Nosní CPAP

Co je nazální terapie CPAP?

Nosní kontinuální přetlak v dýchacích cestách (CPAP) je nechirurgická léčba, která zajišťuje stabilní proudění vzduchu do plic nosem. Nosní CPAP je běžná léčba pro osoby s obstrukční spánkovou apnoe, poruchou spánku, která narušuje normální dýchání a přerušuje hluboký spánek. Může také pomoci kojencům s nedostatečně vyvinutými plícemi snadněji dýchat.

Kdo potřebuje nazální terapii CPAP?

Jedinci všech věkových kategorií, kteří mají obstrukční spánkovou apnoe, jsou často dobrými kandidáty pro nazální terapii CPAP. Spánková apnoe je chronický stav, který narušuje spánek. Časté přestávky v dýchání ve skutečnosti zastavují tok vzduchu do plic. Po každé pauze se nastartuje přirozená obrana těla, aby znovu zahájila dýchání a vytáhla jedince z fáze hlubokého spánku.

Některé překážky v dýchacích cestách obvykle vytvářejí tyto pauzy v dechu. Krční svaly, které se příliš uvolňují, aby umožnily normální dýchání, mohou blokovat proudění vzduchu. Velký jazyk nebo mandle mohou také vytvářet překážku. Ucpané dýchací cesty mohou způsobit, že jedinec smrká, dusí se nebo lapá po dechu. V tomto okamžiku má problém tendenci se sám napravit a dýchání se obnoví, aby se o chvíli později znovu zablokovalo.

Jaké jsou příznaky spánkové apnoe?

Nápravné doby mezi pauzami jsou často tak krátké, že si je jedinec nepamatuje. To je důvod, proč v mnoha případech zůstává spánková apnoe neodhalena. Příznaky však mohou zahrnovat:

 • hlasité chrápání (ačkoli ne každý, kdo chrápe, má spánkovou apnoe)
 • lapání po dechu nebo dušení během spánku
 • pocit podrážděnosti, deprese, nevrlost nebo netrpělivost během dne
 • usínání s kapkou klobouku, například při sledování televize, čtení nebo dokonce při práci
 • zapomínání věcí
 • s častými nebo těžko léčitelnými bolestmi hlavy
 • ranní sucho v ústech nebo bolest v krku

Ačkoli se spánková apnoe může zdát nanejvýš podrážděním, tato porucha může být život ohrožující. Bez léčby může spánková apnoe zvýšit riziko:

 • infarkt
 • mrtvice
 • nepravidelný srdeční tep
 • vysoký krevní tlak
 • další související podmínky

Naštěstí je léčba vždy nejúspěšnější při snižování těchto rizik a obnovení zdravého spánku.

Pokud navštívíte svého lékaře a dostanete diagnózu spánkové apnoe, může vás lékař poslat domů s nosním zařízením CPAP.

Co je nosní zařízení CPAP?

Lidé s mírnou spánkovou apnoe mohou najít úlevu prostřednictvím jednoduchých změn životního stylu, jako je vyhýbání se alkoholu, hubnutí a používání nosních sprejů nebo léků na alergii. Jiní snadněji dýchají pomocí na míru vyrobeného náustku nebo ústního zařízení, které upravuje polohu dolní čelisti a jazyka, aby pomohly udržet dýchací cesty během spánku otevřené.

Jedinci se středně těžkou až těžkou obstrukční spánkovou apnoe však často vyžadují dýchací přístroj nazývaný nosní přístroj CPAP. Toto zařízení vám vhání vzduch do nosu přes nosní masku, což pomáhá udržovat dýchací cesty otevřené, když spíte. Malý stroj, nazývaný vzduchový kompresor, je umístěn na nočním stolku a připojen k trubici a masce, která se vejde přes váš nos. Tento přístroj zajišťuje stálý proud vzduchu trubicí a maskou, přičemž vyvíjí právě takový tlak, aby zabránil kolapsu svalů a tkání a zablokování dýchacích cest.

Váš lékař nebo zdravotní sestra vám pomohou vybrat masku, která nejlépe sedí na vašem nosu, a poté upraví nastavení na přístroji CPAP na tlak požadovaný pro váš stav. Pokud si nevšimnete zlepšení ani po týdnu, znovu se obraťte na svého lékaře, protože možná bude muset upravit nastavení tlaku.

Po pravidelném používání stroje většina pacientů uvádí dramatické výhody, včetně následujících:

 • zlepšený spánek
 • méně úzkosti a lepší celková nálada
 • zlepšení koncentrace a paměti
 • zvýšená produktivita

Jaké jsou komplikace spojené s nazální CPAP terapií?

Ačkoli si většina lidí časem zvykne na používání stroje CPAP, jiní mají problémy. Mohou zahrnovat následující:

Rýma, bolest uší nebo bolavé oči

Důvodem může být špatně padnoucí maska. Vylepšené kování to může napravit. Pomoci může také vyhřívaný zvlhčovač vzduchu připojený ke stroji.

Bolavá nebo zanícená kůže

To je také obvykle důsledek špatně padnoucí masky nebo masky, která je příliš těžká nebo nesprávně odpružená.

Klaustrofobní pocit pocitu uzavřenosti

Pomoci mohou různé typy masek s popruhy, které vám zakrývají méně obličeje.

Nepříjemné pocity s nuceným vzduchem

Funkce „rampa“ na stroji vám umožňuje začít s nižším tlakem vzduchu, což vám pomůže lépe tento pocit tolerovat. Pokud to nepomůže, mohou pomoci jiné stroje (nazývané BiPAP), které automaticky upravují tlak, když spíte.

Suchá ústa

Pokud tento problém po několika týdnech nezmizí, zeptejte se svého lékaře na zařízení CPAP, které vám zakryje nos i ústa.

Ve většině případů spolupráce s lékařem na úpravách vašeho zařízení povede k řešení, které bude pohodlnější.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY