Radikální prostatektomie

Co je radikální prostatektomie?

Radikální prostatektomie je chirurgický zákrok používaný k léčbě rakoviny prostaty. Pokud vám byla diagnostikována rakovina prostaty, váš lékař prodiskutuje různé možnosti léčby. Pokud je vaše rakovina pouze uvnitř prostaty a nerozšířila se do okolní tkáně, může vám lékař doporučit radikální prostatektomii.

Při radikální prostatektomii vám chirurg odebere celou prostatickou žlázu. Prostata je malý orgán, který se obaluje kolem vaší močové trubice. Močová trubice je trubice, která přenáší moč z močového měchýře do penisu.

Operaci se říká „radikální“ prostatektomie, protože je odstraněna celá prostata. Při jiných operacích prostaty, jako je „jednoduchá“ prostatektomie, je odstraněna pouze část žlázy.

Proč se provádí radikální prostatektomie?

Radikální prostatektomie může být vaší nejlepší možností léčby, pokud je váš nádor uvnitř prostaty a nenapadl okolní oblasti. Tato léčba se provádí k odstranění rakoviny, než se rozšíří do jiných částí vašeho těla. Celá prostata je odstraněna.

Váš chirurg někdy také odstraní související struktury, jako jsou semenné váčky a vas deferens. Odstranění semenných váčků je velmi časté. Tím je zajištěno úplné odstranění rakoviny.

Odstranění lymfatických uzlin

Váš chirurg může také odstranit blízké lymfatické uzliny. Tento postup se nazývá disekce pánevních lymfatických uzlin. Lymfatické uzliny jsou vaky naplněné tekutinou, které jsou součástí vašeho imunitního systému. Váš lékař prozkoumá vaše pánevní lymfatické uzliny, aby zjistil, zda se do nich rakovina prostaty rozšířila nebo metastázovala. Lymfatické uzliny jsou často prvním místem, kde se rakovina šíří z prostaty. Někdy budete mít tyto lymfatické uzliny odstraněny před operací prostaty.

Zda jsou vaše lymfatické uzliny odstraněny, závisí na vaší úrovni rizika šíření rakoviny do nich. Jedním ze způsobů, jak lékař toto riziko určí, je použití hladiny prostatického specifického antigenu (PSA). PSA je enzym produkovaný prostatickou žlázou. Normálně malé množství PSA vstupuje do krevního oběhu z prostaty. Větší množství PSA vstupuje do krve, když je prostata zvětšená, infikovaná nebo nemocná, například s benigní hyperplazií prostaty (BPH), prostatitidou nebo rakovinou prostaty. Hladinu PSA v krvi lze určit jednoduchým krevním testem.

Jsem dobrým kandidátem na radikální prostatektomii?

Jiné možnosti léčby mohou být pro vás lepší, pokud:

 • vaše zdraví je špatné a nemůžete podstoupit anestezii nebo chirurgický zákrok
 • vaše rakovina roste pomalu
 • vaše rakovina se rozšířila mimo vaši prostatickou žlázu

Jak se připravit na radikální prostatektomii?

Váš lékař provede důkladnou kontrolu vašeho zdraví. Zvláště některé zdravotní stavy je nutné mít před operací pod kontrolou. Tyto zahrnují:

 • cukrovka
 • srdeční choroba
 • plicní problémy
 • vysoký krevní tlak

Váš lékař nařídí před vaší operací mnoho testů a skenů, aby se o vašem stavu dozvěděl co nejvíce. Patří sem pravděpodobně:

 • krevní testy
 • ultrazvuk prostaty a blízkých orgánů
 • biopsie prostaty
 • CT nebo MRI vyšetření břicha a pánve

Ujistěte se, že všem svým lékařům a sestrám řeknete, jaké léky a vitamíny užíváte, zejména všechny léky, které vám mohou ředit krev. Ty mohou během operace způsobit komplikace a nadměrné krvácení. Problémy mohou nastat s léky nebo doplňky jako:

 • warfarin (Coumadin)
 • klopidogrel (Plavix)
 • aspirin
 • ibuprofen (Motrin, Advil)
 • naproxen (Aleve)
 • vitamín E

Před operací se ujistěte, že nejíte, abyste předešli komplikacím způsobeným anestezií. Možná budete muset pít pouze čiré tekutiny a den před operací vypít speciální projímadlo, abyste vyčistili trávicí systém.

Jak se provádí radikální prostatektomie?

Prostata je uvnitř pánve a je obklopena mnoha dalšími orgány, včetně konečníku, močového měchýře a svěrače. Prostatu obklopuje také mnoho důležitých nervů a cév.

Existuje několik způsobů provedení radikální prostatektomie. Ten, který podstoupíte, bude záviset na umístění vašeho nádoru nebo nádorů, rozsahu rakoviny a celkovém zdravotním stavu a životní fázi.

Všechny tyto operace se provádějí v nemocnici a vyžadují anestezii, abyste zabránili pocitu bolesti. Obvykle se používá celková anestezie, takže během operace budete spát. Lze použít i epidurální nebo spinální anestezii. Při tomto typu anestezie nemůžete cítit nic pod pasem. Někdy se oba typy anestezie používají ke kontrole potenciálního krvácení a k zajištění nejlepšího řešení bolesti.

Tři hlavní typy radikální chirurgie prostatektomie jsou:

1. Otevřená radikální retropubická prostatektomie

Při této operaci lékař provede řez těsně pod pupkem až do vaší stydké kosti. Chirurg odstraní svaly a orgány stranou, aby odstranil prostatu, vas deferens a semenné váčky. Lymfatické uzliny jsou také odstraněny. Tento typ chirurgického zákroku lze také provést přístupem „šetřícím nervy“. Pokud ano, lékař se pokusí nepodříznout žádné drobné nervy, které jsou nutné k udržení erekce. Pokud rakovina zasáhla tyto nervy, nemusí to být možné.

2. Laparoskopická radikální prostatektomie

Tento typ operace vyžaduje mnohem menší řezy do těla. Do břicha je vyříznuto pět malých „klíčových děr“. Poté se do otvorů vloží osvětlovací zvětšovací zařízení a kamery, které chirurgovi pomohou odstranit prostatu bez velkého řezu. Prostata je odstraněna jedním z otvorů malým sáčkem. Tento typ chirurgického zákroku často poté přináší menší bolest, což vyžaduje méně času na zotavení. Použití přístupu „šetřícího nervy“ u této metody nemusí být tak úspěšné jako u „otevřeného“ typu operace.

3. Otevřená radikální perineální prostatektomie

Tato operace není tak běžná jako ostatní. Operace zahrnuje řezání do těla perineem, což je kůže mezi šourkem a konečníkem. Tímto řezem se odstraní prostata.

Lymfatické uzliny však nelze tímto řezem odstranit. Tyto orgány lze odstranit malým řezem v břiše nebo jiným postupem, jako je laparoskopická operace.

Je také obtížnější zachovat důležité nervy s otevřenou radikální perineální prostatektomií. Tato operace trvá méně času a zahrnuje menší ztrátu krve než retropubická možnost.

Co se stane po radikální prostatektomii?

Možná budete muset zůstat v nemocnici až čtyři dny po operaci. Brzy po operaci budete moci normálně pít a jíst.

Při zotavování v nemocnici budete mít obvazy přes místa řezů. Budete mít také drén k odstranění přebytečné tekutiny z místa chirurgického zákroku. Odtok bude odstraněn po jednom nebo dvou dnech.

Katetr nebo trubice bude provlečen koncem vašeho penisu a do vaší močové trubice. Zatímco se uzdravujete, katétr bude odvádět moč do vaku. Moč, která odtéká z katétru, může být krvavá nebo zakalená. Můžete mít zavedený katétr po dobu jednoho až dvou týdnů.

Během zotavování budete možná muset nosit speciální ponožky. Zabráníte tím vzniku krevních sraženin v nohou. Možná budete také muset použít dýchací zařízení, aby vaše plíce byly zdravé.

Pokud máte stehy v řezu, absorbují se do vašeho těla a nemusí být odstraněny. Dostanete léky proti bolesti jak v nemocnici, tak při zotavování doma.

Jaká jsou rizika radikální prostatektomie?

Jakákoli operace nese riziko možných komplikací, včetně:

 • krevní sraženiny v nohou
 • dýchací problémy
 • reakce na anestezii
 • krvácející
 • infekce
 • infarkt
 • mrtvice

Váš lékař a pečovatelský tým budou tvrdě pracovat, aby předešli těmto problémům.

Problémy specifické pro operaci prostaty mohou potenciálně zahrnovat:

 • potíže s ovládáním nutkání na močení
 • potíže s ovládáním pohybů střev
 • zúžení močové trubice
 • problémy s udržením erekce
 • poranění konečníku

Co lze očekávat v dlouhodobém horizontu?

Některé z nervů a cév, které kontrolují erekci, mohou být během operace poškozeny. V důsledku toho můžete mít po radikální prostatektomii potíže s udržením erekce. S tímto problémem vám mohou pomoci léky a pumpy. Je důležité promluvit si se svým lékařem o možnostech řízení.

Poté, co vám byla prostata odstraněna, již nebudete ejakulovat sperma. To znamená, že budete neplodná. Sexuálně aktivní můžete být i po léčbě rakoviny prostaty. Stále byste měli mít orgasmus se stimulací penisu.

V závislosti na tom, zda chirurgický zákrok zcela odstranil všechny rakovinné buňky, může být nutná další léčba ozařováním nebo hormony. To je obvykle potřeba pouze u velmi agresivních nádorových onemocnění. Krevní testy PSA a zpráva o patologii vám i vašemu lékaři pomohou rozhodnout, zda je nutná další léčba.

Abyste si udrželi zdraví, měli byste absolvovat pravidelné krevní testy, hladiny PSA a vyšetření CT a MRI a také pravidelné kontroly. Hladiny PSA se obvykle hodnotí každé čtyři až šest měsíců během prvních tří let po operaci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY