Co vědět o steroidech pro Hidradenitis suppurativa (HS)

Lokální a perorální kortikosteroidy jsou někdy předepisovány k léčbě bolesti a zánětu způsobeného hidradenitis suppurativa (HS). Ale užívání steroidů má vedlejší účinky a obvykle se doporučuje pouze pro krátkodobé použití.

HS je chronické onemocnění, které může způsobit bolestivé léze, zejména tam, kde se kůže tře o sebe, jako v podpaží. Ačkoli zatím neexistuje lék na HS, existuje několik způsobů, jak pomoci zvládnout tento stav.

Zde je to, co byste měli vědět o používání steroidů k ​​léčbě HS, včetně potenciálních vedlejších účinků a možností pojištění.

Jaké steroidy se používají k léčbě hidradenitis suppurativa (HS?

Zatímco antibiotika jsou typicky první linii obrany proti HS existuje rostoucí počet výzkumů na podporu použití kortikosteroidů při snižování symptomů.

Nicméně, podle výzkum 2021vedlejší účinky a vzplanutí z vysazení obvykle brání tomu, aby steroidy byly legitimním dlouhodobým řešením.

Mezi hlavní typy steroidů používaných k léčbě HS patří:

 • Aktuální: Existuje několik krémů, mastí nebo gelů, které lze aplikovat přímo na léze, včetně clobetasolu a betamethasonu. Ty jsou obvykle určeny pro krátkodobé použití.
 • Ústní: Přednisolon, methylprednisolon a další perorální steroidy mohou být také předepsány.
 • Injekce: Steroidy jako triamcinolon, acetonid a betamethason mohou být injikovány přímo do postižených oblastí. V jedné studii z roku 2017 účastníci zaznamenali snížení bolesti po 1 dni a snížení zánětu během týdne po injekcích triamcinolonu. V přehledu několika studií z roku 2022 vědci dospěli k závěru, že injekce steroidů účinně snížily počet lézí, záněty a symptomy u většiny pacientů.

Možné vedlejší účinky nebo interakce se steroidy

Kortikosteroidy pro HS jsou obecně považovány z krátkodobého hlediska za bezpečné. Ale jak lokální, tak perorální steroidy mohou způsobit vedlejší účinky.

Některé potenciální vedlejší účinky perorálních steroidů zahrnují:

 • přibývání na váze
 • špatná kvalita spánku
 • změny nálady
 • riziko infekce
 • tolerance steroidů

Topické steroidní vedlejší účinky mohou zahrnovat:

 • podráždění kůže
 • akné
 • zarudnutí
 • ztenčení kůže (při použití vysokých koncentrací)

Vzhledem k tomu, že si kůže může časem vyvinout toleranci vůči steroidům, může se tato léčba časem stát méně účinná, a proto se nedoporučuje pro dlouhodobé používání. Nežádoucí vedlejší účinky mohou u některých pacientů také vyloučit pravidelné užívání steroidů.

Cena a pokrytí léčby steroidy

Náklady a pokrytí léčby steroidy pro HS se mohou značně lišit. Topické steroidy mají tendenci stát méně, dokonce i z kapsy. Orální a injekční budou obecně dražší.

Většina pojistných plánů ve Spojených státech částečně nebo plně pokryje kortikosteroidy, pokud je to z lékařského hlediska nezbytné, zejména generické odrůdy.

Pokud nemáte pojištění, stále máte možnosti. Existují bezplatné a levné kliniky, zdravotní střediska a kliniky s posuvným měřítkem, které mohou nabídnout podporu, kterou potřebujete.

Pro ty, kteří nemají pojištění a nemohou si dovolit své léky ve Spojených státech, má RxAssist možnosti. Můžete také zjistit, zda získáváte Medicaid nebo jinou podporu ve vašem státě na Benefits.gov.

Jaká je nejlepší léčba hidradenitis suppurativa?

Vzhledem k tomu, že každý případ je odlišný a výzkum stále probíhá, odborníci si stále nejsou jisti nejlepší léčbou HS.

To znamená, že léčba první linie pro HS je obvykle perorální antibiotika, jako je doxycyklin nebo minocyklin. Tato léčba je někdy kombinována s kortikosteroidy.

Lékaři však obvykle doporučují používat antibiotika a steroidy pouze krátkodobě, aby se předešlo nežádoucím vedlejším účinkům. Perorální antibiotika, jako je prednison, jsou specificky doporučena při těžkých zánětech případů z důvodu rizika infekce a nežádoucích účinků.

Biologická léčba je další běžnou a účinnou léčbou HS.

Existuje také několik méně konkrétních důkazů na podporu světelné terapie pro HS, zejména v kombinaci se steroidy.

Ve velmi závažných případech HS může být chirurgický zákrok nejúčinnější možností k odstranění bolestivých lézí. Pohovor se svým lékařem vám může pomoci určit nejvhodnější léčbu pro váš konkrétní stav.

Krátkodobě lze doporučit steroidy ke snížení bolesti a zánětu způsobeného HS. Nežádoucí účinky a rezistence na steroidy však mohou bránit dlouhodobému užívání.

Další možnosti léčby HS zahrnují antibiotika, světelnou terapii a chirurgický zákrok. Přestože dosud neexistuje lék na HS, vy a váš lékař můžete najít plán léčby, který vám pomůže žít plněji a kvalitněji. Pokud nemáte přístup k lékařské péči, máte možnosti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY