Může med a skořice léčit akné?

Med, skořice a vaše kůže

Když se vlasové folikuly na povrchu pokožky ucpou mastnotou a odumřelými kožními buňkami, vaše pokožka často reaguje boulemi a hrbolky známými jako akné. Breakouts běžně postihuje váš obličej, hrudník a záda, i když pupínky se mohou objevit téměř kdekoli na těle.

Akné nezpůsobuje jen stopy na kůži a nepohodlí. Může to ovlivnit i vaši náladu a sebevědomí. Pokud jste v minulosti měli pupínky, víte, že nemusí nutně rychle zmizet. Jak se některé skvrny hojí, jiné mohou vyskočit a vytvořit cyklus podráždění, který se zdá trvat nekonečně dlouho. Některé hluboké pupínky po akné mohou dokonce vést k trvalým jizvám, pokud se neléčí.

Než zamíří k dermatologovi, někteří lidé se obrátí na přírodní prostředky, aby si vyčistili své pupínky. Zde se dozvíte více o používání medu a skořice k léčbě pupínků, o tom, zda tento domácí lék skutečně funguje a jaké vedlejší účinky se můžete setkat.

Jaké jsou výhody medu a skořice?

Med získává mezi praktiky určitou pozornost jako léčba řady kožních onemocnění. Patří sem vředy, proleženiny a popáleniny. Myšlenka je, že med pomáhá proniknout do rány a odrazit bakterie. Kromě toho může med pomoci snížit zánět a poskytnout vlhké prostředí vedoucí k hojení.

Typ medu, kterému se tyto účinky nejčastěji připisují, není druh, který nejsnáze najdete ve svém obchodě s potravinami. Manuka med je vaše nejlepší sázka na lékařské použití. Jedná se o surovou odrůdu, která nebyla zpracována.

Skořice se používá k léčbě řady respiračních, zažívacích a dokonce i gynekologických stavů. V nedávném přehled lékařské literaturyBylo prokázáno, že skořice má u zvířat potenciální antimikrobiální, antiparazitární, antioxidační a protizánětlivé účinky. Může mít také vlastnosti při hojení ran.

Stejně jako u medu, specifický druh skořice produkuje nejvíce výhod. Tento druh skořice se nazývá Cinnamomum zeylanicum nebo „pravá skořice“.

Co říká výzkum

Přestože med může být dobrý na hojení ran, jeho účinky na akné jsou nejasné.

Skupina 136 lidí se zúčastnila a randomizovaná kontrolovaná studie zhodnotit, zda místní med kanuka, blízký příbuzný manuky, může pomoci s akné. V rámci studie také používali dvakrát denně antibakteriální mýdlo. Výsledky? Pouze čtyři z 53 lidí ve skupině s medem zaznamenali výrazné zlepšení jejich akné. Ačkoli to zpochybňuje potenciální přínosy, je příliš brzy na vyloučení medu. Je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, zda lze med účinně použít proti akné.

Skořice také může znít jako slibná přísada, kterou můžete přidat do své rutiny. Vědecké důkazy o lidech však v současnosti chybí. Než bude uznána jako účinná léčba akné, je zapotřebí více výzkumu.

Rizika a varování

Ačkoli většina lidí může bez problémů aplikovat medovou a skořicovou masku, někteří mohou být alergičtí na kteroukoli složku.

Pokud jste alergičtí na celer, pyl nebo jiné produkty související se včelami, můžete mít reakci na med aplikovaný na kůži.

Příznaky mohou zahrnovat:

 • potíže s polykáním
 • zánět
 • svědění
 • kopřivka
 • dušnost
 • otok kůže
 • sípání nebo jiné problémy s dýcháním

Pokud jste citliví na skořici, můžete mít mnoho stejných příznaků. Aplikace skořice na kůži může také způsobit zarudnutí a podráždění.

Jak používat med a skořici na akné

Pokud budete hledat online, můžete najít různé recepty na masky a další ošetření na místě, které kombinují med a skořici. Někteří lidé přísahají, že tyto přísady jim čistí pokožku. Populární beauty bloggerka a vlogerka Michelle Phan nabízí na svém webu jednoduchou masku se skořicí a medem.

Na výrobu této masky budete potřebovat tři polévkové lžíce manuka medu a jednu polévkovou lžíci pravé skořice.

Jednoduše smíchejte obě ingredience, vložte do mikrovlnné trouby na 30 sekund, ujistěte se, že není příliš horká, a poté směs natřete na obličej. Nechte 10 minut uležet. Opláchněte a osušte si obličej čistým ručníkem.

Podívejte se: Nejlepší minerály a vitamíny na akné »

Jiné způsoby léčby akné

Pokud skořice a med nebo jiné domácí prostředky k odstranění pupínků nezaberou, možná budete chtít navštívit svého primárního lékaře nebo dermatologa. Při vaší schůzce váš lékař vyšetří vaši pokožku, zeptá se na váš životní styl a rodinnou anamnézu akné a zeptá se na jakékoli domácí a volně prodejné (OTC) léky, které jste používali.

Existuje celá řada lokálních a perorálních léků, které mohou pomoci zklidnit vaši pokožku. Můžete dokonce vyzkoušet různé terapie, jako je chemický peeling, laserové a světelné ošetření nebo extrakce, které vaši léčbu doplní.

Metody používané k léčbě akné jsou rozděleny do tří hlavních kategorií: perorální léky, topické léky a další terapie, které mohou léčit jak vyrážky, tak jizvy po akné.

Lokální léky

Ošetření, které aplikujete přímo na kůži, se nemusí zdát fungovat dříve než několik týdnů po jejich zahájení. Obvykle aplikujete lokální léky 15 minut poté, co si umyjete a osušíte obličej. Pokyny se liší v závislosti na vašem lékaři a závažnosti vašeho akné. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat suchost, zarudnutí nebo podráždění postižené kůže.

Běžné možnosti jsou:

 • retinoidy, jako je tretinoin (Avita)
 • antibiotika, často kombinovaná s benzoylperoxidem, jako je benzoylperoxid-klindamycin (BenzaClin)
 • antibiotika spárovaná s protizánětlivými látkami, jako je dapson (Aczone)

Orální léky

Někteří lékaři mohou doporučit užívání perorálních léků samostatně nebo společně s lokální léčbou.

Běžné možnosti jsou:

 • antibiotika, jako je minocyklin
 • perorální antikoncepce obsahující estrogen a progestin, jako je Ortho Tri-Cyclen
 • antiandrogeny, jako je spironolakton (Aldactone)
 • deriváty vitamínů, jako je isotretinoin (Claravis)

Jiné terapie

Kromě lokální a medikamentózní terapie existuje řada dalších léčebných postupů, které mohou pomoci zmírnit akné a zabránit vzniku jizev.

Běžné možnosti jsou:

 • světelná terapie včetně laserů
 • chemický peeling
 • extrakce k odstranění bílých teček nebo černých teček
 • steroidní injekce
 • mikrodermabraze

Co můžete udělat teď

Ačkoli mnoho lidí přísahá, že domácí prostředky, jako je med a skořice, mohou vyléčit akné, vědecké důkazy chybí. Pokud se rozhodnete vyzkoušet medovou a skořicovou masku, nezapomeňte:

 • Použijte surový med.
 • Použijte pravou skořici.
 • Před aplikací masky proveďte test náplasti. To vám může pomoci určit, zda budete mít nežádoucí reakci na složky.

Neváhejte a navštivte svého lékaře nebo dermatologa, pokud vám OTC nebo přírodní léky neposkytují úlevu, zejména od závažnějších forem akné. Existuje mnoho dalších dostupných možností, které vám mohou pomoci cítit se a vypadat co nejlépe.

Jak předejít budoucím úlomkům

Některé z toho, co způsobuje akné, nemáte pod kontrolou, jako je genetika a hormonální změny. Existuje však řada věcí, které můžete udělat, abyste zabránili výpadkům:

 • Umyjte si obličej, ale pouze dvakrát denně. Častější pěnění může podráždit pokožku a vést k větší produkci mazu a prasklinám.
 • Používejte OTC produkty, které obsahují benzoylperoxid nebo kyselinu salicylovou. Ty mohou pomoci vysušit všechny oleje, které ucpávají vaše póry. Benzoylperoxid také pomáhá zabíjet bakterie způsobující akné.
 • Make-up vybírejte moudře. U druhů, které jsou označeny jako „bez oleje“ nebo „nekomedogenní“, je méně pravděpodobné, že ucpávají póry.
 • Při akné na těle noste volné oblečení, které umožňuje pokožce dýchat.
 • Ruce pryč od obličeje. Sbírání akné může vést k jizvám nebo většímu množství akné.

Pokračujte ve čtení: 5 zcela přírodních domácích masek proti akné »

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY