Může hiátová kýla způsobit pálení žáhy?

Lékaři obvykle diagnostikují hiátovou kýlu u lidí, kteří se snaží zjistit příčinu jejich pálení žáhy.

Hiátová neboli hiátová kýla nastane, když horní část žaludku protlačí otvor ve velkém svalu zvaném bránice, který odděluje vaše břicho od hrudníku. Tento stav způsobuje, že část vašeho žaludku tlačí nahoru do oblasti hrudníku.

Lékaři neznají přesnou příčinu, ale hiátová kýla je častější u lidí ve věku 50 let a starších, lidí s nadváhou nebo těhotných.

Možná nevíte, že máte hiátovou kýlu, protože často nezpůsobuje příznaky. Hiátová kýla může způsobit kyselý reflux, pálení žáhy a další příznaky, které vám mohou způsobit nevolnost.

Pojďme si projít, jak může hiátová kýla způsobit pálení žáhy, další příznaky hiátové kýly, jak léčit pálení žáhy způsobené tímto stavem a kdy navštívit lékaře.

hiátová kýla

Způsobuje hiátová kýla pálení žáhy?

Hiátová kýla je někdy spojené s gastrointestinálními stavy, jako je gastroezofageální refluxní choroba (GERD) a typicky se projevuje příznaky pálení žáhy a regurgitací.

GERD je stav, ke kterému dochází, když obsah žaludku – včetně žaludeční kyseliny – trvale proudí zpět do dlouhé svalové trubice zvané jícen, která spojuje ústa a žaludek. Zpětný tok kyselého obsahu žaludku do jícnu se nazývá kyselý reflux.

V studie 2021 která hodnotila 728 lidí s GERD, 95,4 % mělo hiátovou kýlu, což ukazuje, že tyto dva stavy spolu úzce souvisí.

Lidé s hiátovou kýlou jsou vystaveni vyššímu riziku rozvoje GERD, protože horní část jejich žaludku se vyboulí do hrudní dutiny, což ztěžuje správné tlačení potravy. Také hiátová kýla ztěžuje to aby bránice správně vyvíjela tlak na jícen, aby se zabránilo refluxu kyseliny.

Pálení žáhy je jedním z nejčastějších příznaků GERD, protože refluxovaná kyselina v jícnu způsobuje pocit pálení na hrudi. Pálení žáhy je také nejčastější stížnosti mezi lidmi s hiátovou kýlou. U lidí s hiátovou kýlou, kteří zažívají kyselý reflux, pálení žáhy obvykle dochází po jídle nebo když ležíte v nakloněné poloze.

Ale mnoho lidí s kýlou, zejména s malými hiátovými kýlami, nemusí tyto příznaky vykazovat.

Starší výzkum od a studie 2014 zapojilo 75 lidí s hiátovou kýlou pomocí sebehodnotícího dotazníku. Výsledky ukázaly, že pacienti s velkou hiátovou kýlou byli náchylnější k pálení žáhy a kyselé regurgitaci ve srovnání s pacienty s malými kýlami.

Další příznaky hiátové kýly

Mezi další příznaky hiátové kýly patří:

 • bolest na hrudi
 • potíže s polykáním
 • říhání a pocit nafouknutí
 • chronický kašel
 • zápach z úst

Jak se doma zbavit pálení žáhy z hiátové kýly?

Pálení žáhy může být nepříjemné a bolestivé. Níže jsou uvedeny některé domácí prostředky, které mohou pomoci.

Doplněk lékořice

Pozorovací studie z roku 2017 naznačuje, že užívání doplňků stravy nebo bylinných přípravků obsahujících kořen lékořice může zmírnit pálení žáhy. Ale nejlepší je nebrat si toho moc, abyste se vyhnuli zdravotní problémy jako vysoký krevní tlak a nízké hladiny draslíku.

Žvýkat žvýkačku

Je zajímavé, že žvýkačka může poskytnout určitou úlevu od pálení žáhy. Žvýkačka totiž stimuluje tvorbu slin, což může pomoci ředit a vyčistit žaludeční kyselinu v jícnu.

Prášek do pečiva

Hydrogenuhličitan sodný, běžně známý jako jedlá soda, je alkalická látka. Někteří lidé jej používají jako antacidum léčba žaludeční kyselosti příznaky jako pálení žáhy. Před použitím této léčebné metody je však nejlepší o tom mluvit s lékařem, abyste zabránili nadměrnému snížení žaludeční kyseliny nebo destabilizaci hladiny elektrolytů.

Vyhněte se spouštěcím látkám

Některé potraviny nebo látky, které přijímáte, mohou vyvolat kyselý reflux a pálení žáhy, včetně:

 • alkohol
 • kávu nebo nápoje s kofeinem
 • rajčata
 • cigareta
 • kořeněná a tučná jídla

Tyto potraviny mohou zvýšit produkci žaludeční kyseliny nebo snížit tlak na chlopeň nazývanou dolní jícnový svěrač (LES), která leží mezi koncem žaludku a žaludkem. Funguje tak, že zabraňuje zpětnému toku obsahu žaludku do jícnu.

Kdy kontaktovat lékaře

Pokud jste obdrželi diagnózu hiátové kýly, můžete zaznamenat příznaky jako pálení žáhy, nadýmání a potíže s polykáním. Promluvte si se svým lékařem, pokud vaše příznaky přetrvávají nebo se zhoršují. Také jim dejte vědět, pokud zažíváte nechtěné hubnutí nebo nevolnost a zvracení.

Lékařské ošetření pálení žáhy z hiátové kýly

Pokud trpíte pálením žáhy v důsledku hiátové kýly, může vám lékař navrhnout kteroukoli z následujících léčebných metod.

Léky k neutralizaci nebo snížení tvorby kyselin

Ty mohou zahrnovat léky, jako jsou volně prodejná (OTC) antacida pro léčbu občasného refluxu kyseliny. Možnosti léčby mohou také zahrnovat blokátory H2 receptorů, které pomáhají snížit produkci žaludeční kyseliny. Patří mezi ně famotidin (Pepcid AC) a cimetidin (Tagamet HB).

Léky, které blokují tvorbu žaludeční kyseliny

Léky jako inhibitory protonové pumpy (PPI) blokují produkci žaludeční kyseliny a mohou umožnit hojení jícnu z ran způsobených neustálým refluxem kyseliny. Váš lékař může doporučit OTC PPI nebo předepsat silnější.

Chirurgická operace

Lékař může doporučit operaci k opravě hiátové kýly, pokud vám způsobuje těžké pálení žáhy nebo jiné komplikace. Operace může zahrnovat:

 • rekonstrukci vašeho jícnového svěrače
 • zmenšíte otvor ve vaší membráně
 • tažením žaludku dolů z oblasti hrudníku do oblasti břicha, kde by měl být

Odnést

Většina lidí s hiátovou kýlou nemusí potřebovat léčbu, protože ne vždy způsobují problémy, zvláště když jsou hiátové otvory malé.

Pokud však pociťujete přetrvávající příznaky, jako je pálení žáhy, bolest při polykání, nevolnost nebo pocit nadýmání, doporučuje se, abyste si promluvili s lékařem o ideální možnosti léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY