Může glaukom způsobit slepotu?

Pokud není glaukom zachycen v dřívějších fázích, může vést ke ztrátě zraku a dokonce ke slepotě. Naštěstí lze diagnostikou a zahájením léčby ztrátu zraku často minimalizovat nebo jí předejít.

starší žena si nechává kontrolovat oči na glaukom očním lékařem se sestrou vedle ní
Eclipse Images/Getty Images

Glaukom je skupina stavů charakterizovaných poškozením vašeho zrakového nervu, které může vést ke ztrátě zraku. Váš zrakový nerv přenáší elektrickou informaci z oka do mozku.

O 3 miliony lidé ve Spojených státech mají glaukom. Glaukom je obvykle progresivní stav. Často nezpůsobuje žádné příznaky brzy, ale může vést k částečné nebo úplné slepotě, jak postupuje. Typ glaukomu nazývaný glaukom s uzavřeným úhlem se může objevit rychle a vést ke slepotě během dnů.

Podle nadace pro výzkum glaukomu představuje glaukom asi 9 až 12 % případů slepoty ve Spojených státech. Afroameričané mají podle nadace asi 15krát vyšší pravděpodobnost, že budou zrakově postiženi glaukomem, než bělošští Američané.

Čtěte dále a dozvíte se více o tom, jak glaukom způsobuje slepotu a co můžete udělat, abyste minimalizovali riziko ztráty zraku.

Jak glaukom způsobuje slepotu?

Glaukom může způsobit slepotu nebo částečnou slepotu poškozením buněk ve vašem zrakovém nervu. I když je glaukom s otevřeným úhlem mnohem častější, glaukom s uzavřeným úhlem může způsobit slepotu v mnohem kratší době.

Glaukom s otevřeným úhlem

Glaukom s otevřeným úhlem tvoří asi 90 % případů glaukomu ve Spojených státech. Má tendenci se vyvíjet pomalu během měsíců až let.

Přední část oční bulvy je vyplněna čirou tekutinou zvanou komorová voda, která pomáhá vyživovat struktury oka a pomáhá udržovat tvar oka. Zablokování nebo nadprodukce této tekutiny může vést ke zvýšenému tlaku ve vašem oku.

Tento zvýšený tlak může stlačit optický nerv v zadní části oka a poškodit jeho buňky. Poškození buněk zrakového nervu může snížit schopnost vašeho oka posílat elektrické informace do vašeho mozku. To zase může vést ke ztrátě zraku, která obvykle začíná v periferním vidění. Postupem času, pokud se neléčí, může přejít do vašeho centrálního vidění.

Glaukom s uzavřeným úhlem

Glaukom s uzavřeným úhlem je vzácnější typ glaukomu a jedná se o lékařskou pohotovost. Vzniká, když vnější část vaší duhovky blokuje odtok komorové vody z přední části oka. Toto nahromadění tekutiny může vést k náhlému zvýšení očního tlaku, které způsobí ztrátu zraku nebo slepotu v a pár dní.

V studie 2022výzkumníci zjistili, že 23 203 lidí ve Spojených státech navštívilo pohotovost s glaukomem s uzavřeným úhlem během 10 let od roku 2008 do roku 2017. Ženy navštívily pohotovost kvůli glaukomu s uzavřeným úhlem o 46 % více než muži.

Je slepota z glaukomu reverzibilní?

V současné době neexistuje žádný lék na glaukom. Léčba může pomoci snížit další progresi poškození vašeho oka, ale buňky ve vašem zrakovém nervu nemají schopnost regenerace, jakmile jsou poškozeny.

Vědci pokračují ve zkoumání způsobů, jak zvrátit ztrátu zraku související s glaukomem, a zůstávají v naději, že jednoho dne může existovat léčba.

V studie 2020, vědci úspěšně zvrátili stav podobný glaukomu u myší pomocí genové terapie. Podařilo se jim dosáhnout tohoto zvratu injekcí umělého viru, aby dodal tři geny zvané Oc4, Sox2 a Klf4.

Pokud další výzkum na zvířatech najde slibné výsledky, podobné technologie by mohly být jednoho dne zahájeny v klinických studiích na lidech.

Co můžete udělat, abyste zabránili ztrátě zraku při glaukomu?

Glaukom je obvykle progresivní stav, který se vyvíjí po mnoho let. Více než 50 % lidí s glaukomem neví, že ho mají. Nejlepší způsob, jak zabránit progresi glaukomu, je navštěvovat očního lékaře na pravidelné oční prohlídky.

Pokud váš lékař diagnostikuje glaukom, pravděpodobně vám předepíše léky na oční kapky, které vám pomohou udržet váš oční tlak pod kontrolou a zabránit ztrátě zraku. Pokud oční léky nejsou účinné, může vám lékař doporučit laserové ošetření nebo chirurgický zákrok, který pomůže zachovat váš zrak.

Pokud jste již dříve obdrželi diagnózu glaukomu, možná budete schopni snížit riziko ztráty zraku podle:

  • udržení střední hmotnosti
  • udržení krevního tlaku ve zdravém rozmezí
  • přestat kouřit, pokud kouříte

  • zůstat fyzicky aktivní

Jak často byste si měli nechat zkontrolovat oči?

Pro dospělé ve věku nad 40 let, kteří mají nízké riziko očních onemocnění, doporučuje Americká akademie oftalmologie komplexní oční vyšetření:

  • každé 2 až 4 roky pro lidi ve věku 40 až 54 let
  • každé 1 až 3 roky pro osoby ve věku 55 až 64 let
  • každé 1 až 2 roky pro osoby starší 65 let

Pokud máte diabetes 1. nebo 2. typu, doporučuje se nechat si jednou ročně zkontrolovat zrak, bez ohledu na váš věk.

Pokud máte vyšší riziko vzniku glaukomu na základě vaší zdravotní anamnézy, rodinné anamnézy, věku nebo rasy, možná budete potřebovat pravidelnější oční vyšetření, i když nemáte žádné příznaky.

Zjistěte více o rizikových faktorech glaukomu.

Často kladené otázky

Zde je několik často kladených otázek, které lidé mají ohledně glaukomu a ztráty zraku.

Můžete s glaukomem úplně oslepnout?

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)glaukom je celosvětově druhou nejčastější příčinou slepoty. A malý počet lidí s glaukomem úplně oslepne.

Můžete zastavit progresi glaukomu?

O polovina lidí s glaukomem nevědí, že ho mají. Nejlepší způsob, jak zabránit progresi glaukomu, je docházet na pravidelné oční kontroly a co nejdříve zahájit léčbu.

Oční kapky na předpis mohou snížit množství tekutiny, kterou vaše oko produkuje, a snížit oční tlak.

Jak dlouho trvá, než glaukom způsobí slepotu?

Glaukom s otevřeným úhlem obvykle trvá mnoho let nebo desetiletí, než způsobí slepotu. Mnoho lidí má stále dobrý zrak 20 let po jejich diagnóze, zejména pokud dostanou léčbu před progresí ztráty zraku.

Glaukom s uzavřeným úhlem je akutní oční stav, který může vést ke slepotě v a pár dní pokud se neléčí rychle.

Sečteno a podtrženo

Glaukom může způsobit slepotu nebo částečnou slepotu poškozením buněk ve vašem zrakovém nervu. Když se tyto nervy poškodí, může to vést ke ztrátě zraku. Většina lidí nepociťuje žádné příznaky, dokud stav po mnoho let nebo desetiletí nepokročí.

Nejlepším způsobem, jak zabránit ztrátě zraku související s glaukomem, je pravidelné oční vyšetření. Včasné zahájení léčby může pomoci zabránit progresi ztráty zraku a způsobit slepotu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY