Pochopení chronické bronchitidy

Co je to chronická bronchitida?

Bronchitida je zánět sliznice průdušek. Jedná se o trubice, které vedou vzduch do a z vašich plic. Lidé, kteří mají bronchitidu, mají často přetrvávající kašel, který vyvolává zesílený a zabarvený hlen. Mohou také pocítit sípání, bolest na hrudi a dušnost.

Bronchitida může být akutní nebo chronická. Akutní bronchitida se vyvíjí z nachlazení nebo jiné infekce dýchacích cest a často se zlepší během několika dnů bez trvalých následků. Chronická bronchitida je vážnější stav, který se vyvíjí v průběhu času, než aby udeřil náhle. Je charakterizována opakujícími se epizodami bronchitidy, které trvají několik měsíců nebo let. Neustálý zánět v podšívce průdušek způsobuje, že se v dýchacích cestách hromadí nadměrné množství lepkavého hlenu. To omezuje množství vzduchu proudícího do a ven z plic. Blokování proudění vzduchu se časem zhoršuje, což má za následek dýchací potíže a zvýšenou produkci hlenu v plicích.

Mnoho lidí s chronickou bronchitidou nakonec vyvine emfyzém, což je typ plicního onemocnění. Společně jsou tyto dva stavy označovány jako chronická obstrukční plicní nemoc nebo CHOPN. Podle Americké plicní asociace má CHOPN více než 11 milionů lidí ve Spojených státech. Existuje však mnohem více lidí, kteří ani nevědí, že ji mají.

Většina symptomů CHOPN se chvíli vyvíjí, takže lidé často mylně věří, že tento stav není život ohrožující a ignorují příznaky, dokud stav nepostoupí do pokročilejší fáze. Přestože stav nelze vyléčit, symptomy lze zvládnout léčbou, jakmile je stanovena diagnóza.

Jaké jsou příznaky chronické bronchitidy?

Po dlouhém období zánětu a podráždění v průduškách může chronická bronchitida vyústit v několik charakteristických příznaků, včetně přetrvávajícího silného kašle, který vyvolává hlen z plic. Sliz může být žlutý, zelený nebo bílý.

Jak čas plyne, množství hlenu se postupně zvyšuje v důsledku zvýšené produkce hlenu v plicích. Hlen se nakonec hromadí v průduškách a omezuje proudění vzduchu, což způsobuje, že dýchání je stále obtížnější. Tato dušnost může být doprovázena sípáním, které se zhoršuje při jakémkoli druhu fyzické aktivity.

Jiné příznaky chronické bronchitidy mohou zahrnovat:

 • únava
 • horečka
 • zimnice
 • nepohodlí na hrudi
 • přetížení dutin
 • zápach z úst

V pozdějších fázích chronické bronchitidy může kůže a rty získat modravou barvu v důsledku nedostatku kyslíku v krevním oběhu. Snížená hladina kyslíku v krvi může také vést k perifernímu edému nebo otoku nohou a kotníků.

Jak postupuje chronická bronchitida, příznaky se mohou také lišit v závažnosti a frekvenci. Kašel může například dočasně zmizet, poté následuje období intenzivnějšího kašle. Závažnější epizody mohou být vyvolány různými faktory, včetně:

 • infekce dýchacích cest, jako je nachlazení nebo chřipka
 • infekce jinde v těle
 • vystavení látkám dráždivým pro životní prostředí, jako je znečištění ovzduší nebo prach
 • srdeční choroby

Co způsobuje chronickou bronchitidu?

Chronická bronchitida nastává, když se výstelka bronchiálních trubic opakovaně podráždí a zanícuje. Neustálé podráždění a otoky mohou poškodit dýchací cesty a způsobit nahromadění lepkavého hlenu, což ztěžuje pohyb vzduchu plícemi. To vede k dýchacím obtížím, které se postupně zhoršují. Zánět může také poškodit řasinky, což jsou struktury podobné vlasům, které pomáhají udržovat průchody vzduchu bez choroboplodných zárodků a jiných dráždivých látek. Když řasinky nepracují správně, dýchací cesty se často stávají živnou půdou pro bakteriální a virové infekce.

Infekce obvykle vyvolávají počáteční podráždění a otok, které vedou k akutní bronchitidě. Chronická bronchitida je však nejčastěji způsobena kouřením cigaret. Ve skutečnosti více než 90 procent lidí s touto nemocí má v minulosti kouření. Vdechování cigaretového kouře řasenku dočasně paralyzuje, takže dlouhodobé časté kouření může řasenku vážně poškodit. V důsledku tohoto poškození se může časem vyvinout chronická bronchitida.

Pasivní kouření může také přispět k rozvoji chronické bronchitidy. Mezi další možné příčiny patří delší expozice znečištění ovzduší, průmyslovým nebo chemickým výparům a toxickým plynům. Opakované plicní infekce mohou také způsobit další poškození plic a zhoršit příznaky chronické bronchitidy.

Kdy bych měl vidět svého lékaře?

Mnoho lidí odmítá příznaky chronické bronchitidy v domnění, že prostě mají kuřácký kašel. Je však důležité okamžitě kontaktovat svého lékaře, pokud máte sebemenší podezření, že byste mohli mít bronchitidu. Nedostatek včasné léčby chronické bronchitidy výrazně zvyšuje riziko vážného poškození plic, které může vést k respiračním problémům nebo srdečnímu selhání.

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud váš kašel:

 • trvá déle než tři týdny
 • vám brání ve spánku
 • je doprovázena horečkou nad 100,4 ° F
 • produkuje zabarvený hlen nebo krev
 • způsobuje sípání nebo dušnost

Jak se diagnostikuje chronická bronchitida?

Pokud si nejste jisti, zda jsou vaše příznaky chronickou bronchitidou, jsou k dispozici testy, které pomohou lékaři stanovit konečnou diagnózu:

 • Rentgen hrudníku může pomoci vyloučit další plicní stavy, jako je zápal plic, které mohou způsobovat váš kašel.
 • Sputum je hlen, který vykašláváte z plic. Testování a analýza sputa může potvrdit přítomnost bakterií a pomoci lékaři určit základní příčinu vašich příznaků.
 • Test plicních funkcí umožňuje lékaři vyhodnotit, jak dobře fungují vaše plíce. Může zkontrolovat příznaky astmatu nebo rozedmy plic měřením toho, jak dobře můžete dýchat a jak snadno jsou vaše plíce schopny posílat kyslík do zbytku těla.
 • Během CT vyšetření lékař pořídí rentgenové paprsky vašeho těla z různých úhlů s vysokým rozlišením, což mu umožní podrobněji vidět vaše plíce a další orgány.

Jak se léčí chronická bronchitida?

Ačkoli neexistuje žádný lék na chronickou bronchitidu, nemoc lze zvládnout lékařským ošetřením a úpravou životního stylu, zvláště když je diagnóza stanovena brzy.

Lékařské ošetření

V závislosti na závažnosti vašeho stavu může váš léčebný plán obsahovat následující:

 • Bronchodilatátor je typ léku, který otevírá dýchací cesty v plicích a usnadňuje dýchání. Látka je obvykle vdechována prostřednictvím inhalátoru, což je zařízení, které pumpuje lék do vašich plic. Váš lékař vám ukáže, jak správně používat inhalátor, abyste z bronchodilatátoru získali maximum.
 • Theofylin je orální lék, který uvolňuje svaly v dýchacích cestách, takže se více otevírají, což pomáhá zmírnit jakékoli dýchací potíže. Váš lékař může předepsat teofylin, pokud máte těžkou dušnost.
 • Pokud se vaše příznaky nezlepší bronchodilatátorem nebo teofylinem, lékař vám může předepsat steroidy. Tyto léky lze užívat buď pomocí inhalátoru, nebo ve formě pilulek.
 • Plicní rehabilitace je program, který má zlepšit vaše dýchání a celkovou pohodu. Často se skládá ze cvičení, výživového poradenství a dechových strategií. Některé programy obsahují také poradenství. Váš lékař vás může odkázat na program plicní rehabilitace v nemocnici ve vašem okolí.

Prostředky pro životní styl

Provedení určitých změn životního stylu a vyzkoušení přírodních prostředků může také pomoci zmírnit příznaky chronické bronchitidy. Možná budete chtít zvážit následující:

 • Vdechování teplého, vlhkého vzduchu ze zvlhčovače může zmírnit kašel a uvolnit hlen v dýchacích cestách. Ujistěte se, že zvlhčovač pravidelně čistíte podle pokynů výrobce. Pokud není nádoba na vodu řádně vyčištěna, mohou růst bakterie a houby.
 • Pokud kouříte, měli byste okamžitě přestat kouřit. Pokud žijete v oblasti s vysokou úrovní znečištění ovzduší, měli byste mít masku, kdykoli jdete ven. Také byste měli používat masku, pokud pracujete v průmyslu, kde jste vystaveni barvám nebo čisticím prostředkům pro domácnost se silnými výpary. Časté vystavení těmto dráždivým látkám může vaše příznaky mnohem zhoršit.
 • Fyzická aktivita může posílit svaly, které vám pomohou dýchat. V ideálním případě byste měli cvičit alespoň třikrát týdně po dobu 30 minut. Pokud jste dříve nepracovali, začněte pomalu a postupně prodlužujte délku a intenzitu své cvičební rutiny. Můžete požádat svého lékaře, aby vám pomohl vytvořit cvičební plán, který vám bude vyhovovat.
 • Když máte potíže s dýcháním, dýchání se zkrouceným rtem může někdy poskytnout úlevu. Při dýchání se sevřenými rty se zhluboka nadechněte a poté pomalu vydechněte ústy. Při výdechu držte rty, jako byste se chtěli s někým políbit. To vám může pomoci regulovat dýchání a cítit se lépe, když máte dušnost.

Nakupujte zvlhčovače online na Amazonu.

Jak lze předcházet chronické bronchitidě?

Nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, abyste snížili riziko chronické bronchitidy, je vyhýbat se kouření nebo s ním přestat. Při dlouhodobém vdechování cigaretového kouře může dojít k vážnému poškození plic. Jakmile přestanete kouřit, vaše plíce se začnou uzdravovat a budete moci dýchat mnohem snadněji. Také snížíte riziko rakoviny plic. Promluvte si se svým lékařem o ukončení kouření nebo navštivte webové stránky Americké plicní asociace, kde najdete tipy.

Je také důležité vyhnout se dalším dráždidlům plic, včetně barev, toxických výparů a prachu. Pokud pracujete v průmyslu, kde jste často vystaveni takovým dráždivým látkám, noste si masku přes nos a krk, abyste si chránili plíce.

Nakupujte masky online na Amazonu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY