Příčiny a léčba trhlin bradavek

Trhliny bradavek jsou bolestivé praskliny na pokožce bradavek a dvorce. Trhliny bradavek jsou běžné během těhotenství a kojení, ale u některých sportovců mohou být způsobeny třením.

Lidé, kteří mají trhliny v bradavkách, by s nimi měli zacházet opatrně, protože je možné, že se tato oblast nakazí.

Domácí léčba může v mnoha případech poskytnout úlevu, i když v některých případech je důležité navštívit lékaře. Nejlepší prevencí před příznaky a komplikacemi je prevence prasklin bradavek dříve, než k nim dojde.

Příčiny praskliny bradavek

Existuje mnoho důvodů, proč dochází k prasklinám bradavek:

Těhotenství a kojení

Příčiny a léčba trhlin bradavek
Pokud má žena problémy s kojením, mohou se objevit praskliny bradavek.

Hormonální změny během těhotenství mohou způsobit, že se prsa stanou plnějšími. Extra plnost může napnout pokožku a dráždit dvorec a bradavku, což může vést k prasklinám.

U žen, které mají problémy s kojením, se mohou také objevit pukliny na bradavkách. Pokud se dítě nezachytí správně, může na citlivou pokožku bradavky a dvorce vyvinout příliš velkou sílu. Tato akce by mohla způsobit podráždění.

Trhliny bradavek mohou být také příznakem drozdů, což je plísňová infekce.

Zatímco trhliny bradavek jsou často suché praskliny, za tyto příznaky může být zodpovědná také příliš vysoká vlhkost. Důvodem je příliš dlouhé kojení nebo dlouhodobé zvlhčení bradavek, ať už v důsledku úniku tekutin, vlhkých kojeneckých vložek nebo příliš velkého množství masti.

Zatímco trhliny bradavek mají tendenci převládat u těhotných a kojících žen, praskliny se mohou objevit u každého.

Tření

Příliš velké tření může také dráždit oblast bradavek. Například běžci na dlouhé vzdálenosti by mohli vyvinout takzvanou bradavku běžce nebo bradavku běžce.

Tření z látky volné košile nebo špatně přiléhající podprsenky se může otřít o citlivou pokožku bradavek a způsobit odření, praskliny nebo dokonce krvácení. Trhliny bradavek způsobené třením se mohou také vyskytnout u surfařů a strávníků kvůli opotřebení desky a mořské vody o bradavky při pádlování.

Některé textilie mohou být dráždivější než jiné, přičemž syntetická vlákna, například nylon, často způsobují větší škody.

Alergická reakce

Trhliny bradavek mohou být také způsobeny alergickou reakcí na něco, co se dotýká pokožky. Těmito alergeny mohou být chemikálie nebo vonné látky ve výrobcích, jako jsou:

 • prací prášek
 • aviváž
 • šampon nebo kondicionér na vlasy
 • mýdlo nebo sprchový gel
 • krém nebo zvlhčovač
 • parfém

Pokud po aplikaci produktu dojde k podráždění a prasklinám na bradavkách, je možné, že pokožka osoby je citlivá na chemikálie nebo vonné látky v tomto produktu. Dermatologové mohou být schopni doporučit náhrady, aby se zabránilo návratu příznaků.

Příznaky

V závislosti na příčině se mohou na jedné nebo obou bradavkách vyvinout trhliny bradavek. Příznaky se mohou lišit od člověka k člověku, ale hlavním příznakem je prasklá, bolestivá kůže na bradavce nebo dvorci. Další příznaky mohou být:

 • popraskaná, suchá kůže
 • otevřené praskliny, které mohou vytékat nebo krvácet
 • zarudnutí kůže
 • bolestivost
 • křupavá nebo šupinatá kůže
 • v této oblasti se tvoří strupy

Léčba doma

Studie naznačují, že mátový olej může pomoci při léčbě trhlin bradavek.
Studie naznačují, že mátový olej může pomoci při léčbě trhlin bradavek.

Mnoho lidí zjistí, že udržení mírně vlhké postižené bradavky a okolní pokožky pomocí přírodního oleje nebo zvlhčovače je nezbytným prvním krokem léčby.

Studie zveřejněná na Journal of Careing Sciences zjistili, že lanolin, máta peprná a krémy dexpanthenol mají všechny podobný účinek na poranění bradavek u kojících žen. Někteří lidé se však obávají, že použití jakéhokoli krému na bradavky může narušit přirozené prostředí, kde novorozenci kojí.

Je důležité si uvědomit, že příliš mnoho vlhkosti může příznaky zhoršit. Kojící ženy by se měly vyvarovat neprodyšných vložek do podprsenky, protože mohou zadržovat příliš mnoho vlhkosti na bradavce.

Během těhotenství vylučují žlázy obklopující bradavky přírodní olej, který maže a odrazuje bakterie. Při mytí této oblasti by ženy měly používat pouze čistou vodu, která nezbavuje tuto přirozenou ochranu.

Kojící ženy mohou najít úlevu od koupání bradavek v teplé vodě a aplikace teplých obkladů, které pomohou uklidnit podráždění po krmení dítěte. Podráždění může také uklidnit odsávání mléka a vtírání do bradavek před každým krmením nebo čerpáním.

Někteří lidé mohou najít podobnou úlevu aplikováním zředěného oleje z máty peprné nebo vody z máty peprné na postižené bradavky mezi krmením.

Kojící ženy s trhlinami na bradavkách mohou být také schopny se vyhnout dalším komplikacím tím, že povzbuzují dítě, aby se na prsa přichytilo plnými ústy, střídáním prsou při každém krmení nebo použitím bradavkové skořepiny mezi krmením, aby vzduch mohl cirkulovat do bradavky .

Používání bradavkového štítu během kojení může udržovat bradavku příliš vlhkou, což může zhoršit příznaky.

Sportovci mohou často pomoci při hojení trhlin bradavek tím, že se vyhýbají volným, drsným nebo poškrábaným košilím a když jsou aktivní, zakryjí bradavky měkkou gázou nebo nepromokavými obvazy.

Komplikace z prasklin bradavek

Pokud se příznaky neléčí, mohou praskliny bradavek vést k vážnějším komplikacím, jako je zánět nebo infekce. Infekce prsu mohou způsobit tvorbu abscesů, které mohou vyžadovat antibiotika, tržnou ránu a drenáž.

Bradavice je možnou komplikací u kojících žen. Děti s drozdem mohou pronikat bakterie z úst do mateřského mléka. Kvasinky Candida, které způsobují afty, mohou prospívat v teplém a tmavém prostředí v mléčných kanálech, což může vést k infekci. Mnoho žen zjistilo, že čištění bradavky v teplé vodě po krmení může pomoci odstranit přebytečné mléko, které může být domovem choroboplodných zárodků.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Zatímco většina lidí může doma úspěšně provádět ošetření trhlin na bradavkách, existují případy, kdy je lepší navštívit lékaře. Lékař diagnostikuje příznaky, které se zhoršují nebo s léčbou nezmizí.

Lékař také zkontroluje velmi bolestivé nebo podrážděné bradavky, které člověku ztěžují každodenní život. Každý, kdo má známky infekce, by měl navštívit lékaře k řádné léčbě. Příznaky infekce zahrnují zarudnutí kůže, otoky, teplo a bolest bradavek a okolní kůže.

Ženy, u kterých se během kojení vyvinuly trhliny bradavek, mohou chtít požádat o pomoc lékaře nebo pediatra. Profesionál může nabídnout tipy na kojení nebo odkázat ženu na laktačního trenéra.

Prevence trhlin bradavek

Existuje několik způsobů, jak může člověk snížit pravděpodobnost vzniku fisury bradavek:

Sportovat

Při surfování a bodyboardingu se doporučuje nosit chrániče vyrážky, aby nedošlo k odření kůže.
Při surfování a bodyboardingu se doporučuje nosit chrániče vyrážky, aby nedošlo k odření kůže.
Pokud je trhlina bradavek způsobena třením během sportu, může člověk zkusit změnit typ látky, kterou nosí, nebo umístit vodotěsné obvazy přes bradavky, což pomůže snížit tření a vyhnout se prasklinám.

Někteří běžci, surfaři a jiní sportovci možná zjistí, že aplikace antichafingového balzámu na bradavky před cvičením může pomoci snížit tření.

Mnoho surfařů a strávníků prostě nosí chránič vyrážky nebo neopren, aby nedošlo k podráždění.

Některým lidem může pomoci přiléhavé oblečení, které pomáhá odvádět pot od těla. Atletky by měly nosit dobře padnoucí sportovní podprsenku, která podepře prsa a vyhne se zbytečnému tření.

Kojení

Kojící žena by měla zabránit nebo snížit pravděpodobnost vzniku trhlin na bradavkách, a proto by měla zajistit, aby udělala určité věci pokaždé, když se dítě přisaje.

Zatímco kojení může zpočátku způsobovat nepohodlí, je důležité, aby matka i dítě byly během kojení v pohodlí. Pokud se dítě nezajistilo správně nebo pokud krmení způsobuje bolest, je nejlepší změnit polohu. Matka i dítě by měly být uvolněné a dítě by se během krmení nemuselo otáčet hlavou nebo tělem, protože tato akce může přitáhnout bradavku a dále ji dráždit.

Rovnoměrné přichycení dítěte k prsu během kojení může také pomoci zabránit podráždění. Během krmení by si dítě mělo vzít do úst celou bradavku a část dvorce. Plná ústa pomáhají zabránit přílišnému kousání dítěte na jedné části bradavky, což by mohlo dráždit pokožku.

Alergická reakce

Pokud je trhlina bradavek způsobena alergickou reakcí na něco, pak identifikace dráždivé látky a zabránění jejímu vzniku může zabránit rozvoji příznaků. Tato osoba se může rozhodnout navštívit dermatologa, který může provést některé testy k identifikaci potenciálních alergenů.

souhrn

Trhliny bradavek mohou způsobit bolest a nepohodlí, ale léčba je obvykle jednoduchá. Kojící ženy, které mají trhliny na bradavkách, možná budou muset změnit své stravovací návyky, aby mohly pokračovat v krmení dítěte. V některých situacích může být nejlepší volbou prevence.

Každý, kdo má příznaky, které se zhoršují nebo se nezlepšují, by měl navštívit lékaře, aby se předešlo komplikacím.

.

Zjistit více

No Content Available

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY