Vše, co potřebujete vědět o možnostech antikoncepce s roztroušenou sklerózou

U mnoha žen se během reprodukčního věku rozvine roztroušená skleróza (RS). Vzhledem k tomu, že léčba RS může ovlivnit těhotenství, pochopení možností kontroly porodnosti může usnadnit plánování rodiny.

Výzkum naznačuje, že RS neovlivňuje plodnost. Pokud tedy žijete s RS a jste v reprodukčním věku, možná budete muset přemýšlet o svých možnostech antikoncepce.

Mnoho léků na RS není bezpečných pro nenarozené dítě. Ale pokud je vaše RS dobře zvládnuta, můžete být schopni vysadit léky na dostatečně dlouhou dobu, abyste dosáhli těhotenství a porodu.

Pokud přerušení léčby není možné nebo těhotenství není součástí vašeho plánu, je důležitá účinná antikoncepce. Zde je to, co je třeba vzít v úvahu při výběru antikoncepční metody, která vám vyhovuje.

Vliv hormonů a těhotenství na příznaky RS

Těhotenství a kojení obvykle neovlivňují průběh RS.

RS je však vysoce individuální, takže faktory obklopující vaši situaci a plán léčby mohou ovlivnit, zda chcete dosáhnout nebo se vyhnout těhotenství.

Antikoncepční hormony a jejich vliv na symptomy RS a progresi onemocnění byly předmětem některých diskusí. Ale studie z roku 2017 zahrnující 162 žen zjistila, že perorální hormonální antikoncepce se nezdá být spojena se zvýšenou pravděpodobností relapsů RS.

Některé výzkumy naznačují možnost zvýšení ročního počtu relapsů RS po použití technologií asistované reprodukce (ART). Novější výzkum však nezjistil žádný nárůst relapsů po léčbě neplodnosti u žen, které zvládaly RS pomocí terapií modifikujících onemocnění (DMT).

Vaše možnosti kontroly porodnosti

Většina typů antikoncepce je považována za bezpečnou a účinnou pro lidi žijící s RS.

Nejlepší antikoncepční metody jsou ty, které můžete používat důsledně podle pokynů.

Vaše příznaky RS mohou ovlivnit vaši volbu antikoncepce. Některé druhy antikoncepce například vyžadují manuální zručnost nebo schopnost bez potíží polykat pilulky. Pokud jsou to pro vás problémy, může být možností dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce (LARC). Jakmile jsou na svém místě, nemusíte podnikat žádné kroky, aby byly účinné. IUD a implantáty jsou typy LARC.

Lidé s problémy s pohyblivostí RS mohou mít zvýšené riziko žilního tromboembolismu (VTE), což je důležitý faktor při výběru antikoncepce. Některé typy perorální antikoncepce mohou zvýšit riziko VTE.

Nitroděložní tělísko (IUD)

IUD je malé zařízení ve tvaru T, které lékař implantuje do stěny vaší dělohy, aby zabránil otěhotnění.

Existují dva typy:

 • měď, která může zůstat implantována až 12 let
 • na bázi progestinového hormonu, který je třeba každých 3 až 5 let vyměnit

IUD jsou vysoce účinná kromě toho, že mají dlouhou životnost. Výzkum naznačuje, že mohou být preferovanou možností pro lidi, jejichž léčba RS zahrnuje léky, které by mohly být škodlivé pro nenarozené dítě.

Podle American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) jsou IUD bezpečná i pro dospívající. I když se RS obvykle rozvíjí mezi 20 a 40 let věkumůže se také vyskytnout v mladší lidé.

Antikoncepční implantát

Jedná se o flexibilní plastovou tyč o velikosti zápalky, kterou lékař implantuje pod kůži nadloktí. Uvolňuje progestační hormon, který zahušťuje cervikální hlen, aby zabránil vstupu spermií a ztenčil vaši děložní výstelku.

Antikoncepční náplast

Tato metoda používá náplast, která uvolňuje estrogen spolu s progestinem do krevního řečiště, aby se zabránilo těhotenství. Náplast se mění týdně po dobu 3 týdnů.

Umístění záplat mohou být:

 • nadloktí
 • horní část trupu
 • podbřišek
 • hýždě

Hormonální antikoncepční kroužek

Jedná se o malý a pružný plastový kroužek, který vložíte do pochvy blízko děložního čípku. V závislosti na typu kroužku, který si vyberete, uvolňuje buď estrogen nebo estrogen s progesteronem.

Kroužek zůstává na svém místě 3 týdny.

Pokud vaše příznaky RS zahrnují spasticitu nebo sníženou obratnost, což může ztížit umístění kroužku, můžete dát přednost jinému typu antikoncepce.

Perorální hormonální antikoncepce

Tento typ antikoncepce je denní pilulka, kterou užíváte celý měsíc nebo většinu měsíce, v závislosti na typu, který si vyberete.

Některé formy perorální antikoncepce mohou zvýšit pravděpodobnost krevních sraženin v nohách. Omezená pohyblivost může toto riziko zvýšit.

Bariérové ​​metody

Bariérové ​​metody, jako jsou kondomy, mohou být obtížně použitelné, pokud zaznamenáte příznaky RS jako ztuhlost a spasticitu. Jinak jsou účinným typem antikoncepce a jsou vhodné pro lidi s RS.

Antikoncepční injekce

Injekční forma antikoncepce obsahuje hormon progestin.

Funguje podle:

 • zabráníte tomu, aby vaše vaječníky uvolňovaly vajíčka
 • zahuštění hlenu děložního hrdla, aby se zabránilo spermiím dostat se k vajíčku
 • změna děložní výstelky, aby byla implantace obtížná

Tuto injekci vám podává zdravotnický pracovník čtyřikrát ročně.

Kombinovaná hormonální antikoncepce (CHC)

CHC kombinuje tři zdroje hormonů k prevenci těhotenství:

 • hormonální náplast
 • nízkodávkové perorální antikoncepce
 • vaginální kroužek

CHC může zvýšit pravděpodobnost krevních sraženin. Doporučuje se, aby lidé žijící se sníženou pohyblivostí v důsledku RS zvolili jiný typ antikoncepce.

Faktory ke zvážení

Při výběru metody antikoncepce, která vám nejlépe vyhovuje, je třeba vzít v úvahu několik věcí.

životní styl

Antikoncepční produkty se liší podle různých životních stylů.

Někteří lidé mají rádi svobodu implantovatelných zařízení, která si nemusí pamatovat. Jiní preferují metody, nad kterými mají větší kontrolu, jako je bariérová antikoncepce nebo denní pilulka.

Pokud žijete s RS a potřebovali byste léky vymývací období před těhotenstvím může být dobrou volbou implantabilní antikoncepce.

Možná budete moci vyzkoušet různé metody antikoncepce, dokud nenajdete tu, která se vám líbí.

Mobilita

Pokud příznaky RS narušují vaši mobilitu, může to ovlivnit vaši volbu antikoncepce.

Snížená pohyblivost zvyšuje pravděpodobnost vzniku krevních sraženin a může nepříznivě ovlivnit zdraví kostí.

CHC je spojena se zvýšeným rizikem krevních sraženin a nedoporučuje se lidem žijícím se sníženou pohyblivostí.

Antikoncepce obsahující pouze progestin může způsobit změny v minerální hustotě kostí, které mohou přispět k oslabení kostí sníženou pohyblivostí.

Léky

Léky na RS mohou ovlivnit těhotenství a antikoncepci.

Některé léky na RS mají potenciál poškodit nenarozené dítě. DMT jsou zvláště znepokojivé a neexistují žádné, které by byly schváleny pro použití během těhotenství.

Pokud používáte DMT k léčbě své RS a chcete dosáhnout těhotenství, můžete zkusit období vymývání léků před početím. V závislosti na typu léků, které používáte, může tato doba vymývání trvat několik měsíců.

Léky mohou také ovlivnit vaši volbu antikoncepce.

Některé léky na RS mohou ovlivnit zdraví kostí, což je činí neslučitelnými s antikoncepční metodou obsahující pouze progestin. Tento typ antikoncepce může přispět ke ztrátě kostní hmoty a zvýšit pravděpodobnost osteoporózy.

Může RS ovlivnit účinnost antikoncepce?

Výzkum naznačuje, že DMT pro RS neovlivňují účinnost hormonální antikoncepce, i když je zapotřebí více studií.

Některé léky na specifické příznaky RS mohou interagovat s perorálními kontraceptivy, snížení účinnost antikoncepce nebo změna účinnosti jiné medikace. Ty mohou zahrnovat určité léky používané k léčbě únavy a některá antikonvulziva používaná k léčbě křečí.

Při výběru antikoncepce si promluvte s lékařem o všech lécích, které užíváte, abyste zajistili, že nedojde k žádným interakcím.

MS nesnižuje šanci, že byste mohla otěhotnět. Vaše léky na RS však nemusí být bezpečné pro nenarozené dítě.

Pokud nechcete přerušit léčbu RS, abyste dosáhli těhotenství a porodu, je důležité používat bezpečnou a spolehlivou antikoncepci.

Většina forem antikoncepce je pro lidi s RS bezpečná. Při rozhodování, co je pro vás to pravé, je třeba zvážit, jakou máte mobilitu a zda máte problémy s obratností.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY