Může pití kombuchového čaje pomoci snížit tuk?

Může pití kombuchového čaje pomoci snížit tuk napodobováním půstu?

Může pití kombuchového čaje pomoci snížit tuk?
Výzkum zjistil, že probiotika v kombuše mohou snížit hromadění tuku v těle.

  • Vysoké hladiny triglyceridů v těle jsou spojeny se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění.
  • Změny zdravého životního stylu, jako je pravidelné cvičení, hubnutí, omezení pití alkoholu a zdravá strava, pomáhají snižovat hladiny triglyceridů.
  • Výzkumníci z University of North Carolina v Chapel Hill říkají, že pití kombuchového čaje také pomáhá snižovat hromadění tuku a snižovat hladinu triglyceridů prostřednictvím modelu červa.

Když má člověk v těle uloženo příliš mnoho tuku, zejména triglyceridů, může to zvýšit riziko vzniku několika zdravotních stavů, včetně kardiovaskulárních onemocnění, jako je ateroskleróza, mrtvice a srdeční selhání.

Vysoké hladiny triglyceridů v těle jsou také spojeny se zvýšeným rizikem akutního zánětu slinivky břišní, což může zvýšit riziko aterosklerotického kardiovaskulárního onemocnění.

Předchozí výzkumy ukazují, že změny zdravého životního stylu, jako je pravidelné cvičení, hubnutí, omezení konzumace alkoholu a zdravá strava s vysokým obsahem vlákniny a zdravých tuků a nízkým obsahem rafinovaných cukrů a sacharidů, mohou pomoci snížit hladinu triglyceridů.

Nyní vědci z University of North Carolina v Chapel Hill říkají, že pití kombuchového čaje také pomáhá snižovat hromadění tuku a snižovat hladinu triglyceridů prostřednictvím modelu červa.

Tato studie byla nedávno publikována v časopise PLOS Genetics.

Nové způsoby, jak snížit zásoby tuku v těle

Podle Roba Dowena, profesora buněčné biologie a fyziologie na Lékařské fakultě University of North Carolina v Chapel Hill a hlavního autora této studie, je důležité objevit nové způsoby, jak lidem snížit hromadění tuku a snížit hladinu triglyceridů. tělo, protože moderní nemoci včetně cukrovky, hypertenze a kardiovaskulárních onemocnění patří mezi hlavní přispěvatele k předčasné smrti.

“Tato onemocnění spadají do kategorie metabolických syndromů, které jsou často spojeny s dysregulací homeostázy lipidů, což má za následek vysoké plazmatické triglyceridy, zvýšený krevní tlak a obezitu,” vysvětlil nám Dowen.

„Zkoumání funkčních potravin, které mohou přímo zlepšit homeostázu lipidů během metabolických onemocnění, nebo funkčních potravin, které by mohly sloužit jako doplněk k tradičním terapeutickým přístupům, je velmi důležité při identifikaci nových strategií na podporu dlouhodobého zdraví v moderní době,“ dodal. .

Čaj Kombucha může redukovat tuk

Pro tuto studii se Dowen a jeho tým zaměřili na kombucha čaj jako potenciální způsob snížení hladiny triglyceridů.

“Tento starověký nápoj, který má kořeny ve východní tradiční medicíně, zaznamenal od přelomu století neustálý nárůst popularity a je převládající v maloobchodních prodejnách nápojů, a to i přes zarážející nedostatek informací o tom, jak jeho konzumace ovlivňuje spotřebitele,” Dowen vysvětlil.

Čaj Kombucha je fermentovaný nápoj vyrobený z černého čaje a symbiotické kultury bakterií a kvasinek (SCOBY). Přídavek bakterií a kvasinek z něj také dělá probiotický nápoj.

Předchozí studie na zvířatech a na lidech v malém měřítku naznačují, že kombucha může být užitečná při léčbě několika onemocnění, včetně cukrovky, onemocnění jater a zdraví střev.

Další výzkum na zvířatech a předklinický výzkum zjistil, že kombucha může pomáhat s různými aspekty kardiovaskulárního zdraví, jako je snížení hladiny cholesterolu a vysokého krevního tlaku.

Je důležité poznamenat, že minulý výzkum ukázal, že někteří lidé mohou mít vedlejší účinky při pití kombuchy, včetně zrychleného srdečního tepu nebo pálení žáhy kvůli dodatečnému kofeinu z nápoje.

Případová studie zveřejněná v červnu 2022 naznačuje, že konzumace kombuchy může mít někdy kardiotoxické účinky.

Kombucha může napodobovat půst ve střevech

Vědci svou studii založili na modelu červa.

“Naším oblíbeným zvířecím modelovým systémem pro použití v laboratoři je hlístice Caenorhabditis elegans, která konzumuje bakterie jako primární zdroj potravy,” řekl Dowen. “Proto můžeme přímo studovat vztah mezi hostitelem a probiotickými mikroby nalezenými v kombuchovém čaji v geneticky upravitelném modelovém systému.”

Prostřednictvím červího modelu vědci zjistili, že po požití kombuchového čaje mikrobi z čaje kolonizovali střeva červů a vytvořili metabolické změny podobné metabolickým změnám, ke kterým dochází během půstu.

“Byli jsme velmi překvapeni, když jsme zjistili, že probiotické mikroby v kombuchovém čaji mohou kolonizovat střeva červů a stimulovat u hostitele metabolickou reakci podobnou hladovění, k níž došlo navzdory skutečnosti, že tato zvířata nevykazovala žádné defekty ve střevní absorpci živin,” vysvětlil Dowen. .

“Je neuvěřitelné, že tato reakce byla pozorována pouze u zvířat konzumujících mikroby izolované z dlouhodobé, plně fermentované čajové kultury kombuchy a nikoli jednoduché směsi nefermentujících mikrobů spojených s kombuchou. Toto pozorování naznačilo, že mikrobiální metabolity produkované během fermentačního procesu by mohly utvářet metabolické cesty hostitele,“ dodal.

Probiotika pomáhají snižovat hladinu triglyceridů

Dowen a jeho tým také pomocí červího modelu zjistili, že zvířata, která konzumovala stravu obsahující probiotické mikroby nalezené v kombuchovém čaji, zaznamenala snížení hromadění tuku a snížení hladiny triglyceridů.

“Tato zjištění jsou významná, protože jsou v souladu s údajnými přínosy kombuchového čaje pro lidské zdraví, které zahrnují ochranu proti metabolickým onemocněním, zlepšení funkce jater a snížení hromadění tuku.”
— Rob Dowen, PhD

„Většina z těchto důkazů je neoficiální nebo není podložena podrobnými mechanistickými studiemi. Naše zjištění jsou tedy velmi vzrušující, protože potvrzují přínosy kombuchového čaje pro lidské zdraví a poskytují mechanický pohled na to, jak může být metabolismus hostitele měněn probiotickými mikroby spojenými s kombuchou,“ pokračoval Dowen.

“Je důležité zdůraznit, že naše studie byla provedena na modelovém organismu v laboratoři, a proto bude třeba naše výsledky doložit a rozšířit v modelových systémech savců, abychom dále informovali o tom, jak spotřeba kombuchy ovlivňuje lidskou fyziologii,” poznamenal. .

Odrazový můstek pro budoucí výzkum na lidech

Po přezkoumání této studie nám Cheng-Han Chen, MD, certifikovaný intervenční kardiolog a lékařský ředitel programu Structural Heart Programme v MemorialCare Saddleback Medical Center v Laguna Hills, CA, řekl, že tato studie je zajímavá a generuje hypotézy a rozhodně může být odrazovým můstkem pro budoucí výzkum.

„Víme, že příjem nasycených tuků je velkým rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění. Obezita, příjem nasycených tuků a hladina cholesterolu – to vše jsou rizikové faktory srdečních onemocnění. Pokud by existoval způsob, jak přizpůsobit vaše střevo tak, že nebude absorbovat tolik nasycených tuků a nebude jich tolik metabolizovat, pak by to mohlo mít zdravotní přínosy pro kardiovaskulární systém,“ vysvětlil Chen.

“Bylo by skvělé studovat tyto typy účinků u složitějších organismů, možná i u savců, a nakonec by to mělo pomoci nasměrovat směr výzkumu přínosů kombuchy u lidí,” dodal.

Kombucha může mít některé nežádoucí účinky

O této studii jsme hovořili také s Monique Richard, registrovanou dietologkou a majitelkou společnosti Nutrition-In-Sight.

Richard řekl, že v současné době chybí dostatečné důkazy pro významné klinické přínosy kombuchy.

„Neříkám, že konzumace kombuchy, jako je čaj z černého nebo zeleného čaje, který poskytuje polyfenoly a další přísady, jako jsou vitamíny B, nemá žádné zdravotní výhody, ale také bych chtěl vyzvat spotřebitele, aby vzali v úvahu množství cukru, které je v kombuše a množství kofeinu,“ vysvětlila.

“Je důležité poznamenat, že kombucha může interagovat s léky na diabetes, i když stojí za zmínku, ze studií na zvířecích modelech a může mít nízké glykemické účinky nebo nízké hladiny glukózy v krvi, v závislosti na složkách, osobě a interakci léků. Může také interagovat s antabusovými léky,“ dodal Richard.

Před vypitím lahví kombuchy nebo nacvičením používání SCOBY ve vlastní kuchyni Richard poradil, abyste se setkali s registrovaným dietologem, aby zjistili hlavní příčinu toho, co může přispívat ke zvýšenému hromadění tuku nebo vysokým triglyceridům.

“Tip – pravděpodobně by to mohla být kombinace stravy, životního stylu a genetiky, kromě dalších faktorů, které by měly být řešeny,” dodala.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY