Postup D a C (Dilatace a kyretáž).

Co je D a C?

Dilatace a kyretáž, také nazývaná D & C nebo D a C, je drobná operace, která zahrnuje dilataci nebo otevření děložního čípku. Děložní čípek je otvor do vaší dělohy nebo dělohy. Po dilataci děložního čípku lékař použije předmět ve tvaru lžíce zvaný kyreta k odstranění tkáně z vnitřní výstelky dělohy.

Procedura se provádí v ordinaci lékaře, na klinice pro ženy, v centru denní chirurgie nebo v nemocnici.

Proč se používají D a C?

Existuje mnoho důvodů, proč by lékař mohl nařídit tento postup. Nejběžnější jsou:

 • k určení důvodu silného krvácení během menstruace nebo mezi menstruací
 • k odstranění nerakovinných nádorů nebo fibroidů
 • k odstranění a vyšetření potenciálně rakovinných nádorů
 • k odstranění infikované tkáně, která je často způsobena sexuálně přenosným onemocněním nazývaným zánětlivé onemocnění pánve (PID)
 • k odstranění tkáně, která zůstala v děloze po potratu nebo porodu
 • provést volitelný potrat
 • k odstranění nitroděložního tělíska (IUD), což je forma antikoncepce

Jak se připravím na D a C?

Váš lékař vám dá písemné pokyny k přípravě na vaše D a C. Vždy přesně dodržujte jejich pokyny. Některé věci, které možná budete muset udělat, zahrnují následující:

 • V den operace se vyhněte jídlu a pití.
 • Udělejte si fyzickou prohlídku, abyste se ujistili, že jste pro tento postup dostatečně zdraví.
 • Navštivte svého lékaře den předem, aby vám mohl nanést gel k zahájení procesu otevírání děložního čípku.
 • Zajistěte si jeden nebo dva dny volna z práce nebo ze školy.
 • Ujistěte se, že máte někoho, kdo vás po proceduře odveze domů.

Jaký je postup pro D a C?

Anestetika

Vy a váš lékař máte mnoho možností, pokud jde o anestetika. S celkovou anestezií dostanete lék intravenózní linkou (IV) do žíly na paži. To způsobí, že během procedury budete hluboce spát. Celková anestetika je možností pouze v nemocnici nebo v jednodenní chirurgii.

Spinální anestezie, nazývaná také páteřní blok, zahrnuje injekci anestetika do míchy. Kvůli postupu zůstanete vzhůru, ale pod místem vpichu nebudete cítit nic. Stejně jako u celkové anestezie se páteřní blok obvykle používá pouze v nemocnicích a centrech denní chirurgie.

Místní anestetikum znamená, že lékař vám vstříkne anestetikum přímo do děložního čípku. Při injekci můžete cítit štípnutí a bodnutí. Jakmile je váš děložní čípek necitlivý, nebudete mít žádnou bolest, když vám lékař rozšíří děložní čípek. Můžete však zaznamenat určité křeče v děloze, když lékař odstraní výstelku kyretou. Lokální anestetikum je možnost v ordinaci lékaře nebo na klinice.

Pokud se obáváte o své D a C, zeptejte se svého lékaře, zda vás mohou během procedury uklidnit. To může zahrnovat užívání pilulky na úzkost nebo může zahrnovat injekční aplikaci léků prostřednictvím IV. Během procedury budete v lehkém spánku a poté si nebudete pamatovat téměř nic, pokud dostanete IV sedaci.

Postupové kroky

Když dorazíte, sestra nebo technik vás požádá, abyste se svlékli a oblékli si nemocniční plášť. Pokud dostáváte celkovou anestezii nebo IV sedaci, sestra zavede do žíly malý plastový katétr. Připojí vás také k monitorům, které bezbolestně změří váš krevní tlak, dýchání a tep.

Když je váš lékař připraven zahájit proceduru, požádá vás, abyste si lehli na vyšetřovací stůl, jako kdybyste podstupovali Pap test. Nohy si opřete do třmenů a prostěradlo nebo deka vám zakryje kolena. Obvykle je přítomna jedna sestra, která pomáhá lékaři, a další je k dispozici, aby sledovala vaše vitální funkce a poskytovala podporu a ujištění.

Operace bude probíhat následovně:

 1. Váš lékař vloží zařízení zvané speculum, které roztáhne vaše vaginální stěny tak, aby mohly vidět děložní čípek.
 2. Váš lékař rozšíří děložní čípek vložením řady tyčinek do vašeho cervikálního otvoru. Každá tyč je o něco tlustší než ta před ní.
 3. Po dilataci děložního čípku lékař zavede zařízení ve tvaru lžíce nazývané kyreta a potáhne strany zařízení podél sliznice dělohy.
 4. Pokud kyreta nedokáže uvolnit všechnu tkáň, může váš lékař použít také odsávačku. Pokud jste podstoupili lokální anestetikum, pravděpodobně zaznamenáte nějaké křeče.
 5. Po odstranění materiálu z vaší dělohy lékař odstraní nástroje z vašeho těla.
 6. Váš lékař pak odešle materiál odstraněný z dělohy do laboratoře k analýze.

Jaké jsou potenciální komplikace D a C?

Jedná se o velmi nízkorizikový postup, protože je minimálně invazivní. Každý chirurgický zákrok má však určitá potenciální nebezpečí. Mohou zahrnovat:

 • problémy se srdcem a plícemi související s anestezií, které jsou vzácné
 • infekce
 • krevní sraženiny související s pobytem v posteli a nepohybováním se, které jsou vzácné, pokud dodržujete pokyny svého lékaře o pravidelném vstávání

 • poškození dělohy nebo děložního čípku

Mohou to být příznaky poškození dělohy nebo děložního čípku:

 • silné krvácení
 • páchnoucí výtok
 • silná bolest
 • horečka
 • zimnice

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, okamžitě navštivte svého lékaře nebo pohotovost.

Jaký je proces obnovy po D a C?

Je běžné, že se den nebo dva po zákroku cítíte unavení a pociťujete lehké křeče. V zařízení zůstanete krátkou dobu na pozorování. Bezprostředně po zákroku nebudete moci řídit. Zajistěte, aby vás domů odvezl přítel nebo člen rodiny.

Lehké krvácení je běžné po D a C, takže pravděpodobně budete chtít nosit menstruační vložku. Nepoužívejte tampon, protože by mohl způsobit infekci. Několik dní můžete zaznamenat křeče. Pokud vám lékař nepředepíše léky proti bolesti, zeptejte se ho, která volně prodejná značka vám nejlépe pomůže s vaším nepohodlím.

I když je to nepříjemné, vstaňte a pohybujte se co nejdříve. To udrží vaše svaly silné a pomůže zabránit tvorbě krevních sraženin v nohách.

Měli byste být schopni obnovit většinu své rutiny do jednoho nebo dvou dnů po zákroku. Váš lékař vás však požádá, abyste se alespoň tři dny a možná i déle zdrželi koupele, sprchování nebo pohlavního styku.

Pokud váš lékař odstraní potenciálně rakovinné nádory nebo materiály, dostanete zprávu z ordinace lékaře o laboratorních nálezech. Pokud jsou výsledky benigní (nerakovinné), možná nebudete potřebovat další sledování. Pokud výsledky ukazují rakovinné nebo prekancerózní buňky, váš lékař vás pravděpodobně pošle ke specialistovi, aby si promluvil o vašich dalších krocích.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY