Pozdní nástup menopauzy: Co způsobuje vaše zpoždění?

Neexistuje žádný stanovený věk, kdy by měla začít menopauza, ale obvykle žena vstoupí do menopauzy v polovině 40. až 50. let. Menopauza, ke které dochází před tím, než je ženě něco přes 40, je známá jako časná nebo předčasná menopauza. Pokud je ženě 55 a více let a stále ještě nezačala menopauza, lékaři by to považovali za menopauzu s pozdním nástupem.

Podle Centra pro menstruační poruchy a reprodukční volbu je průměrný věk pro menopauzu 51. Menopauza může často trvat i do 50 let ženy. Pozdní nástup menopauzy se vztahuje pouze na věk, ve kterém se menopauza vyskytuje začíná.

Studie v International Journal of Obesity and related Metabolic Disorders poznamenává, že pozdní menopauza není u obézních žen neobvyklá. Důvodem je, že tuk může produkovat estrogen. Lékař pravděpodobně navrhne, aby pacientka snížila svůj index tělesné hmotnosti (BMI) pod 30. V ideálním případě by ženský BMI měl klesnout mezi 18,5 a 24,9. Udržování normálního BMI může pomoci snížit řadu zdravotních rizik a prodloužit život ženy.

Poruchy štítné žlázy mohou narušit načasování menopauzy, což způsobí, že je brzy nebo pozdě. Štítná žláza je zodpovědná za regulaci metabolismu. Pokud štítná žláza nefunguje správně, může mít řadu účinků na reprodukční systém ženy. Některé příznaky poruchy štítné žlázy jsou podobné menopauze, včetně návaly horka a změn nálad. To může vést k domněnce, že žena prožívá menopauzu. Pokud máte pocit, že prožíváte menopauzu, ale menstruaci máte i nadále, promluvte si se svým lékařem. Mohou určit, že máte problém se štítnou žlázou, a mohou tento stav léčit.

Žena může zažít menopauzu s pozdním nástupem, pokud má po celý život abnormálně vysoké hladiny estrogenu. Poraďte se o této možnosti se svým lékařem.

Lékař zváží také rodinnou anamnézu ženy. Pokud například matka ženy zažila menopauzu s pozdním nástupem, může ji také zažít.

Těhotenství a pozdní nástup menopauzy

I když je to vzácné, ženy jsou stále schopny počít a porodit na počátku 50. let. To může oddálit menopauzu, protože ženské tělo se přizpůsobuje hormonálním změnám, které těhotenství přináší. Každé těhotenství má obrovský vliv na hladinu hormonů ženy. Pokud žena po padesátce prožije těhotenství, ovlivní to také její hormony.

Žena by si měla uvědomit, že dokud neprojde celých 12 měsíců bez menstruačního cyklu, může být stále schopná otěhotnět. Lékaři pomocí 12měsíčního ukazatele oficiálně rozhodli, že je žena v menopauze.

Účinky menopauzy s pozdním nástupem

Na rozdíl od časné a předčasné menopauzy může mít menopauza s pozdním nástupem ve skutečnosti některé zásadní zdravotní výhody. Podle Clevelandské kliniky způsobuje menopauza pokles produkce estrogenu a progesteronu ženskými vaječníky. To může často signalizovat problémy, jako je osteoporóza. Čím déle vaječníky ženy produkují hormony, tím déle oddaluje osteoporózu.

Americká společnost pro klinickou onkologii uvádí, že u menopauzy s pozdním nástupem existuje zvýšené riziko rakoviny prsu, vaječníků a dělohy. Je to způsobeno prodloužením doby, po kterou ženské tělo produkuje estrogen. Pravidelné mamografie, Pap stěr a gynekologické vyšetření jsou zvláště důležité pro ženy, které prožívají pozdní nástup menopauzy.

Každá žena, která má na konci 50. a 60. let stále menstruační cyklus, by měla navštívit lékaře. Je však důležité si uvědomit, že reprodukční systém každé ženy je jiný. Stejně jako každá mladá žena začíná menstruovat v jiném věku, menopauza přichází pro každou ženu v jiném věku. Zaznamenávání rizikových faktorů a udržování cesty s každoročními gynekologickými prohlídkami by mělo pomoci zmírnit veškeré obavy, které mohou nastat s menopauzou s pozdním nástupem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY