Sex u dospívajících není ve své podstatě špatný ani škodlivý – zde je důvod

Riziko poškození vašeho teenagera můžete snížit poskytnutím lékařsky přesných informací, které podpoří a podpoří zdravá a informovaná rozhodnutí o sexu.

Je důležité si uvědomit, že pojem „náctiletý“ představuje široké věkové rozpětí.

Popisuje mnoho různých věkových kategorií, fází vývoje a úrovní připravenosti, vysvětluje sexuální pedagožka Erica Smith, M.Ed, tvůrce programu Purity Culture Dropout, programu pro lidi, kteří byli vychováni v evangelickém přesvědčení o sexualitě.

Koneckonců, tento termín může popisovat 13leté, kteří jsou stále na střední škole, a 19leté, kteří jsou dobře na vysoké škole.

„Sex“ je další slovo, které může znamenat různé věci podle toho, kdo to říká. Někteří lidé říkají, že sex s penisem v pochvě a s penisem v řiti jsou jedinými druhy sexu, zatímco jiní tvrdí, že sex je jakýkoli smysluplný akt potěšení.

Není pochyb o tom, že pro člověka může být fyzicky nebo emocionálně škodlivé zapojit se do sexuální aktivity, když není dostatečně informováno nebo připraveno na možné důsledky.

Ale navzdory všemu strachu ze sexu mezi dospívajícími, kteří to dělají, není vždy soudný den. Některé výzkumy naznačují, že sex může být nejen neutrálním zážitkem, ale může být prospěšný i pro některé dospívající.

Co výzkum říká o sexu teenagerů

Jedna studie z roku 2007 vedená klinickými psychology analyzovala data z National Longitudinal Study of Adolescent Health, celostátně reprezentativní studie hodnotící zdraví adolescentů a vysoce rizikové chování ve Spojených státech.

Přestože mezi lety 1994 a 2002 byly ve třech různých bodech zkoumány tisíce účastníků v 7. až 12. ročníku, výzkumníci se konkrétně zaměřili na data shromážděná od 534 párů dvojčat stejného pohlaví.

To umožnilo výzkumníkům eliminovat genetické a socioekonomické proměnné, které by mohly ovlivnit jejich chování.

Výzkumníci zjistili, že na rozdíl od všeobecného přesvědčení mohou být dospívající, kteří mají sex v raném věku méně mají sklon projevovat „delikventní chování“ – včetně emočních problémů, zneužívání návykových látek a kriminality – později v životě.

Většina sexuálně aktivních dospívajících má sex s lidmi, se kterými jsou v romantickém vztahu. A tyto vztahy je učí o intimitě, komunikaci a emocích a také je příliš zaměstnávají, aby porušovali zákon.

Výzkumníci poznamenávají, že zatímco sexuální aktivita v raném věku adolescentů má své nevýhody – jmenovitě neplánované těhotenství a sexuálně přenosné infekce (STI) – tato rizika nejsou nevyhnutelná.

Jiné západní země mají podobnou míru a vzorce sexuální aktivity mladistvých, ale výrazně nižší míru těhotenství mladistvých.

Rozdíl? Většina osnov sexuální výchovy ve Spojených státech ne přiměřeně informovat dospívající o jejich sexuálním a reprodukčním zdraví, včetně toho, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím a pohlavně přenosnými chorobami.

“Než se vůbec zeptáme, ‘Existují studie, které ukazují, že je pro dospívající sex škodlivé, nebo ne?” měli bychom si také myslet: ‘Mladí kde? Mladí, kteří jsou připraveni nebo nepřipraveni? Teenageři, kteří dostávají sex založený na taktice strachu, nebo teenageři, kteří jsou od narození vychováváni k přesvědčení, že sex je normální a zdravá součást vztahů?“ říká Smith.

„Výsledky studie se budou výrazně lišit v závislosti na kontextu,“ říká Smith.

Pokud provádíte svůj vlastní hluboký ponor, poznamenejte si, kdo jsou výzkumníci a kdo financuje výzkum.

Výzkum napsaný nebo financovaný lidmi s finanční investicí do pouze abstinenčního vzdělání nebo kultury celibátu, včetně náboženských poboček, pravděpodobně není objektivní.

Proč byste měli povzbuzovat své dospívající, aby měli svobodu jednání a autonomie

Tělesná autonomie, ve své nejvýraznější podobě, je vaším právem rozhodovat o svém těle.

U dětí a dospívajících vypadá tělesná autonomie takto:

 • mít možnost nosit to, co chtějí nosit
 • výběr, zda si chtějí ponechat, odstranit nebo jinak upravit chloupky na obličeji nebo na těle
 • mít možnost obarvit si vlasy, nosit make-up nebo jinak dočasně změnit svůj vzhled
 • mají prostor prozkoumat svou genderovou identitu a rozhodovat o genderově utvrzující péči
 • jsou povzbuzováni k tomu, aby se přihlásili k fyzickému kontaktu s rodinnými příslušníky, včetně podání rukou a objetí, nebo se z nich vyhnuli

Když svému dítěti povolíte autonomii nad těmito věcmi, naučíte je všímat si a ctít, jak se jejich srdce, mysl, tělo a duše cítí nebo jak reagují, když něco chtějí nebo nechtějí.

Například, možná cítí teplo a mravenčení v těle, když dělají, nosí nebo cítí něco dobrého, ale cítí temný, prázdný pocit, když je opak pravdou.

Tyto informace jim pomohou rozhodnout, s jakými druhy lidí se chtějí nebo nechtějí stýkat.

Jak podpořit svého teenagera na jeho cestě

Pokud ještě nejste, začněte se svým dítětem mluvit o sexu. Čím dříve, tím lépe.

Ačkoli některé školy nabízejí sexuální výchovu, nemusí být z lékařského hlediska přesné a pravděpodobně není komplexní.

Pouze 22 států USA požaduje, aby sexuální výchova, pokud je poskytována, byla lékařsky, fakticky nebo technicky přesná. To ponechává velký prostor pro dezinformace.

Vše, co se vaše dospívající ve škole učí, musíte doplnit tím, že jim zpřístupníte medicínsky přesné informace, říká Jesse Kahn, LCSW-R, CST, ředitel a sexuální terapeut z The Gender & Sexuality Therapy Center v New Yorku.

Je důležité mít během života dítěte více konverzací přiměřených věku, říká Smith.

„Pomáhá rodičům a pečovatelům vytvořit atmosféru, ve které se jejich děti budou cítit pohodlně, když za nimi budou chodit s otázkami a obavami ohledně záležitostí souvisejících se sexem, s vědomím, že se nedostanou do problémů nebo se za to nebudou stydět,“ vysvětluje.

Postupem času mohou tyto rozhovory pomoci vytvořit pocit emocionálního bezpečí.

„Pocit emocionálního bezpečí s rodiči a pečovateli umožňuje dospívajícím být lépe připraveni na intenzivní emoce sexuálních a romantických vztahů a získat dovednosti a podporu, když k těmto vztahům dojde,“ dodává Smith.

Fyzické úvahy, které byste měli probrat se svým teenagerem

V „Pleasure Activism: The Politics of Feeling Good“ píše adrienne maree brown: „Potěšení je smyslem. Cítit se dobře není frivolní, je to svoboda.“

Ať už je to vychutnávání chuti jídla, krása západu slunce nebo oslava s přáteli, přijetí potěšení jako důstojné činnosti a povzbuzení svého dítěte, aby dělalo totéž, může změnit život.

Potěšení pro potěšení, sexuální nebo ne, je platnou formou objevování a zkoumání. Mluvit se svým dospívajícím o sexuálním potěšení je stejně důležité jako mluvit o sexuálních rizicích.

V závislosti na konkrétních sexuálních aktech ve hře může sexuální aktivita vést k:

 • změny v genitálním nebo análním mikrobiomu, zvyšující riziko infekcí močových cest (UTI) a bakteriální vaginózy
 • malé řezné rány nebo trhliny kolem otvoru vagíny nebo konečníku, uvnitř vaginálního nebo análního kanálu nebo podél penisu
 • Pohlavně přenosné choroby a pohlavně přenosné choroby (STD)
 • těhotenství

Pochopení těchto rizik – a mít nástroje k jejich zmírnění – je klíčem k přijímání informovaných rozhodnutí o sólové nebo partnerské sexuální aktivitě.

“Dát svému dítěti kondomy nebo je vzít k lékaři na kontrolu porodnosti je užitečné, ale nestačí,” říká Smith. “Taky bys s nimi měl mluvit.”

To znamená projít si všechny formy antikoncepce, jak správně používat každou metodu a jak ke každé metodě přistupovat podle potřeby. Chcete-li se dozvědět více, poraďte se s potvrzujícím zdravotnickým pracovníkem.

Emocionální úvahy, které byste měli probrat se svým teenagerem

“Sex není výhradně biologický proces,” říká Smith. “Je to také hluboce emotivní a také by na to měli být připraveni.”

Pomozte svému dospívajícímu pochopit, že může před, během a po sexu cítit libovolný počet emocí, jako například:

 • vzrušený
 • uvolněný
 • spokojený
 • euforický
 • neutrální
 • zranitelný
 • trapné
 • zahanbený
 • litující

Stejně tak je důležité je naučit, že to, jak se cítí, může ovlivnit několik faktorů, včetně:

 • jejich celkovou úroveň stresu, hydratace nebo hladu
 • stabilitu a emocionální hloubku jejich vztahu se sexuálním partnerem
 • jak jsou fyzicky, sexuálně nebo romanticky přitahováni ke svému sexuálnímu partnerovi
 • množství a kvalitu času, který mají se svým sexuálním partnerem před a po sexu
 • jak bezpečně se cítí se svým sexuálním partnerem

„Promluvte si se svým teenagerem o tom, že vina a tlak nejsou v sexu v pořádku,“ říká Kimberly Vered Shashoua, LCSW, s Vered Counseling, poskytovatelem online terapie pro dospívající v Severní Karolíně a Texasu.

“Dejte jim vědět, že jen proto, že řekli, že o něčem fantazírovali nebo řekli ‘ano’ dříve, jejich partner by neměl předpokládat, že je to to, co nyní chtějí,” říká Shashoua.

Ujistěte se, že vaše dospívající ví, že pokud se stane něco nechtěného, ​​může přijít za vámi, terapeutem nebo jiným důvěryhodným dospělým, říká.

Kde se dozvědět více a zdroje, které můžete sdílet se svým teenagerem

Tyto rozhovory nejsou vždy snadné. Mohou podnítit vaši vlastní internalizovanou sexuální negativitu, homofobii, cis-normativitu a další.

„Pokud se necítíte připraveni vést tyto rozhovory jako pečovatel, můžete se poradit se sexuálními vychovateli a sexuálními terapeuty, kteří vám mohou pomoci odnaučit se, co nechcete předávat, a vytvořit skripty vhodné pro váš věk pro komunikaci s vaším teenagerem. a získat sebevědomí a pohodlí mluvit o sexu obecně a se svým dospívajícím,“ říká Kahn.

Mezi další (bezplatné) zdroje, na které mohou pečovatelé odkazovat, patří:

 • Plánované rodičovství
 • Scarleteen
 • Sexuálně pozitivní rodiny
 • Rada pro sexuální informace a vzdělávání Spojených států
 • Mluvte se svými dětmi

Utěšte se: Nemusíte být jediným zdrojem lékařsky přesné, sex-pozitivní sexuální výchovy vašeho dospívajícího dítěte.

Kromě výše uvedených webových stránek existuje mnoho knih, podcastů a dalších nástrojů, které můžete svému dospívajícímu doporučit nebo koupit.

Abychom jmenovali alespoň některé:

 • „Not Your Mother’s Meatloaf: A Sex Education Comic Book“ editovali Saiya Miller a Liza Bley
 • „SEX: Vše, co potřebujete vědět o sexualitě, abyste se dostali přes vaše dospívající“, napsal Heather Corinna
 • „Trans Bodies, Trans Selves: Zdroj od a pro transgender komunity“ editovala Laura Erickson-Schroth
 • “Počkej co? Komiksový průvodce po vztazích, tělech a vyrůstání” spolunapsaly Heather Corinna a Isabella Rotman a vybarvil Luke B. Howard

Ještě více zdrojů můžete najít prostřednictvím tohoto seznamu seřazeného podle Sex Positive Families.

Sečteno a podtrženo

Vybavit své dospívající dítě lékařsky přesnými informacemi o sexuálním a reprodukčním zdraví – včetně anatomie, souhlasu, potěšení, těhotenství a pohlavně přenosných chorob – může být rozdílem mezi bezpečnější a méně bezpečnou sexuální aktivitou dospívajících.

Používání studu a taktiky založené na strachu k učení dospívajících o sexu jim nezabrání v sexuální aktivitě. Ale zabrání jim to s vámi o tom mluvit, i když potřebují vaši pomoc.

Vytváření bezpečného prostředí bez úsudku může vašemu dospívajícímu umožnit, aby se o vás opíralo a poskytovalo mu podporu a vedení.


Gabrielle Kassel (ona/je) je queer sexuální edukátorka a wellness novinářka, která se zavázala pomáhat lidem, aby se ve svém těle cítili co nejlépe. Kromě Healthline se její práce objevily v publikacích jako Shape, Cosmopolitan, Well+Good, Health, Self, Women’s Health, Greatist a dalších! Gabrielle ve volném čase trénuje CrossFit, recenzuje produkty pro potěšení, chodí na procházky se svou border kolií nebo nahrává epizody podcastu, který spolupořádá s názvem Bad In Bed. Sledujte ji na Instagramu @Gabriellekassel.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY