Prolaps mitrální chlopně (MVP)

Co je prolaps mitrální chlopně?

Na levé straně srdce máte dvě komory: levou síň a levou komoru. Vaše mitrální chlopeň, která se nachází mezi těmito dvěma, je navržena tak, aby umožňovala průtok krve z levé síně do levé komory, ale ne zpět na druhou stranu.

Při prolapsu mitrální chlopně (MVP), nazývaném také Barlowův syndrom, se chlopně mitrální chlopně nezavírají správně. Místo toho se ventil vyboulí do síně. To může vést k regurgitaci mitrální chlopně, což znamená, že krev uniká zpět do levé síně přes prolapsující chlopeň.

Jen asi 2 procenta Američanů má podle American Heart Association prolaps mitrální chlopně. A mezi těmito případy jsou závažné komplikace neobvyklé. Lidé s MVP většinou nemají žádné příznaky a neovlivňuje to jejich každodenní život.

Jaké jsou rizikové faktory prolapsu mitrální chlopně?

Odborníci přesně nevědí, co způsobuje MVP. Většina lidí se rodí s abnormalitami, které tento stav způsobují. Mohou zahrnovat chlopně mitrální chlopně, které jsou příliš velké, silné nebo natahovací.

Clevelandská klinika uvádí, že MVP se nejčastěji vyskytuje u žen. Častěji se také vyskytuje u lidí narozených s poruchami pojivové tkáně (kolagen, vazy, šlachy atd.).

MVP se často vyskytuje v rodinách, takže je pravděpodobnější, že ho budete mít, pokud to dělají vaši rodiče nebo jiní příbuzní.

Určité stavy mohou vést k prolapsu mitrální chlopně. Tyto zahrnují:

 • skolióza neboli zakřivení páteře

 • polycystické onemocnění ledvin u dospělých, genetický stav, při kterém velké cysty narušují funkci ledvin
 • problémy s pojivovou tkání, jako je Marfanův syndrom, genetické onemocnění, které postihuje pojivovou tkáň kosterního a kardiovaskulárního systému, očí a kůže

Jaké jsou příznaky prolapsu mitrální chlopně?

Protože prolaps mitrální chlopně často nezpůsobuje žádné příznaky, většina lidí s tímto stavem si neuvědomuje, že mají srdeční problémy.

Pokud se u vás objeví příznaky, budou obecně mírné. Nástup příznaků je obvykle pomalý a postupný spíše než náhlý.

Když se objeví příznaky, mohou zahrnovat:

 • kašel
 • závrať
 • únava a únava
 • dušnost, zejména při cvičení nebo vleže

Můžete také vyvinout migrény (opakující se bolesti hlavy, které mohou způsobit nevolnost) nebo pociťovat bolest na hrudi. Tato bolest není způsobena průtokem krve srdečním svalem pozorovaným u srdečních záchvatů. Váš srdeční tep může být rychlý nebo nepravidelný.

Jak se diagnostikuje prolaps mitrální chlopně?

Před stanovením diagnózy váš lékař obecně provede několik testů, aby lépe porozuměl vašemu srdci.

Ve většině případů váš lékař zpočátku zjistí MVP při použití stetoskopu k poslechu vašeho srdce. Pokud máte tento stav, vaše srdce může vydávat cvaknutí, když bije. Tento zvuk je obvykle znatelnější, když stojíte. Slyšení tohoto kliknutí může vést k tomu, že váš lékař objedná další testy.

Váš lékař může nařídit rentgen nebo echokardiogram. Oba tyto testy poskytují snímky vašeho srdce, ale echokardiogram ukazuje více strukturálních detailů. Váš lékař může zkontrolovat snímky, aby zjistil, zda máte MVP nebo regurgitaci. V závislosti na vašem stavu může lékař provést také srdeční katetrizaci. Při tomto postupu se barvivo (které je viditelné na rentgenových snímcích) vstříkne do tepen vašeho srdce pomocí katétru (trubice), který byl provlečen krevní cévou na krku, paži nebo horní části stehna.

Váš lékař vás může požádat, abyste cvičili na běžeckém pásu nebo vykonávali nějakou jinou fyzickou aktivitu, abyste viděli, jak vaše srdce reaguje. Tomu se říká zátěžový test.

Elektrokardiogram (EKG) je způsob, jak zkontrolovat, zda váš srdeční tep není nepravidelný. Je to záznam několika sekund elektrické aktivity vašeho srdce. To může pomoci lékaři diagnostikovat prolaps mitrální chlopně nebo jiné srdeční stavy.

Jak se léčí prolaps mitrální chlopně?

Ve většině případů nebudete potřebovat žádnou léčbu prolapsu mitrální chlopně. Pokud však máte znatelné příznaky, může se váš lékař rozhodnout váš stav léčit.

Léčba často zahrnuje užívání léků, které pomáhají zmírnit příznaky, které zažíváte. Mezi možné léky, které vám může lékař předepsat, patří:

 • aspirin ke snížení rizika krevních sraženin
 • beta-blokátory abyste zabránili nepravidelnému tlukotu vašeho srdce a zlepšili průtok krve
 • léky na ředění krve k prevenci krevních sraženin
 • diuretika k odstranění přebytečné tekutiny z plic
 • vazodilatátory k rozšíření krevních cév a zlepšení průtoku krve

Pokud je váš stav závažnější, například pokud máte závažnou regurgitaci nebo poruchu srdeční funkce, možná budete potřebovat operaci. Pro tento problém existují dva základní typy operací: výměna chlopně a oprava chlopně. Váš lékař se obecně rozhodne ventil opravit, pokud je to možné.

Pokud oprava chlopně není možná, může být nahrazena umělou mechanickou chlopní nebo biologickou chlopní získanou z krávy nebo prasete nebo vytvořenou z lidské tkáně. Oba druhy chlopní mají své výhody a nevýhody, takže váš lékař s vámi před zákrokem probere vaše možnosti.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY