Podrobnosti o dávkování pro perorální tabletu naltrexonu

Naltrexon je lék na předpis, který se používá k léčbě poruchy užívání alkoholu a poruchy užívání opiátů. Lék se dodává jako perorální tableta. Obvykle se užívá jednou denně.

Naltrexon je předepisován dospělým k léčbě:

 • porucha užívání alkoholu
 • porucha užívání opioidů

Naltrexon patří do skupiny léků nazývaných antagonisté opioidů. Tento článek popisuje dávkování naltrexonu, stejně jako jeho sílu a jak ho užívat. Chcete-li se dozvědět více o naltrexonu, přečtěte si tento podrobný článek.

Jaká je dávka naltrexonu?

Tato část popisuje obvyklé dávkování naltrexonu. Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

Jaká je forma naltrexonu?

Naltrexon je dostupný jako:

 • perorální tableta
 • tekutý roztok, který se podává jako injekce do svalu

Tento článek se zaměří na perorální formu naltrexonu. Injekční forma naltrexonu je také dostupná jako značkový lék Vivitrol.

Jakou sílu má naltrexon?

Naltrexon perorální tableta se dodává v síle 50 miligramů (mg).

Jaké jsou obvyklé dávky tablet naltrexonu?

Níže uvedené informace popisují dávkování, které se běžně používá nebo doporučuje. Ujistěte se však, že užíváte dávku, kterou vám lékař předepíše. Určí nejlepší dávkování, aby vyhovovalo vašim potřebám.

Dávkování při poruchách užívání alkoholu

Typická dávka naltrexonu pro dospělé s poruchou užívání alkoholu je 50 mg jednou denně.

Dávkování při poruchách užívání opioidů

U dospělých s poruchou užívání opioidů je typická dávka naltrexonu 25 mg pro první dávku, poté 50 mg jednou denně.

Používá se naltrexon dlouhodobě?

Ano, naltrexon se obvykle používá jako dlouhodobá léčba. Pokud vy a váš lékař zjistíte, že je to bezpečné a účinné pro váš stav, pravděpodobně to budete brát dlouhodobě.

Jaké faktory mohou ovlivnit mé dávkování?

Dávka naltrexonu, kterou jste předepsal, může záviset na několika faktorech. Tyto zahrnují:

 • typ a závažnost stavu, k jehož léčbě lék používáte
 • formulář, který máte předepsaný
 • zda lék užíváte doma nebo v ordinaci svého lékaře nebo na klinice
 • tvůj věk
 • zda máte onemocnění jater nebo ledvin

Jak se naltrexon užívá?

Pokud vám byla předepsána tableta naltrexonu, obvykle ji spolknete celou. Pokud máte potíže s polykáním tablet, v tomto článku najdete tipy, jak tuto formu léků užívat.

Tableta je rýhovaná (má dělicí rýhu), takže ji můžete v případě potřeby rozdělit napůl. Před rozdrcením nebo žvýkáním těchto tablet byste se však měli poradit se svým lékařem.

Naltrexon můžete užívat s jídlem nebo bez jídla.

Přístupné obaly a štítky na léky

Některé lékárny poskytují štítky léků, které:

 • mají velký tisk
 • používat Braillovo písmo
 • obsahují kód, který můžete naskenovat pomocí smartphonu a změnit text na zvuk

Váš lékař nebo lékárník vám může doporučit lékárny, které tyto funkce usnadnění nabízejí, pokud je vaše současná lékárna nenabízí.

Informujte svého lékárníka, pokud máte potíže s otevíráním lahviček s léky. Mohou mít tipy, jak pomoci, nebo mohou být schopni dodat naltrexon ve snadno otevíratelné nádobě.

Co když vynechám dávku?

Pokud vynecháte dávku naltrexonu, vezměte si ji, jakmile si vzpomenete. Pokud je však téměř čas na další dávku, vynechejte vynechanou dávku a vezměte si další dávku v obvyklou dobu. Pokud si nejste jistý/á, zda máte užít vynechanou dávku, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Pokud potřebujete pomoc se zapamatováním si dávky naltrexonu včas, zkuste použít připomenutí léků. To může zahrnovat nastavení budíku nebo použití aplikace pro připomenutí v telefonu.

Co je třeba udělat v případě předávkování?

Neužívejte více naltrexonu, než Vám předepsal lékař, protože to může vést ke škodlivým účinkům.

Co dělat v případě, že užijete příliš mnoho naltrexonu

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud si myslíte, že jste užil příliš mnoho naltrexonu. Můžete také zavolat na číslo 800-222-1222 a dostat se do Amerického toxikologického centra nebo použít jeho online zdroj. Ale pokud máte vážné příznaky, okamžitě zavolejte 911 (nebo místní tísňovou linku) nebo jděte na nejbližší pohotovost.

Naltrexon a vysazení a závislost

Užívání naltrexonu nevede k závislost. Se závislostí, vaše tělo potřebuje drogu, aby se cítil jako obvykle. Pokud přestanete brát drogu, na které jste závislí, možná ano abstinenční příznaky. Pokud náhle přestanete užívat naltrexon, nebudete mít abstinenční příznaky.

Máte-li otázky týkající se naltrexonu a rizika závislosti nebo abstinenčních příznaků, promluvte si se svým lékařem.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se dávkování naltrexonu.

Lze naltrexon použít ke snížení hmotnosti? Pokud ano, jaké je dávkování?

Ne, naltrexon se nepoužívá ke snížení hmotnosti.

Protože se naltrexon nepoužívá pro hubnutí, výrobce léku neposkytuje doporučené dávkování pro toto použití.

Nicméně Contrave (naltrexon / bupropion) je kombinovaný lék, který je schválen pro hubnutí. Obsahuje naltrexon s další účinnou látkou* zvanou bupropion. Chcete-li se dozvědět více o této a dalších možnostech léčby ztráta váhypromluvte si se svým lékařem.

* Účinná látka je to, co způsobuje, že lék funguje.

Jak dlouho trvá, než naltrexon začne působit?

Naltrexon začne působit po vaší první dávce. Vzhledem k tomu, jak droga funguje, pravděpodobně nebudete cítit, že droga působí ve vašem těle. Váš lékař vás však bude během léčby sledovat, aby zkontroloval, zda lék působí na léčbu vašeho stavu.

Máte-li další otázky ohledně toho, co očekávat od léčby naltrexonem, promluvte si se svým lékařem.

Na co se mám zeptat svého lékaře?

Výše uvedené části popisují obvyklé dávkování poskytované výrobcem. Pokud vám lékař doporučí naltrexon, předepíše vám dávku, která je pro vás vhodná.

Pamatujte, že byste neměli měnit dávkování naltrexonu bez doporučení lékaře. Naltrexon užívejte pouze přesně podle předpisu. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte otázky nebo obavy týkající se vaší aktuální dávky.

Zde je několik příkladů otázek, které byste se mohli zeptat svého lékaře:

 • Jak dlouho trvá a poslední dávka naltrexonu?
 • Mělo by se mé dávkování změnit, pokud naltrexon nepůsobí dostatečně dobře?
 • Musí se moje dávka naltrexonu změnit, pokud s ním beru jiné léky?

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Prohlášení: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY