Operace opravy pupeční kýly

Co je operace opravy pupeční kýly?

Operace opravy pupeční kýly je postup, který fixuje pupeční kýlu. Pupeční kýla zahrnuje vybouleninu nebo váček, který se tvoří v břiše. K tomuto typu vyboulení dochází, když část střeva nebo jiné tkáně břišní dutiny protlačí slabé místo v břišní stěně poblíž pupku. Může se vyvinout u malých dětí a dospělých.

Ve vzácných případech se u dospělých s pupeční kýlou může vyvinout vážný stav nazývaný uškrcení. K uškrcení dochází, když je náhle přerušen průtok krve do herniované tkáně. K tomu může dojít u pupeční kýly, která není redukovatelná nebo nemůže být zatlačena zpět do břišní dutiny.

Mezi příznaky uškrcení patří nevolnost, zvracení a silná bolest. Oblast kolem pupeční kýly může vypadat modře, jako byste měli modřinu. Herniovaný obsah by se také mohl stát nefunkčním a zemřít, pokud by byl uškrcen.

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte podezření, že máte uškrcení.

Proč se provádí operace opravy pupeční kýly?

Pupeční kýla ne vždy vyžaduje chirurgickou opravu. Operace je nutná, když kýla:

 • způsobuje bolest
 • je větší než půl palce
 • je uškrcen

Pupeční kýly jsou u kojenců poměrně běžné. Pupeční šňůra prochází během těhotenství otvorem v břišních svalech dítěte. Otvor se většinou uzavře hned po narození. Pokud se úplně nezavře, může se v břišní stěně miminka vytvořit slabé místo. Díky tomu jsou náchylnější k pupeční kýle.

U kojenců

Když se pupeční kýla vyvine při narození, může tlačit pupík ven. Pupeční kýla u novorozenců se téměř vždy zahojí bez operace. Váš lékař však může doporučit operaci, pokud:

 • kýla nezmizela do 3 nebo 4 let
 • kýla způsobuje bolest nebo omezený průtok krve

U dospělých

Pupeční kýla u dospělých se může objevit v důsledku:

 • přebytečné tekutiny v břišní dutině
 • předchozí břišní operace
 • chronická peritoneální dialýza

Jsou také běžné u dospělých s nadváhou a u žen, které byly nedávno těhotné. Ženy, které měly vícečetná těhotenství, jsou vystaveny ještě většímu riziku pupeční kýly.

Pupeční kýla u dospělých je méně pravděpodobná, že sama odezní. Obvykle se postupem času zvětšují a často vyžadují chirurgickou opravu.

Jaká jsou rizika operace opravy pupeční kýly?

Rizika operace opravy pupeční kýly jsou obecně nízká. Komplikace však mohou nastat, pokud máte jiné vážné zdravotní potíže. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte obavy ze zvýšeného rizika komplikací.

Další rizika, která jsou vzácná, mohou zahrnovat:

 • alergická reakce na anestezii
 • krevní sraženiny
 • infekce
 • poranění tenkého střeva nebo jiných intraabdominálních struktur

Jak se připravím na operaci opravy pupeční kýly?

Operace opravy pupeční kýly se obvykle provádí v celkové anestezii. To znamená, že budete plně spát a nebudete pociťovat žádnou bolest.

Některé břišní kýly lze opravit pomocí páteřního bloku místo celkové anestezie. Páteřní blok je anestetický lék umístěný kolem míchy. Umožňuje vám znecitlivění v oblasti napravovaného břicha. Při této proceduře budete méně spát, ale budete dostávat léky na úlevu od bolesti a na uklidnění, abyste se během operace cítili pohodlně.

Několik dní před operací pravděpodobně budete muset přestat užívat nesteroidní protizánětlivé léky, jako je aspirin a ibuprofen. Snížíte tak riziko výrazného krvácení během procedury.

Hladovění alespoň šest hodin před operací je obecně standardním požadavkem. Váš lékař vám však může před operací dát jiné pokyny.

Co se stane během operace opravy pupeční kýly?

Operace opravy pupeční kýly se provádí dvěma různými způsoby: opravou otevřené kýly nebo laparoskopickou opravou kýly.

Otevřená oprava kýly

Během konvenční opravy otevřené kýly chirurg provede řez v blízkosti vašeho pupku, aby se dostal k kýle přes místo vyboulení.

Laparoskopická oprava kýly

Laparoskopická oprava kýly je méně invazivní výkon. Chirurg provede několik menších řezů kolem místa vyboulení kýly. Potom do jednoho z řezů vloží dlouhou tenkou trubici s osvětlenou kamerou na konci. Tento přístroj se nazývá laparoskop. Umožňuje chirurgovi vidět vnitřek vaší břišní dutiny na obrazovce videa.

Bez ohledu na typ operace je cíl zákroku stejný. Chirurg opatrně umístí vyboulené střevo nebo jinou nitrobřišní tkáň a břišní výstelku zpět otvorem v břišní stěně. Poté otvor zašijí. Někdy do břicha vkládají syntetický síťovaný materiál pro zpevnění oblasti.

Jak dlouho trvá zotavení po operaci pupeční kýly?

Budete převezeni do zotavovací místnosti, abyste se po proceduře plně probudili. Nemocniční personál bude sledovat vaše vitální funkce, včetně dýchání, okysličení, srdeční frekvence, teploty a krevního tlaku. Většina operací na opravu pupeční kýly se provádí ambulantně. To znamená, že pravděpodobně budete moci jít domů tentýž den nebo ráno po přenocování.

Váš lékař vám dá léky na zmírnění bolesti a pokyny, jak udržet stehy čisté a suché. Během několika týdnů naplánují následnou schůzku, aby posoudili vaše uzdravení. Většina lidí se může vrátit k plnému rozsahu aktivit během několika týdnů po operaci. Je možné, že se v budoucnu vyvine další pupeční kýla, ale to je poměrně vzácné.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY