Obrázky spinocelulárního karcinomu

Příznaky spinocelulárního karcinomu

Slunce není přítelem vaší pokožky. Trávit hodiny nasáváním paprsků může udělat víc, než jen ztmavit pleť o pár odstínů. Může zvýšit vaše riziko rakoviny kůže.

Spinocelulární karcinom (SCC) je typ rakoviny kůže, který se nejčastěji tvoří na částech vašeho těla vystavených slunečním paprskům. Spinocelulární karcinom se pravděpodobněji vyvine na vašich pažích, nohách, obličeji, rukou, krku a rtech, ale může se také vyvinout v ústech nebo na vašich genitáliích.

Bowenova nemoc

Bowenova choroba, nazývaná také spinocelulární karcinom in situ, je nejčasnější formou SCC. Tato prekancerózní skvrna se obvykle objevuje jako plochá, načervenalá, šupinovitá skvrna na kůži, která je často větší než jeden palec a roste pomalu.

Zhruba v 5 procentech případů se Bowenova choroba stává spinocelulárním karcinomem. Bowenova choroba je nejčastější u starších bílých mužů.

Aktinická keratóza

Aktinická keratóza (AK) jsou prekancerózní růsty – často mylně považované za sluneční skvrny nebo stařecké skvrny – které se nakonec mohou změnit na SCC.

Tyto výrůstky mohou svědit a pálit nebo pociťovat bolest při tření. V některých případech způsobuje aktinická keratóza také suché, šupinaté rty.

Boule nebo boule

Nepleťte si nově vystouplou oblast kůže jako krtek nebo neškodnou cystu. Spinocelulární karcinom může začít jako pevný, vyvýšený hrbolek nebo bulka. Pak se stává kopulovitým a může se nakonec otevřít, krvácet a strupat. V některých případech může tento hrbolek rychle narůst.

Rakovinné kožní výrůstky se vyvíjejí mnohem rychleji než výrůstky způsobené jinými stavy a mohou se vyvinout na oblastech vaší kůže, které jsou zjizvené po předchozím zranění.

Když se bolák nehojí

Lidé všech věkových kategorií se čas od času potýkají s pupínky nebo vředy na těle. Obvykle tyto vředy zmizí během několika dnů nebo týdne. Bolák, který se nehojí nebo nezmizí, je potenciálně větší problém.

Rakovina kůže brání hojení kůže. Kousek kůže, který se nehojí v pravidelném čase, může být známkou spinocelulárního karcinomu. Tyto skvrny obvykle snadno krvácejí, jsou-li naraženy nebo odřeny.

Změny ve stávajících spotech

Bradavice a mateřská znaménka jsou jen zřídka důvodem k obavám. Ačkoli mohou způsobit určité podráždění, většina bradavic a mateřských znamének je zcela neškodná. Vzhledem k tomu, že spinocelulární karcinom se někdy vyvine ve stávajících kožních lézích, je důležité sledovat znaménka, bradavice nebo kožní léze kvůli změnám. Jakákoli pozorovatelná změna by měla upozornit na červenou vlajku a zaručit cestu k lékaři na další vyšetření.

Dlouhodobý výhled

Prognóza SCC závisí na několika faktorech, včetně:

 • jak pokročilá byla rakovina, když byla zjištěna
 • umístění rakoviny na těle
 • zda se rakovina rozšířila do jiných oblastí těla

Čím dříve je SCC diagnostikován, tím lépe. Jakmile je nalezena, léčba může začít rychle, což zvyšuje pravděpodobnost vyléčení. Je důležité léčit prekancerózní léze, jako je Bowenova choroba nebo aktinická keratóza, dříve, než se rozvinou v rakovinu. Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud si všimnete jakýchkoli nových nebo neobvyklých kožních lézí.

Domluvte si pravidelné schůzky se svým lékařem na kontrolu kůže. Jednou měsíčně provádějte samovyšetření. Zeptejte se partnera nebo použijte zrcadlo ke kontrole míst, která nevidíte, jako jsou záda nebo temeno hlavy.

To je zvláště důležité pro osoby s vyšším rizikem, jako jsou lidé se světlou kůží, blond vlasy a světlýma očima. V ohrožení je také každý, kdo tráví delší dobu na slunci bez ochrany.

Vyhněte se opakování

Jakmile máte spinocelulární karcinom, máte vyšší riziko recidivy, i když je rakovina úspěšně odstraněna. Podnikněte kroky, které zabrání opakování a vždy chraňte svou pokožku před sluncem. Vyhněte se přímému slunečnímu záření a používejte vysoce kvalitní opalovací krémy s ochranným slunečním faktorem (SPF) alespoň 30.

Žádná doba na slunci není příliš krátká na poškození sluncem, takže se napěňte, i když budete na slunci jen pár minut. Vystavení slunci může zabránit i oblečení odrážející slunce, dlouhé košile nebo dlouhé kalhoty.

  Zjistit více

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  POSLEDNÍ ČLÁNKY