaký čas porovnáváním cen a funkcí různých modelů.

Infrasauny jako alternativa k tradičním saunám prohřívají tělo pomocí infračervených lamp. Zatímco některé studie naznačovaly, že infračervené sauny mají výhody, neexistuje mnoho výzkumů, které by zkoumaly, jak terapie infračerveným světlem ovlivňuje ekzém.

Pokud žijete s ekzémem a uvažujete o vyzkoušení infrasauny, je nejlepší si před návštěvou sauny nebo jejím zakoupením udělat průzkum a promluvit si se svým dermatologem. Zvažte také oslovení svého lékaře o dalších možnostech léčby, které vám mohou pomoci dlouhodobě zvládat vaše příznaky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY