Může operace odstranění žlučníku zkazit vaše hormony?

Operace odstranění žlučníku zřídka vede k hormonální nerovnováze, ale toto je jedno potenciální riziko.

Po operaci odstranění žlučníku (cholecystektomie) se vaše tělo může cítit trochu mimo. Možná se ptáte, jestli se u vás nevyvinula hormonální nerovnováha.

Některé hormony jsou spojeny se žlučníkem a jeho úlohou v trávicím systému. Tyto hormony mohou být potenciálně ovlivněny, pokud si necháte odstranit žlučník, ale nejedná se o běžnou komplikaci postupu.

Váš žlučník je malý orgán velikosti hrušky blízko vašich jater a slinivky břišní. Jeho primární funkcí je ukládat a uvolňovat žluč, trávicí tekutinu, kterou vaše játra produkují, aby pomohla rozložit tuky z potravy. Váš žlučník je součástí vašeho trávicího systému, ale je ovlivněn vaším endokrinním systémem, který produkuje a reguluje vaše hormony.

Na jazyku záleží

V tomto článku používáme výrazy „ženy“ a „muži“, abychom odráželi výrazy, které byly historicky používány pro genderové osoby. Ale vaše genderová identita nemusí být v souladu s tím, jak vaše tělo reaguje na odstranění žlučníku. Váš lékař vám může lépe pomoci pochopit, jak se vaše konkrétní okolnosti promítnou do hormonální nerovnováhy po odstranění žlučníku.

Bylo to užitečné?

Hormony ovlivněné odstraněním žlučníku

Když je žlučník odstraněn, tělo stále produkuje žluč. Ale místo toho, aby se žluč ukládala a uvolňovala ze žlučníku, proudí přímo do vašeho trávicího systému.

Změny ve výdeji žluči po odstranění žlučníku by mohly vést k nerovnováze určitých hormonů v těle, ale na toto téma bylo provedeno velmi málo výzkumu.

Stresové hormony

Výzkum ukazuje, že otevřená operace odstranění žlučníku (nebo jakákoli otevřená operace) může aktivovat stresovou reakci těla. V důsledku toho mohou být po zákroku zvýšené hladiny kortizolu, tělesného stresového hormonu.

Ale konkrétní spojení mezi odstraněním žlučníku a kortizolem není dobře pochopeno.

Spánkové hormony

Melatonin, často označovaný jako „hormon spánku“, se nachází ve žlučníku. Operace odstranění žlučníku může narušit hladiny melatoninu v těle, což může vést k narušenému spánku.

A studie 2018 poznamenal, že doplňkový melatonin může pomoci v boji proti narušení spánku. Je však zapotřebí dalšího výzkumu na toto téma.

Hormony štítné žlázy

Dysfunkce štítné žlázy je běžný u lidí, u kterých se objeví žlučové kameny a nakonec jim bude odstraněn žlučník. Nicméně odstranění žlučníku nemá konkrétně bylo prokázáno, že ovlivňuje funkci štítné žlázy.

Je zapotřebí více výzkumu, abychom lépe pochopili souvislost mezi hormony štítné žlázy a žlučovými kameny a jak může operace odstranění žlučníku toto spojení změnit.

Reprodukční hormony

Estrogen a progesteron jsou ženské reprodukční hormony, které mohou souviset s produkcí a využíváním žluči v těle.

Vědci navrhují že pohlavní hormony mohou hrát roli v určité snížené sekreci žlučníku. Ale neexistuje žádný důkaz, že by odstranění žlučníku nějakým způsobem ovlivnilo pohlavní hormony.

Odstranění žlučníku a menstruace

Jakýkoli chirurgický zákrok může shodit váš menstruační cyklus, včetně odstranění žlučníku. Pokud po odstranění žlučníku zaznamenáte změny ve svém cyklu, zvažte konzultaci se svým lékařem.

Jakékoli změny menstruačního cyklu po operaci žlučníku by měly být dočasné. Promluvte si s lékařem, pokud vaše příznaky neustoupí během několika měsíců.

Odstranění žlučníku a menopauza

Menopauza znamená konec vašich menstruačních let a způsobuje velké posuny v hladinách hormonů. Jak přirozené hladiny estrogenu klesají, mnoho žen volí estrogenní substituční terapii (ERT). Nějaký výzkum navrhl, že ERT zvyšuje riziko onemocnění žlučníku a odstranění žlučníku.

Pokud jste na ERT a máte odstraněný žlučník, určitě to proberte se svým lékařem.

Známky hormonální nerovnováhy

Příznaky hormonální nerovnováhy po odstranění žlučníku mohou zahrnovat:

  • změny nálady
  • poruchy spánku
  • únava
  • nepravidelné menstruace
  • změny hmotnosti

Promluvte si se svým lékařem, pokud po operaci odstranění žlučníku zaznamenáte některý z těchto příznaků.

Odstranění žlučníku by mohlo vést k menším hormonálním výkyvům. V důsledku toho je možné po operaci žlučníku zaznamenat příznaky hormonální nerovnováhy. Ale to není známá nebo běžná komplikace operace odstranění žlučníku.

Promluvte si se svým lékařem o svých konkrétních příznacích, abyste určili své nejlepší další kroky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY