Septoplastika

Co je septoplastika?

Přepážka je stěna kosti a chrupavky, která rozděluje váš nos na dvě samostatné nosní dírky. Odchýlená přepážka nastane, když se přepážka přesune na jednu stranu nosu.

Někteří lidé se narodí s vychýlenou přepážkou, ale to může být způsobeno i poraněním vašeho nosu. Většina lidí s vychýlenou přepážkou má jeden nosní průchod, který je mnohem menší než druhý. To může způsobit potíže s dýcháním. Další příznaky vychýlené přepážky mohou zahrnovat časté krvácení z nosu a bolest obličeje. Chirurgie je jediný způsob, jak opravit vychýlenou přepážku.

Septoplastika je chirurgický zákrok ke korekci vychýleného septa. Septoplastika narovná přepážku, což umožňuje lepší proudění vzduchu nosem.

Příprava na septoplastiku

Váš lékař vás může požádat, abyste přestali užívat některé léky dva týdny před operací. Tyto léky mohou zahrnovat aspirin (Bufferin), ibuprofen (Advil) a další ředidla krve. To se provádí za účelem snížení rizika nadměrného krvácení během a po zákroku. Ujistěte se, že jste svému lékaři řekli, pokud jste alergičtí na určité léky nebo pokud máte v minulosti problémy s krvácením.

V některých případech lidé podstupují septoplastiku v lokální anestezii, která znecitliví oblast, aby se zabránilo bolesti. Většina lidí však má operaci v celkové anestezii, což znamená, že během procedury spí.

Večer před zákrokem po půlnoci nic nejezte ani nepijte, pokud budete v celkové anestezii. To vám pomůže zabránit zvracení a udušení, pokud se vám během operace stane nevolnost z anestezie.

Přiveďte člena rodiny nebo přítele, který vás po septoplastice může odvézt domů. Celková anestezie může způsobit ospalost po zákroku. Neměli byste řídit, dokud účinky zcela nepominou.

Váš lékař může před zákrokem vyfotit váš nos. Porovnání fotografií před a po zákroku vám může pomoci zjistit, jak se váš nos změnil.

Septoplastická procedura

Dokončení septoplastiky trvá od 30 do 90 minut v závislosti na složitosti stavu. Budete v místní nebo celkové anestezii, v závislosti na tom, co se vy a váš lékař rozhodnete, že je pro vás nejlepší.

V typickém postupu chirurg provede řez na jedné straně vašeho nosu, aby se dostal do přepážky. Dále zvednou sliznici, která je ochranným obalem septa. Poté se vychýlená přepážka přesune do správné polohy. Veškeré překážky, jako jsou další kousky kosti nebo chrupavky, jsou odstraněny. Posledním krokem je repozice sliznice.

Možná budete potřebovat stehy, které udrží přepážku a membránu na místě. Někdy však stačí zabalit nos vatou, aby se udržely na místě.

Náklady na septoplastiku

Možná rizika septoplastiky

Někteří lidé budou potřebovat druhou operaci, pokud nejsou spokojeni s výsledky. Další rizika spojená se septoplastikou jsou vzácná, ale mohou zahrnovat:

  • krvácející
  • jizvení
  • perforace vaší přepážky, ke které dochází, když se ve vaší přepážce vytvoří díra
  • změněný tvar nosu
  • změna barvy vašeho nosu
  • snížený čich

Nadměrné krvácení a infekce jsou možným rizikem jakékoli operace. Udržování čistého nosu a časté mytí rukou může tato rizika snížit.

Zotavení po septoplastice

Septoplastika se obvykle provádí ambulantně, pokud nenastanou větší komplikace. To znamená, že po odeznění anestezie budete moci jít domů ve stejný den jako procedura. Váš nos bude oteklý, bolestivý a plný vaty na kontrolu krvácení. Obal lze odstranit den nebo dva po operaci. Váš lékař také předepíše léky proti bolesti podle potřeby.

Váš lékař vás pravděpodobně požádá, abyste se vyhnuli aspirinu, ibuprofenu a dalším lékům, které ředí krev. To se provádí za účelem snížení rizika problémů s krvácením po zákroku.

Měli byste také omezit fyzickou aktivitu na několik týdnů po operaci, abyste minimalizovali otoky a podpořili hojení. To zahrnuje většinu forem intenzivního cvičení, jako je běh, zvedání závaží a hraní kontaktních sportů. Tyto činnosti mohou zvýšit váš krevní tlak a vést k silnému krvácení.

Mezi tipy pro rychlejší zotavení patří:

  • v noci zvedněte hlavu, abyste udrželi otok dolů
  • nesmrkat alespoň tři dny po operaci
  • nosit košile, které se vepředu zapínají, takže si nebudete muset přetahovat oblečení přes hlavu

Výhled po proceduře

Rána na nose se zahojí poměrně rychle a vaše dýchání se pravděpodobně zlepší krátce po zákroku. Celkový proces hojení však může být pomalý. Chrupavce a dalším tkáním nosu může trvat až rok, než se zcela usadí do svého nového tvaru.

Většina lidí nemá po operaci žádné přetrvávající příznaky. V některých případech se však chrupavka a nosní tkáně v průběhu času posouvají a nakonec opět zablokují proudění vzduchu nosem. To znamená, že k dalšímu přetvoření nosu a přepážky bude nutná druhá operace.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY