Roztroušená skleróza (RS) a neurogenní močový měchýř: Co byste měli vědět

Problémy s močovým měchýřem způsobené onemocněním, jako je roztroušená skleróza (RS), se nazývají neurogenní močový měchýř. MS může narušit komunikaci mezi vaším mozkem a močovým měchýřem, takže problémy s močovým měchýřem jsou docela běžné.

Pokud máte roztroušenou sklerózu (RS) a objevíte problémy s močovým měchýřem, nejste sami.

Většina lidí s RS nakonec zažije nějaký druh problému s močovým měchýřem. Dysfunkce močového měchýře může být dočasná nebo chronická. Léčba závisí na vašich konkrétních příznacích.

Tento článek pojednává o tom, jak může RS ovlivnit váš močový měchýř, jaké jsou příznaky a co s tím můžete dělat.

Jak roztroušená skleróza (RS) ovlivňuje váš močový měchýř?

Až 90 % lidí s RS má někdy dysfunkci močového měchýře. Příznaky se obvykle objevují 6 až 8 let poté, co dostanete diagnózu RS. Mohou zahrnovat cokoli od neschopnosti udržet moč až po neschopnost úplně vyprázdnit močový měchýř.

Co znamená neurogenní močový měchýř?

Neurogenní močový měchýř je stav, kdy problémy s močovým měchýřem pramení z narušení signálů mezi vaším centrálním nervovým systémem (CNS) a močovým měchýřem. To může být způsobeno zraněním nebo nemocemi, jako je RS.

Může RS způsobit neurogenní měchýř?

Ano. Existují dva svěrače, které pomáhají zadržovat moč v močovém měchýři. Ale vaše schopnost ovládat tyto svaly závisí na tom, zda nervy dělají svou práci, což je pomáhat vašemu mozku a svalům komunikovat.

RS zahrnuje poškození vašeho myelinu, látky, která chrání nervová vlákna ve vašem CNS. Výsledné léze interferují s elektrickými signály nebo zprávami, například když je váš močový měchýř plný. To způsobuje problémy s průchodem elektrických signálů.

Jakékoli léze, které ovlivňují vaše nervy a svaly, které ovládají váš močový měchýř, mohou vést k neurogennímu močovému měchýři.

Jaké jsou příznaky, pokud máte neurogenní močový měchýř s RS?

RS postihuje každého jinak. Příznaky mohou přicházet a odcházet a měnit se v průběhu času a mohou zahrnovat:

 • zvýšená naléhavost a frekvence vyprazdňování močového měchýře (hyperaktivní močový měchýř)
 • neschopnost úplně vyprázdnit močový měchýř (nedostatečně aktivní močový měchýř)
 • nevíte, kdy je váš močový měchýř plný
 • potíže se spuštěním nebo udržením toku moči (váhavost moči)
 • probuzení ze spánku k močení
 • ztráta kontroly močového měchýře (inkontinence moči)
 • kapající čůrání, když se smějete, kašlete nebo kýcháte

Některé komplikace neurogenního močového měchýře jsou:

 • časté infekce močových cest (UTI)
 • poškození močového měchýře
 • ledvinové kameny
 • poškození ledvin nebo infekce

Jak léčíte neurogenní měchýř s RS?

Léčba závisí na konkrétním problému, takže je důležité navštívit lékaře nebo zdravotnického pracovníka pro diagnostiku.

Životní styl a nelékařská léčba

Problémy s močovým měchýřem můžete dostat pod kontrolu nelékařským přístupem. Rekvalifikace návyků a další domácí prostředky zahrnují:

 • Cvičení pánevního dna: Trénink svalů pánevního dna pomáhá tónovat a posilovat svaly, které ovlivňují váš močový měchýř.
 • Zpožděné vyprazdňování: To je, když na chvíli odložíte močení, abyste si natrénovali močový měchýř, aby jej déle zadržel, a postupně prodlužujte dobu zadržení.
 • Vyvarujte se dráždivých látek: Pokuste se identifikovat a vyvarovat se potenciálních dráždivých látek, jako je kofein, alkohol a tabák, které problém zhoršují.
 • Držte se rozvrhu: Nastavení konkrétních časů na močení je další způsob, jak přetrénovat močový měchýř.
 • Dvojité vyprazdňování: Po čůrání minutu počkejte a pak zkuste ještě jednou vyprázdnit močový měchýř.
 • Udržujte si střední váhu: Extra váha může způsobit tlak na váš močový měchýř.

Léky

Existuje několik tříd léků, které mohou léčit dysfunkci močového měchýře. Jaký typ je pro vás vhodný, závisí na konkrétním problému. Mezi tyto léky patří:

 • anticholinergní léky a antispasmodické léky na uvolnění svalů k uvolnění hyperaktivního močového měchýře

 • injekce botulotoxinu (Botox), když anticholinergika nezabírají

 • betanechol ke stimulaci nedostatečně aktivního močového měchýře
 • antibiotika pro kontrolu infekce

Intermitentní autokatetrizace

Pokud máte nedostatečně aktivní močový měchýř, může lékař navrhnout intermitentní autokatetrizaci. To zahrnuje zavedení malé trubice do močové trubice, aby se vypustil močový měchýř. Možná to budete muset udělat několikrát denně.

Informujte lékaře, pokud máte problémy s koordinací, které to ztěžují.

Nervová stimulace

Perkutánní stimulace tibiálního nervu (PTNS) pomáhá léčit hyperaktivní močový měchýř. Zahrnuje vložení elektrody do bérce ke stimulaci nervů. Léčba obvykle trvá 30 minut v ordinaci lékaře jednou týdně a trvá 12 týdnů.

Výzkum naznačuje, že PTNS u lidí s RS vede ke zlepšení symptomů o 12 týdnů nebo déle při udržovací dávce.

Chirurgická operace

Role operace u dysfunkce močového měchýře související s RS je omezený. Ale když jiné léčby selžou, chirurgické možnosti mohou zahrnovat:

 • chirurgický zákrok k odstranění kamenů nebo blokád
 • augmentace močového měchýře, postup ke zvětšení velikosti vašeho močového měchýře
 • cystektomie nebo operace odstranění močového měchýře
 • odklon moči, postup k vytvoření nového způsobu, jak může moč odcházet z vašeho těla do sběrného vaku

Často kladené otázky

Jak se cítí neurogenní měchýř?

Stejně jako u jiných příznaků RS se liší od člověka k člověku. Můžete si všimnout driblování, zvýšeného nutkání nebo nutnosti čůrat častěji, než jste byli zvyklí. Můžete mít pocit, že musíte čůrat, ale nemůžete to začít. Obecně platí, že trávíte více času přemýšlením o funkci močového měchýře a obavami z nehod, než se zdá normální.

Jaký je kód ICD-10 pro neurogenní měchýř způsobený RS?

Mezinárodní klasifikace nemocí, 10. revize (MKN-10), je systém kódování lékařských výkonů a diagnóz. Podle ICD-10 by neurogenní močový měchýř související s RS byl kódován jako N319: „neuromuskulární dysfunkce močového měchýře, blíže neurčená“. Lékařské kódování pomáhá určit, zda určité postupy nebo ošetření budou hrazeny v rámci zdravotního pojištění osoby.

Fungují botoxové injekce na neurogenní močový měchýř?

Možná. V roce 2011, Schváleno Food and Drug Administration (FDA). Botox pro problémy s močovým měchýřem související s RS jako alternativa k anticholinergním lékům a chirurgickému zákroku. A studie 2018 naznačuje, že botox může zlepšit inkontinenci moči a kvalitu života u některých lidí s RS. I když je obecně dobře snášen, existují některé potenciální vedlejší účinky a rizika. Pro a proti se určitě poraďte s lékařem.

Způsobuje vám MS více čůrání?

MS neovlivňuje váš objem moči. Ne každý s RS má také problém s frekvencí močení. Ale můžete cítit potřebu čůrat častěji, pokud se váš močový měchýř při močení úplně nevyprázdní, máte hyperaktivní močový měchýř nebo máte UTI.

MS může narušit komunikaci mezi vaším mozkem a močovým měchýřem, takže problémy s močovým měchýřem jsou docela běžné. Neurogenní močový měchýř je zastřešující termín pro problémy s močovým měchýřem způsobené zraněním nebo nemocí, jako je RS.

Neléčené problémy s močovým měchýřem mohou vést k vážným komplikacím. Proto je tak důležité navštívit lékaře a zjistit, co se děje. Lékař doporučí léčbu na základě specifik vaší dysfunkce močového měchýře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY