Nosní zavlažování a Neti hrnce

Každý, kdo někdy hrál v drsném surfování na břehu, vám může říci, že není nic tak osvěžujícího, jako když vám skrz nosní dírky protéká studená mořská voda. Zatímco zpočátku nepříjemné, toto nucené zavlažování někdy vede k neočekávané, ale ne nevítané úlevě od ucpaných dutin. Možná to byla právě taková zkušenost, která inspirovala někoho v Indii, kdysi dávno, aby zkusil dobrovolné zavlažování nosu, aby zmírnil otravné příznaky alergií.

Mezi nejhorší příznaky nazálních alergií, nazývaných také alergická rýma, patří nadměrná tvorba hlenu, ucpaný nos, rýma a podrážděné nosní dírky a dutiny. U některých lidí s alergiemi se vyvine stav nazývaný chronická rhinosinusitida, kontinuálně zanícený stav charakterizovaný podrážděnými nebo dokonce infikovanými dutinami dutin.

Prastará praxe

Před staletími byli praktici ajurvédy, systému tradiční indické medicíny, průkopníkem používání teplé slané vody k vypláchnutí nosních dutin a odstranění přebytečného hlenu, pylu a dalších nečistot.

Nazývá se také „nosní sprcha“ nebo „výplach nosu“ a používá dvě jednoduché přísady: slanou vodu a speciálně navrženou nádobu, nazývanou neti hrnec, která do nosních dutin dodává proud slané vody jednou nosní dírkou a ven. jiný. Praktici to obvykle dělají jednou až čtyřikrát denně, bez nutnosti ponoření do moře.

Příznivci této techniky tvrdí, že nabízí výraznou úlevu od ucpaného nosu a podráždění. Tvrdí také, že může snížit bolesti hlavy spojené s přetížením dutin a umožňuje lidem snížit závislost na antibiotikách v boji proti infekcím dutin. Může snížit používání nosních kortikosteroidních sprejů ke kontrole nosního zánětu souvisejícího s alergií. Uživatelé hlásí, že se cítí „zmocněni“ převzít kontrolu nad svými alergiemi, a tvrdí, že to přináší výrazné zlepšení kvality jejich života.

Byla provedena řada klinických studií a většina souhlasí s tím, že nosní výplach je bezpečný a dobře snášen. V nejhorším případě poznamenávají, že tento postup může být těžkopádný a vyžaduje více úsilí než jiné možnosti, například užívání léků.

V nejlepším případě nosní výplach poskytuje významné zlepšení v celé řadě symptomů alergie. Výzkumníci v Kalifornská univerzita, San Diego, studoval více než 200 pacientů, kteří tento postup použili. Subjekty zaznamenaly „statisticky významná vylepšení“ u 23 z 30 symptomů a navíc zlepšení subjektivních hodnocení kvality života.

Varování

Existuje však několik upozornění.

Nepoužívat u kojenců

Na kojence by se nemělo používat zavlažování.

Nepoužívejte pravidelně

Pravidelné používání výplachu nosu může ve skutečnosti zvýšit riziko infekce dutin. S tímto rizikem není spojeno příležitostné používání, ale rutinní používání by mělo být odradeno. Rutinní používání může odstranit některé ochranné prvky sliznice lemující nosní dírky a dutiny.

Používejte pouze sterilní vodu

Jedno poslední varování: K přípravě zavlažovacího roztoku je zásadní použít sterilní vodu. Vaření před použitím by mělo stačit. Parazitická améba, Naegleria fowleri, bylo spojeno s několika úmrtími mezi uživateli sítí, kteří nepoužili sterilní vodu. Jakmile se parazit dostane do dutin, dostane se do mozku a způsobí infekci, která je smrtelná.

Jak se to dělá

Hrnec neti je jednoduché zařízení, které vypadá jako malá konvice. Teplá, sterilní voda se v hrnci smíchá s čistou solí. Mírně nakloňte hlavu na jednu stranu, umístěte výtok do nosní dírky nahoře a nechte fyziologický roztok odtékat spodní nosní dírkou.

Jak je uvedeno výše, je velmi důležité používat sterilní vodu. Vytvořte fyziologický roztok přidáním správného množství čistého nejodizovaného chloridu sodného do vody a vytvořte jedno ze dvou roztoků:

  • izotonický,
    což je 0,9% sůl a 9 g chloridu sodného rozpuštěného v jednom litru vody
  • hypertonický,
    což je 0,7% až 0,3% roztok soli

Kosherová sůl je vhodným zdrojem čistého chloridu sodného bez přidaných minerálů. Nasální výplach by se neměl pokoušet vodou z vodovodu nebo destilovanou vodou. Sterilita je pro bezpečnost zásadní a sůl brání nepříjemnému pocitu pálení spojenému s použitím neizotonických roztoků.

Izotonické roztoky obsahují dostatek rozpuštěných pevných látek, aby odpovídaly koncentraci rozpuštěných látek rozpuštěných v krvi. Není překvapením, že mořská voda je v podstatě izotonickým roztokem soli a vody. Mořská voda by však nikdy neměla být používána záměrně, kvůli riziku zavádění nežádoucích kontaminantů.

Výhled

Hrnce Neti jsou skvělým přirozeným způsobem, jak zmírnit ucpání nosu a alergie, pokud používáte sterilní vodu a nepoužíváte ji příliš často. Jsou součástí ajurvédské medicíny po stovky let. Zeptejte se svého lékaře, pokud máte nějaké obavy ohledně jeho použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY