Příznaky rakoviny močového měchýře by si ženy měly dávat pozor

Vzhledem k tomu, že rakovina močového měchýře je mnohem častější u mužů, rané příznaky u žen jsou často přehlíženy zdravotníky a samotnými ženami. Klíčové příznaky, jako je krev v moči, mohou vyžadovat další testování.

Drazen_/Getty Images

The American Cancer Society odhaduje, že nové případy rakoviny močového měchýře postihnou v roce 2022 přibližně 61 700 mužů a 19 480 žen. Vzhledem k tomu, že rakovina močového měchýře je u žen méně častá, mohou někdy přehlédnout první příznaky.

To často vede k pozdní diagnóze rakoviny močového měchýře, kdy je přežití méně pravděpodobné. Podle výzkum 2019Ženy s rakovinou močového měchýře mívají agresivnější nádory a horší výsledky než jejich mužské protějšky.

Stejně jako u mnoha typů rakoviny je včasná diagnóza klíčem ke zlepšení vašeho výhledu. To může znamenat vědět, které příznaky hledat. Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o příznacích rakoviny močového měchýře u žen a o tom, kdy navštívit zdravotníka.

Na jazyku záleží

Všimnete si, že jazyk používaný ke sdílení statistik a dalších datových bodů je poměrně binární a kolísá mezi použitím výrazů „muž“ a „žena“ nebo „muži“ a „ženy“.

I když se obvykle vyhýbáme podobným výrazům, specifičnost je klíčová při podávání zpráv o účastnících výzkumu a klinických nálezech.

Studie a průzkumy uvedené v tomto článku však neuváděly údaje o účastnících, kteří byli transgender, nebinární, genderově nekonformní, genderqueer, gender nebo bez pohlaví, ani je nezahrnovaly.

Časné příznaky rakoviny močového měchýře u žen

Na rozdíl od rakoviny prsu existuje žádný standardní screeningový test pro rakovinu močového měchýře. Z tohoto důvodu je obzvláště důležité znát časné příznaky tohoto stavu a upozornit na ně zdravotníka.

Krev v moči (hematurie)

Krev v moči (hematurie) je nejčastějším příznakem rakoviny močového měchýře. Ale může to být také příznakem jiných stavů, jako jsou infekce močových cest (UTI).

Hematurie může být také důsledkem sexuální aktivity, zvláště pokud máte vaginální suchost. Pokud jste neprošli menopauzou, můžete předpokládat, že krev ve vaší moči je způsobena menstruací nebo krvácením z průniku.

Bez ohledu na to, co si myslíte, že může způsobit krev ve vaší moči, nepřehlédněte tento příznak.

Podle 2016 výzkumlékaři častěji diagnostikují hematurii u žen s UTI. To znamená, že lékaři s menší pravděpodobností pošlou ženy k urologovi nebo jinému specialistovi, který může testovat rakovinu močového měchýře.

Pokud neustále nebo často vidíte krev v moči, určitě to berte vážně. Dejte o svých obavách vědět zdravotníkovi a obhajujte se.

Krev může způsobit, že vaše moč vypadá červeně, růžově nebo hnědě. Můžete také vidět skvrny krve na toaletním papíru po otření. Mikroskopické množství krve však nemusí být okem vždy viditelné.

Pokud máte vyšší riziko rakoviny močového měchýře, promluvte si s lékařem o pravidelných testech moči jako o bezpečném provedení.

Bolest nebo nepohodlí během močení

Bolestivé močení (dysurie) nebo potíže s močením mohou být časnými příznaky rakoviny močového měchýře. Můžete mít také pocit pálení nebo podráždění při močení.

Stejně jako u hematurie jsou tyto příznaky u žen pravděpodobněji způsobeny jinými stavy, včetně infekcí močového měchýře.

Naléhavé nebo časté močení

Kromě neobvyklých pocitů při močení můžete zjistit, že se změnily vaše močové návyky. Častější močení může být časným příznakem rakoviny močového měchýře. Někdy vás potřeba jít na záchod může probudit i několikrát za noc.

Můžete také cítit naléhavou potřebu jít, i když váš močový měchýř není plný.

Mohou se také objevit potíže s močením nebo slabý proud moči.

Příznaky pokročilého karcinomu močového měchýře u žen

Nediagnostikovaná a neléčená rakovina močového měchýře může pokročit a způsobit další příznaky. Mnohé z nich jsou výsledkem zvětšování původního nádoru.

Jak rakovina močového měchýře postupuje, proniká výstelkou močového měchýře a okolními vrstvami svalů a tkání. Pokud rakovina nadále metastázuje (šíří se), může také způsobit příznaky v blízkých nebo vzdálených orgánech a tkáních.

Lokalizovaná bolest

Bolest v pánvi, dolní části zad nebo boku může být způsobena rostoucím nádorem, který vyvíjí tlak na váš močový měchýř nebo blízké vnitřní orgány.

Pokud je nádor dostatečně velký, aby zablokoval močovod, můžete pociťovat bolest v dolní části zad nebo boku na jedné straně. Vaše boky sahají od horní části břicha po záda po obou stranách těla. Močovody spojují vaše ledviny s močovým měchýřem.

Při tomto typu bolesti můžete mít také problémy s močením.

Bolest v jiných oblastech vašeho těla

Pokročilá rakovina močového měchýře se může rozšířit do těchto oblastí těla:

 • kosti
 • lymfatické uzliny
 • játra
 • plíce
 • peritoneum (vnitřní výstelka břicha)

Jak rakovina metastázuje, může infiltrovat kosti po celém těle. To může mít za následek bolest nebo citlivost kostí v noci nebo během aktivity. Vaše kosti mohou být také náchylnější ke zlomení.

Rakovina, která se rozšířila do vašich plic, může způsobit bolest na hrudi. Může vám také ztížit dýchání, způsobit chronický kašel nebo způsobit, že váš hlas bude znít jinak.

Rakovina, která se rozšířila do břicha nebo jater, může způsobit bolest žaludku.

Otoky nohou (edém)

Pokud se rakovina močového měchýře rozšíří do lymfatických uzlin, mohou vám otékat dolní končetiny. Vaše lymfatické uzliny pomáhají vyplavovat tekutiny z těla. Pokud lymfatické uzliny otečou, tekutiny se hromadí a zachycují se ve tkáních.

Kromě oteklých nohou může někdy noční pocení způsobit rakovina v lymfatických uzlinách.

Generalizované příznaky

Jak rakovina močového měchýře postupuje, můžete zaznamenat celkové příznaky, které zahrnují:

 • ztráta váhy
 • snížená chuť k jídlu
 • únava
 • slabost
 • chřadnutí těla (kachexie)
 • bledost

Hrozí mi rakovina močového měchýře?

Rakovina močového měchýře je u žen méně častá než u mužů. Přesto vás určité faktory mohou vystavit vyššímu riziku. Níže jsou uvedeny některé známé rizikové faktory rakoviny močového měchýře u žen:

 • být starší 55 let
 • kouření cigaret
 • anamnéza chronických UTI
 • rodinná anamnéza rakoviny močového měchýře
 • předchozí diagnóza rakoviny močového měchýře
 • expozice arsenu v pitné vodě
 • vystavení chemikáliím, jako jsou aromatické aminy a polyaromatické uhlovodíky (běžně se vyskytující v továrnách a závodech, které zpracovávají plasty, plechy a chemikálie)
 • předchozí infekce parazitickými červy (méně časté ve Spojených státech než v Africe a na Středním východě)

Nějaký výzkum také naznačuje, že roli mohou hrát hormony. Ženy, které měly první menstruaci po 15. roce věku, užívaly hormonální terapii nebo byly dříve těhotné, mají nižší riziko rakoviny močového měchýře.

Kdy kontaktovat lékaře

Je důležité být proaktivní, pokud máte časné známky a příznaky tohoto onemocnění. Včasná diagnóza může výrazně zlepšit váš výhled.

Vzhledem k tomu, že rakovina močového měchýře je u žen méně častá než u mužů, může zdravotník zvolit konzervativní přístup. V mnoha případech se příznaky rakoviny močového měchýře u žen ukáží jako jiné stavy. Přesto můžete být raději opatrní.

Pokud nejste spokojeni s radami, které dostanete od lékaře, zvažte získání druhého názoru. To může být zvláště důležité, pokud máte rizikové faktory pro rakovinu močového měchýře.

Ženy pociťují stejné příznaky rakoviny močového měchýře jako muži. Ale je běžnější, že ženy a zdravotníci tyto příznaky přehlížejí. Mohou připisovat příznaky onemocnění častějšímu u žen, jako je UTI.

Ženy s rakovinou močového měchýře mají tendenci získat diagnózu mnohem později než muži. Tento rozdíl vedl k horším výsledkům pro ženy. Je důležité vědět, jaké příznaky mohou naznačovat rakovinu močového měchýře.

Nejčastějšími časnými příznaky rakoviny močového měchýře jsou krev v moči a změny močových návyků. Pokud je zaznamenáte s bolestí nebo otoky v jiných částech těla, může to znamenat pokročilejší rakovinu.

Pokud máte tyto nebo jiné příznaky, okamžitě informujte lékaře. Rakovina močového měchýře je léčitelná. Když se zachytí brzy, je často léčitelná.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY