Může příliš silné smrkání způsobit závratě?

Ano, můžete pociťovat závratě, pokud smrkáte příliš silně. Je to proto, že silné smrkání může ovlivnit vaše ucho, které také ovládá váš smysl pro rovnováhu. Ve vzácných případech může příliš silné smrkání způsobit další problémy s ušima.

Ucpané nosy neznají roční období. Ať už je to silné zimní nachlazení nebo sezónní jarní alergie, můžete se přistihnout, že smrkáte často a někdy i s velkou silou.

Ale příliš silné smrkání může mít negativní důsledky. V některých případech může příliš silné smrkání ovlivnit vaše uši. Mohlo by to způsobit, že vaše uši budou mít pocit, že prasknou. Mohlo by to dokonce ovlivnit váš smysl pro rovnováhu, protože vnitřní ucho hraje roli ve vaší rovnováze.

Závratě po smrkání jsou obvykle krátkodobé. Přesto mohou být děsivé a nepříjemné. V tomto článku vám vysvětlíme, jak může smrkání způsobit závratě, a poskytneme tipy, jak se bezpečně vysmrkat.

Jak může smrkání způsobit závratě?

Vaše ucho je zodpovědné za více než jen sluch. Vaše vnitřní ucho je domovem vašeho vestibulárního systému, který řídí váš smysl pro rovnováhu. Pokud se vám po smrkání točí hlava, může to být způsobeno přenosem tlaku do vnitřního ucha.

Váš nos je spojen se středním uchem kanálem zvaným Eustachova trubice. Eustachova trubice pracuje na vyrovnání tlaku na obou stranách vašeho ušního bubínku. Ale pokud smrkáte příliš velkou silou, vzduch, který se pohybuje trubicí, vyvíjí intenzivní tlak na malé kůstky vašeho vnitřního ucha.

Vestibulární systém ve vašem vnitřním uchu řídí váš smysl pro rovnováhu. Dělá to vysíláním signálů do vašeho mozku o poloze a pohybech vaší hlavy. Nárůst tlaku vzduchu ve vnitřním uchu v kombinaci s pohybem hlavy při kýchání způsobí, že váš mozek vnímá změnu rovnováhy.

Závrať, kterou můžete pociťovat při příliš silném smrkání, je obvykle krátkodobá a odezní bez léčby. Pokud se vám uši otevřou, mohou se brzy nacpat z ucpaných dutin.

Závratě a nastražené uši

Pokud jsou vaše uši ucpané, je to obvykle způsobeno ucpáním Eustachovy trubice. K tomu dochází, pokud máte příznaky nachlazení nebo alergie. Příliš silné smrkání může způsobit praskání uší, protože nadměrná síla uvolňuje tlak v Eustachově trubici.

Tento pocit praskání v uších může často doprovázet závratě. Smrkání může mít na vaše uši podobný účinek jako Valsalvův manévr, který zahrnuje skřípnutí nosu, zavření úst a pokus o výdech.

Bylo to užitečné?

Mohu si poškodit ucho příliš silným foukáním?

Smrkání pravděpodobně nezpůsobí dlouhodobé poškození. Ale kromě závratí to může způsobit nějaké problémy pro vaše ucho.

Pokud smrkáte příliš silně, můžete donutit bakterie z dutin, aby prošly Eustachovou trubicí do vnitřního ucha. Může dojít k infekci ucha, i když to není běžné.

I když je to vzácné, může dojít také k prasknutí ušního bubínku. Pokud dojde k podstatnému ucpání Eustachovy trubice, vyvíjení velkého tlaku by mohlo vytvořit díru ve vašem ušním bubínku. Prasknutí ušního bubínku může způsobit dočasnou ztrátu sluchu, ale obvykle se zahojí samy.

Tipy pro bezpečné smrkání

Mít ucpaný nos může být velmi nepříjemné. Prvním pravidlem je ale foukat vždy jemně, bez nadměrné síly.

Pokud smrkání není produktivní – to znamená, že nevytéká žádný hlen – snažte se smrkání vůbec zdržet.

Když smrkáte, smrkejte vždy pouze jednou nosní dírkou. Tím se sníží tlak vzduchu v Eustachově trubici.

Chcete-li vyfouknout jednu nosní dírku najednou, položte prst na jednu stranu nosu. Mírným tlakem zavřete nosní dírku. Nadechněte se a jemně foukněte do tkáně z otevřené nosní dírky. Opakujte na druhou stranu.

Kromě závratí a problémů s ušima vám příliš silné smrkání může způsobit krvácení z nosu, zvláště pokud je venkovní vlhkost nízká a vnitřek nosu je suchý.

Bylo to užitečné?

Může sinusová infekce způsobit závratě?

Sinusové infekce mohou způsobit otok a nahromadění tekutiny v Eustachově trubici, což způsobí zablokování. Lékaři tento stav označují jako dysfunkce Eustachovy trubice (ETD). ETD způsobuje pocit ucpanosti uší a může způsobit problémy s rovnováhou a závratěmi.

Sinusitida může být důsledkem alergií nebo respiračních onemocnění, jako je nachlazení nebo chřipka.

Každý, kdo má sinusovou infekci, může dostat ETD, ale lidé, kteří jsou nejvíce ohroženi, zahrnují:

  • miminka a děti
  • lidé, kteří kouří
  • lidé s cystickou fibrózou
  • lidé, kteří podstoupili operaci k odstranění adenoidů

Léčba základního stavu obvykle odstraní ETD, závratě a další příznaky.

Jak mohu léčit sinusové závratě?

Pokud se vám velmi točí hlava nebo máte závratě, okamžitě se posaďte nebo si lehněte. Pokud řídíte nebo obsluhujete jakékoli stroje, přestaňte s tím, co děláte, dokud pocit nepřejde.

Vzhledem k tomu, že dehydratace může hrát roli, zkuste před obnovením jakékoli aktivity vypít vodu nebo nápoj obsahující elektrolyty.

Pokud závratě přetrvávají, zvažte užívání volně prodejného antihistaminika, jako je Dramamine (dimenhydrinát) nebo Benadryl (difenhydramin). Všimněte si, že tyto léky mohou způsobit ospalost.

Neužívejte tyto léky, pokud interferují s léky, které již užíváte na sinusitidu nebo jakýkoli jiný stav.

Pokud závrať přetrvává nebo přichází a odezní bez varování, informujte o tom svého lékaře.

Příliš silné smrkání může někdy způsobit letmý záchvat závratě. Mohlo by to také způsobit prasknutí uší, pokud jsou ucpané.

Závratě způsobené silným smrkáním obvykle během krátké doby samy odezní. Pokud závratě přetrvávají nebo přicházejí a odezní bez varování, řekněte to svému lékaři.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY