Opravdu se vás vaše noční můry snaží před něčím varovat?

I když si nikdo není přesně jistý, proč máme noční můry, výzkum ukazuje, že jsou častější u lidí s některými diagnózami duševního zdraví, jako je posttraumatická stresová porucha (PTSD).

Silueta někoho, kdo v noci stojí sám v lese, běžné téma noční můry.

Pád z vyvýšeného místa, pronásledování krutým zvířetem, bloudění ztracené nebo bezmocné… co mají všechny tyto věci společného? Pokud jste to ještě neuhodli, scénáře jsou jen některé z nejběžnějších témat, která lidé podle zpráv zažívají ve svých nočních můrách. Co ale tyto noční můry ve skutečnosti znamenají – a mohou být varovným signálem, že něco není v pořádku?

Dále prozkoumáme, co potřebujete vědět o nejběžnějších nočních můrách, včetně případů, kdy mohou být chronické noční můry potenciálním příznakem většího zdravotního problému.

Jaké jsou nejčastější noční můry?

Noční můry, stejně jako sny, mohou mít všechny tvary a velikosti – ale jak se ukazuje, existuje několik společných témat, se kterými se lidé potýkají, když zažívají noční můry.

Jedna studie z roku 2018 publikovaný v Journal of Clinical Sleep Medicine zkoumal nejčastější témata nočních můr u více než 1200 účastníků. Výsledky studie našly několik společných témat mezi těmi, kteří zažívají časté noční můry:

 • 19 % — smrt nebo zranění blízkých
 • 18 % — selhání nebo bezmoc
 • 18 % — fyzická agrese
 • 15 % — nehody
 • 14 % — pronásledováni
 • 11 % — obavy související se zdravím nebo smrt

Je zajímavé, že výsledky studie také zjistily několik rozdílů v tématech nočních můr mezi pohlavími. Například více žen uvedlo, že zažívají témata, jako je fyzická agrese a zdravotní problémy, zatímco více mužů uvádělo noční můry o bezmoci a nehodách.

Infografika se seznamem běžných nočních můr, které lidé hlásili.
Infografika od Bailey Mariner

Další průzkum společnosti Amerisleep zkoumal konkrétní noční můry u 2 000 respondentů průzkumu a zjistil podobné výsledky. Podle jejího průzkumu byly dvě nejčastěji hlášené noční můry padající a pronásledované. Více než 50 % respondentů průzkumu také uvedlo, že mají často noční můry o smrti, pocit ztracenosti a pocitu pasti.

Výsledky výše uvedeného průzkumu také odhalily významné rozdíly mezi sny uváděnými muži a ženami, zejména pokud se týkaly smrti. V tomto průzkumu více než 60 % žen uvedlo, že mají noční můry o odchodu milovaného člověka, oproti pouze 39 % mužů. Ženy také častěji mívaly noční můry z návštěvy zesnulého člena rodiny nebo přítele (64,3 % oproti 35,6 %).

Na jazyku záleží

V době publikace nebyly nalezeny žádné studie o nočních můrách, které by zahrnovaly transgender nebo genderově nekonformní účastníky. Je však pravděpodobné, že noční můry jsou častější v trans komunitě než v běžné populaci.

Jak jsme se dozvěděli v tomto článku, časté nebo chronické noční můry jsou častěji hlášeny lidmi s PTSD, úzkostnými poruchami a jinými duševními poruchami. Výzkum také ukázal, že tyto stavy duševního zdraví jsou také mnohem častější mezi trans komunitou. Některé studie například ukázaly, že PTSD je 12 až 13krát častější u trans lidí než u cisgender populace.

Zjistěte více o zdravotních zdrojích dostupných trans lidem a o tom, jak trans lidé zapadají do klinických studií.

Mohou být noční můry varováním?

Vědci se mají stále co učit o vědě o snění a existuje několik teorií, jak se to týká proč sníme. Například psychodynamická teorie snů říká, že sny prostě existují, aby naplnily naše podvědomé touhy. A neurokognitivní teorie říká, že sny jsou pouze vedlejším produktem přirozeného vývoje mozku.

Žádná z teorií o snění nepoukazuje na naše sny (nebo noční můry) jako na varování před potenciální nebo blížící se zkázou. Existuje však jedna věc, před kterou nás noční můry mohou „varovat“: naše fyzické a duševní zdraví.

Podle výzkumu jsou noční můry častější u lidí, kteří mají diagnózy duševního zdraví. Ve skutečnosti to tvrdí jedna studie až 70 % lidí s PTSD, velkou depresí a dalšími diagnózami duševního zdraví má chronické noční můry. Zdá se, že stav zvaný porucha noční můry konkrétně postihuje velké procento lidí žijících s duševními poruchami.

Nejsou to jen poruchy duševního zdraví, které mohou způsobit nárůst nočních můr. Jedna studie zjistili, že noční můry jsou také běžně spojeny s dalšími faktory, jako jsou negativní pocity, obavy a délka spánku. Výzkum také naznačuje že některé zdravotní stavy, jako je migréna a astma, a některé léky mohou způsobit nárůst nočních můr.

Chronické noční můry mohou být svým způsobem varováním o vašem fyzickém nebo duševním zdraví.

Pokud váš spánek narušují chronické noční můry, stojí za to se s tím obrátit na lékaře nebo terapeuta. Budou vám schopni pomoci vytvořit plán pro klidnější spánek.

Jak se váš mozek rozhoduje, o čem snít?

Je těžké přesně říci, jak se náš mozek rozhoduje, o čem se nám bude každou noc zdát – nebo jestli vůbec budeme snít. Ale z velké části se výzkumníci domnívají, že naše sny jsou silně ovlivněn faktory, jako je naše osobnost a představivost, stejně jako věci, které nás zajímají a které nás zajímají.

Například u dětí mají sny tendenci sledovat kognitivní vývoj a s přibývajícím věkem se více zapojují. A u dospělých mohou věci jako nálada a duševní zdraví značně ovlivnit obsah našich nočních snů.

Pravdou však je, že většina lidí nemá žádnou vědomou kontrolu nad tím, o čem sní. Náš mozek za nás podvědomě vytváří sny a noční můry a my se stále učíme jak a proč. Jinými slovy, pokud jde o snění, jsme na cestě.

Nejčastější dotazy

Pokud máte noční můry častěji než obvykle a máte obavy z toho, co tyto špatné sny mohou znamenat, zde je několik dalších věcí, které je třeba mít na paměti.

Kdy se mám bát nočních můr?

Výzkumníci naznačují, že přibližně 35 až 45 % lidí zažívá alespoň jednu noční můru za měsíc, ale pouze 2 až 8 % lidí zažívá chronické noční můry. Pokud se vaše noční můry zvýšily do té míry, že začínají ovlivňovat kvalitu spánku nebo náladu, zvažte oslovení svého lékaře nebo zdravotníka.

Jak vypadají noční můry PTSD?

Ukazují to statistiky asi 70% lidí žijících s PTSD zažívá časté, chronické noční můry. Mnohé z těchto nočních můr mají tendenci zahrnovat trauma, které způsobilo PTSD – například snění o traumatické události nebo prožívání myšlenek, pocitů nebo emocí spojených s touto událostí.

Další informace o získání podpory pro PTSD.

Co znamenají noční můry duchovně?

I když existuje jen velmi málo výzkumu o duchovním aspektu nočních můr, někteří lidé věří, že noční můry a spiritualita spolu souvisí. Některá náboženství například považují snění za formu komunikace s vyšší bytostí, zatímco jiná považují sny za meditativní zážitek.

Jsou špatné sny známkou duševního stavu?

Noční můry nemusí být nutně vždy známkou duševního stavu. Nicméně, výzkum ukázal že lidé, kteří žijí s určitými duševními poruchami, mají častěji noční můry.

Pokud máte pocit, že chronické noční můry ovlivňují vaše duševní zdraví, můžete se dozvědět více o tom, jak najít správného terapeuta pro vás.

Jak se lépe vyspat

Pokud máte v poslední době problémy se spánkem, zde je pět tipů spánkové hygieny, které můžete dodržovat, abyste si zlepšili svůj noční odpočinek:

 • Získejte více slunečního světla: Sluneční světlo pomáhá vašemu tělu regulovat cyklus spánku a bdění, takže více slunečního záření během dne může vašemu tělu pomoci rozpoznat, kdy je čas jít spát.
 • Nižší příjem kofeinu: Kofein dokáže neuvěřitelně narušit spánek. Pokuste se vyhnout konzumaci jakéhokoli kofeinu po dobu nejméně 6 až 8 hodin, než plánujete jít spát.
 • Vyhněte se dlouhému polednímu spánku: Krátké zdřímnutí během dne může být prospěšné, ale měli byste se vyhnout delšímu polednímu spánku, pokud chcete, aby vaše tělo zůstalo unavené, když přijde čas spát.
 • Vylepšete svou ložnici: Zajištění pohodlné ložnice se správným ložním prádlem, osvětlením a teplotou vám může pomoci v noci lépe spát.
 • Zvažte návštěvu lékaře: Pokud jste se pokusili provést změny ve spánkové rutině a stále máte problémy se spánkem, zvažte konzultaci svých obav s lékařem.

A pokud se chcete dozvědět více o vědě za dobrým spánkem, naše centrum spánku obsahuje spoustu tipů, triků a zdrojů pro lepší spánek.

Většina lidí zažívá čas od času noční můry a pro většinu lidí se obvykle nemusí ničeho bát.

Někteří lidé – zejména lidé s určitými základními fyzickými nebo duševními zdravotními stavy – však mohou zažívat noční můry častěji než obvykle. Pokud trpíte častými nebo chronickými nočními můrami, zvažte oslovení lékaře, abyste své obavy probrali.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY