Podrobnosti o dávkování pro Ubrelvy

Úvod

Pokud máte migrénu s aurou nebo bez aury, může vám lékař doporučit Ubrelvy jako možnost léčby. Je to lék na předpis používaný u dospělých k úlevě od migrénových bolestí hlavy a dalších příznaků migrény.

Aktivní složkou přípravku Ubrelvy je ubrogepant. (Účinná látka je to, co způsobuje, že lék funguje.) Ubrelvy patří do skupiny léků nazývaných antagonisté peptidu souvisejícího s kalcitoninovým genem (CGFP).

Tento článek popisuje dávkování Ubrelvy, stejně jako jeho silné stránky a jak ho užívat. Chcete-li se dozvědět více o Ubrelvy, přečtěte si tento podrobný článek. Je důležité si uvědomit, že přípravek Ubrelvy není předepisován pro prevenci migrény.

Poznámka: Tento článek pojednává o obvyklých dávkách Ubrelvy, které poskytuje výrobce léků. Při užívání přípravku Ubrelvy však vždy užívejte dávkování, které vám předepsal lékař.

Jaké je dávkování Ubrelvy?

Tabulka dávkování níže zdůrazňuje obvyklé dávkování Ubrelvy. Všechny dávky jsou uvedeny v miligramech (mg).

Pro další podrobnosti určitě čtěte dále.

První dávka
(když začnou příznaky)
Druhá dávka podle potřeby
(2 hodiny po první dávce)
Maximální dávka za 24 hodin
50 mg nebo 100 mg 50 mg nebo 100 mg 200 mg

Jakou formu má Ubrelvy?

Ubrelvy přichází jako tablety, které spolknete.

Jaké silné stránky má Ubrelvy?

Ubrelvy je k dispozici ve dvou silách:

 • 50 mg
 • 100 mg

Jaké jsou obvyklé dávky Ubrelvy?

Níže uvedené informace popisují dávkování, které se běžně používá nebo doporučuje. Ujistěte se však, že užíváte dávku, kterou vám lékař předepíše. Určí nejlepší dávkování, aby vyhovovalo vašim potřebám.

Typická počáteční dávka přípravku Ubrelvy je 50 mg nebo 100 mg. Pokud první dávka neléčí vaši epizodu migrény, můžete užít druhou dávku po 2 hodinách. Maximální dávka u migrénových bolestí hlavy je 200 mg za 24 hodin.

Není známo, zda je bezpečné užívat Ubrelvy na více než osm epizod migrény za 30 dní. Nezapomeňte sledovat všechny své epizody migrény za měsíc a kolik Ubrelvy užíváte.

Pokud máte obavy o frekvenci vašich epizod migrény, promluvte si se svým lékařem. Mohou navrhnout další možnosti léčby, pokud zažíváte více než osm migrénových bolestí hlavy za měsíc.

Používá se Ubrelvy dlouhodobě?

Ano, Ubrelvy se obvykle předepisuje jako dlouhodobá léčba. Pokud vy a váš lékař určíte, že je to bezpečné a účinně zmírňuje příznaky migrény, budete jej pravděpodobně užívat dlouhodobě.

Úpravy dávkování

Váš lékař možná bude muset upravit dávku přípravku Ubrelvy, pokud máte závažné onemocnění jater nebo ledvin. Za těchto podmínek může Ubrelvy zůstat ve vašem těle déle a zvýšit riziko nežádoucích účinků.

Pokud trpíte onemocněním ledvin ve 4. stádiu, lékař Vám doporučí užít pouze 50 mg přípravku Ubrelvy na první dávku a v případě potřeby dalších 50 mg na druhou dávku. Pokud máte onemocnění ledvin v konečném stádiu, lékař vám doporučí jiný lék.

Pokud trpíte jaterním onemocněním Child-Pugh třídy C, lékař Vám také doporučí užívat pouze 50 mg pro první i druhou dávku.

Pokud máte problémy s játry nebo ledvinami, poraďte se se svým lékařem, než začnete přípravek Ubrelvy užívat. Možná si budou chtít objednat krevní testy, aby zkontrolovali zdraví vašich jater a ledvin, než vám předepíší tento lék.

Často kladené otázky

Níže jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené otázky týkající se dávkování Ubrelvy.

Má Ubrelvy pokyny k dávkování?

Ano. Tabulka dávkování si můžete prohlédnout v části “Jaké je dávkování Ubrelvy?” v části výše pro pokyny k dávkování.

Pokyny pro dávkování jsou také uvedeny v informacích o předepisování přípravku Ubrelvy.

Máte-li i nadále otázky ohledně pokynů k dávkování, promluvte si se svým lékařem nebo lékárníkem.

Jaká je maximální dávka Ubrelvyho za měsíc?

Užívání přípravku Ubrelvy k léčbě více než osmi migrénových bolestí hlavy za měsíc se nedoporučuje. Nebyly provedeny studie, které by testovaly bezpečnost užívání Ubrelvy více než toto. Pokud zažíváte více než osm epizod migrény za měsíc, můžete se svým lékařem probrat další možnosti léčby.

Existuje maximální dávka Ubrelvyho za den?

Ano. Maximální denní dávka Ubrelvy je 200 miligramů (mg). Užívání více než 200 mg během 24 hodin zvyšuje riziko nežádoucích účinků.

Pokud trpíte závažným onemocněním ledvin nebo jater, může váš lékař snížit maximální dávku přípravku Ubrelvy, kterou můžete užít za 24 hodin.

Pokud maximální dávka přípravku Ubrelvy neléčí vaši migrénu, zeptejte se svého lékaře na další možnosti léčby.

Jaké faktory mohou ovlivnit mé dávkování?

Dávkování přípravku Ubrelvy, které Vám lékař předepíše, může záviset na několika faktorech. Tyto zahrnují:

 • závažnost příznaků vaší migrény
 • jiné léky, které možná užíváte
 • další stavy, které můžete mít (viz „Úpravy dávkování“ v části „Jaké je dávkování Ubrelvy?“ výše)

Jak se Ubrelvy užívá?

Ubrelvy přichází jako tablety, které spolknete. Lék můžete užívat s jídlem nebo bez jídla.

Je důležité si uvědomit, že byste neměli užívat druhou dávku Ubrelvy, pokud jste snědli grapefruit nebo vypili grapefruitovou šťávu do 24 hodin od první dávky. Užívání Ubrelvy s grapefruitem může zvýšit riziko nežádoucích účinků, protože grapefruit zpomaluje odstraňování léku z vašeho těla.

Pokud máte potíže s polykáním tablet, v tomto článku najdete tipy, jak tuto formu léků užívat.

Informace o vypršení platnosti, skladování a likvidaci Ubrelvy naleznete v tomto článku.

Přístupné obaly a štítky na léky

Pokud je pro vás obtížné přečíst štítek na předpisu na vašem léku, řekněte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Některé lékárny poskytují štítky léků, které:

 • mít velký tisk nebo použít Braillovo písmo
 • obsahují kód, který můžete naskenovat pomocí smartphonu a změnit text na zvuk

Váš lékař nebo lékárník vám může doporučit lékárny, které tyto funkce usnadnění nabízejí, pokud je vaše současná lékárna nenabízí.

Co je třeba udělat v případě předávkování?

Neužívejte více přípravku Ubrelvy, než Vám předepsal lékař, protože to může vést k závažným nežádoucím účinkům. Pokud máte problémy s játry nebo ledvinami, riziko nežádoucích účinků je větší, protože lék může zůstat ve vašem těle déle.

Pokud Ubrelvy nepracuje na léčbu příznaků migrény, neužívejte více než maximální povolenou dávku. Místo toho si promluvte se svým lékařem o dalších možnostech, jak migrénu zvládnout.

Co dělat v případě, že si vezmete příliš mnoho Ubrelvy

Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud si myslíte, že jste užil příliš mnoho přípravku Ubrelvy. Můžete také zavolat na číslo 800-222-1222 a dostat se do Amerického toxikologického centra nebo použít jeho online zdroj. Ale pokud máte vážné příznaky, okamžitě zavolejte 911 (nebo místní tísňovou linku) nebo jděte na nejbližší pohotovost.

Na co se mám zeptat svého lékaře?

Výše uvedené části popisují obvyklé dávky poskytované výrobcem léků. Pokud vám váš lékař doporučí Ubrelvy, předepíše vám dávkování, které je pro vás to pravé.

Pamatujte, že byste neměli měnit dávkování Ubrelvy bez doporučení lékaře. Ubrelvy užívejte pouze přesně podle předpisu. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte otázky nebo obavy týkající se vaší aktuální dávky.

Zde je několik příkladů otázek, které byste se mohli zeptat svého lékaře:

 • Potřeboval bych užívat nižší dávku Ubrelvy, pokud beru jiné léky na migrénu?
 • Pokud 50mg dávka Ubrelvy nezabere při léčbě mé migrénypříznaky, musím příště začít s vyšší dávkou?
 • Zvýší užívání 100 mg Ubrelvy riziko nežádoucích účinků?
 • Mohu si vzít 50 mg Ubrelvy na svou první dávku a 100 mg Ubrelvy na druhou dávku?

Chcete-li se dozvědět více o Ubrelvy, přečtěte si tyto články:

 • Vše o Ubrelvy
 • Ubrelvy a náklady: Co potřebujete vědět
 • Interakce Ubrelvy: Alkohol, léky a další
 • Vedlejší účinky Ubrelvy: Co potřebujete vědět

Chcete-li získat informace o různých stavech a tipy pro zlepšení svého zdraví, přihlaste se k odběru jakéhokoli newsletteru Healthline. Můžete se také podívat na online komunity na Bezzy. Je to místo, kde lidé s určitými podmínkami mohou najít podporu a spojit se s ostatními.

Vyloučení odpovědnosti: Healthline vynaložila veškeré úsilí, aby zajistila, že všechny informace jsou věcně správné, úplné a aktuální. Tento článek by však neměl být používán jako náhrada znalostí a odborných znalostí licencovaného zdravotnického pracovníka. Před užitím jakýchkoli léků byste se měli vždy poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotnickým pracovníkem. Informace o lécích obsažené v tomto dokumentu podléhají změnám a nejsou určeny k pokrytí všech možných použití, pokynů, opatření, varování, lékových interakcí, alergických reakcí nebo nežádoucích účinků. Absence varování nebo jiných informací pro daný lék neznamená, že lék nebo kombinace léků jsou bezpečné, účinné nebo vhodné pro všechny pacienty nebo pro všechna specifická použití.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY