Poškození mozku po infarktu: příčiny a zotavení

Včasná a účinná léčba srdečního infarktu vám může pomoci vyhnout se komplikacím, které mohou ovlivnit mozkové funkce, jako je paměť, zaměření a rozhodování.

Mezi odborníky na zdraví existuje běžný výraz, že „co je dobré pro srdce, je dobré pro mozek.“ Znamená to, že chování, které podporuje zdraví srdce, jako je pravidelné cvičení, vyvážená strava a vyhýbání se kouření, je také užitečné pro funkci mozku.

Platí to však i obráceně. Co škodí srdci, může škodit i mozku.

Srdeční infarkt, který poškozuje srdeční tkáň a může snížit zdravou srdeční funkci, může také způsobit poškození mozku a ovlivnit dlouhodobé kognitivní zdraví člověka. Známky, že kognitivní pokles může probíhat, zahrnují:

 • změny v paměti
 • neschopnost dávat pozor
 • potíže s rozhodováním

Pokud dokážete rychle reagovat na příznaky srdečního infarktu a podniknete nezbytné kroky k obnovení zdravé srdeční funkce, můžete být schopni zabránit nebo alespoň snížit jakékoli poškození vašeho mozku a myšlení.

Jak infarkt způsobuje poškození mozku?

Infarkt může poškodit mozek, protože snižuje schopnost srdce pumpovat okysličenou krev do orgánů, svalů a tkání v celém těle, včetně mozku. Bez dostatku kyslíku a dalších živin začnou mozkové buňky odumírat a funkce, za které byly tyto buňky zodpovědné – jako myšlení nebo mluvení – se sníží.

A studie 2023 naznačuje, že zatímco krátkodobý kognitivní pokles nemusí být komplikací srdečního infarktu, dlouhodobé deficity mohou ovlivnit funkční oblasti, jako je paměť, rozhodování, pozornost a jazyk. Vědci však uznali, že přesné mechanismy spojující srdeční infarkt a dlouhodobý kognitivní pokles nejsou jasné.

Naznačují, že infarkt může být spojen s poškozením mozku, protože některé rizikové faktory srdečního infarktu, jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a zánět, mohou také negativně ovlivnit zdraví mozku.

A studie 2021 naznačuje, že infarkt může vyvolat zvýšený zánět v mozku, což může přímo ovlivnit zdraví a funkci mozku.

Srdeční infarkt může také zvýšit riziko deprese, která může vést k poškození mozku. Trauma infarktu a vyhlídka na zhoršení zdraví nebo připomínka smrtelnosti člověka může přispět k propuknutí deprese po infarktu.

Například a studie 2021 naznačuje, že nejméně 20–30 % jedinců, kteří prodělali srdeční záchvaty, je diagnostikováno s úzkostí nebo depresí, ačkoli toto číslo může být až 43 % v prvním roce po infarktu.

Kromě toho a studie 2019 naznačuje, že deprese může v průběhu času vést k významné ztrátě objemu šedé hmoty v mozku. Šedá hmota zahrnuje buňky zodpovědné za paměť, emoce, pohyb a další funkce.

Jaké jsou příznaky poškození mozku po infarktu?

Počáteční změny ve funkci mozku po infarktu mohou být jemné. Za zmínku také stojí, že některé změny v paměti a schopnostech myšlení jsou s přibývajícím věkem normální a nejedná se o známky poškození mozku nebo demence.

Nicméně příznaky, které by mohly naznačovat poškození mozku po infarktu a které by měly být vyhodnoceny, podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)zahrnout:

 • zmatení s časem a místem, jako je například vědomí, jaký je den nebo pocit ztracenosti ve známém prostředí
 • potíže s rozhodováním a používání špatného úsudku
 • zvýšené problémy s rovnováhou a koordinací
 • ztráta paměti, která narušuje každodenní fungování, jako je zapomínání schůzek
 • potíže se základními úkoly, jako jsou domácí finance a provádění oblíbených receptů

Můžete se zotavit z poškození mozku po infarktu?

Některé aspekty poškození mozku, které se vyvinou po infarktu, mohou být reverzibilní zdravým životním stylem.

Například zvládání stresu může pomoci snížit zánět v mozku a tím zlepšit zotavení po infarktu.

A studie 2018 naznačuje, že chování, jako je jóga, meditace a dýchací techniky, může pomoci snížit neurozánět a zároveň zlepšit kognitivní funkce a chránit před depresí a úzkostí.

Další kroky, které můžete podniknout, abyste pomohli zotavit se z poškození mozku po infarktu, zahrnují chování, které podporuje zdraví mozku i srdce, jako například:

 • zůstat fyzicky aktivní, jako je cvičení všechny nebo většinu dní v týdnu
 • dodržování zdravé stravy, která klade důraz na ovoce, zeleninu, libové bílkoviny a celozrnné výrobky a omezuje zpracované potraviny, nasycené tuky, sodík a přidané cukry
 • udržení krevního tlaku, cholesterolu a glukózy (cukru v krvi) ve zdravých mezích
 • kvalitní spánek po dobu 7–9 hodin v noci

Některé poškození mozku po infarktu je běžné. Rychlé přijetí léčby k obnovení zdravé funkce srdce může pomoci předejít poškození nebo jej omezit.

Zdraví mozku můžete také zachovat tím, že podniknete kroky ke snížení zánětu, jako je dodržování zdravé stravy pro srdce. Optimální zdraví mozku také podpoří osvojení si jiného chování prospěšného pro srdce, jako je zvládání stresu a zůstat aktivní.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY