Sigmoidoskopie

Co je sigmoidoskopie?

Vaše tlusté střevo pomáhá vašemu tělu absorbovat vodu a živiny z jídla, které jíte. Je to také místo, kde se tvoří vaše stolice. Poslední třetina vašeho sestupného dvojtečky se nazývá sigmoidní dvojtečka. Je to spojeno s vaším konečníkem vaším konečníkem.

Kolonoskopie pomáhá lékařům vyšetřit celé tlusté střevo. Ale někdy jen esovité tlusté střevo vyžaduje důkladnou prohlídku. Tehdy lékař doporučí sigmoidoskopii.

Sigmoidoskopie, také nazývaná flexibilní sigmoidoskopie, je postup, který umožňuje lékaři podívat se do vašeho sigmoidního tlustého střeva pomocí flexibilní trubice se světlem. Pomáhá vašemu lékaři zkontrolovat:

 • vředy
 • abnormální buňky
 • polypy
 • rakovina

Obvykle se odeberou kousky tkáně jako vzorky pro kontrolu jakýchkoli abnormálních buněčných změn.

Kdy se provádí sigmoidoskopie?

Měli byste informovat svého lékaře, pokud si všimnete:

 • změny ve vašich střevních návycích
 • rektální krvácení
 • bolest břicha
 • nevysvětlitelné hubnutí

Mohou to být příznaky různých onemocnění tlustého střeva a sigmoidoskopie může být postupem, který pomůže určit příčinu vašich příznaků. Sigmoidoskopie je také obecným screeningovým nástrojem pro rakovinu tlustého střeva.

Přečtěte si více: Kolorektální rakovina (tračník) »

V závislosti na vaší osobní zdravotní anamnéze a na tom, zda má vaše rodina v anamnéze kolorektální karcinom, možná budete muset podstoupit sigmoidoskopii každých pět let po dosažení věku 50 let.

Příprava na sigmoidoskopii

Příprava na sigmoidoskopii je podobná přípravě na kolonoskopii. Asi dvě hodiny před zákrokem pravděpodobně použijete jeden nebo více klystýrů.

Pokud musí být celé tlusté střevo prázdné, příprava se ještě více podobá tomu, co musíte udělat pro kolonoskopii. Například budete jeden až tři dny před zákrokem dodržovat čistou tekutou stravu. Můžete dostat práškové projímadlo, které se smísí s tekutinou, aby se pomohlo vyprázdnit střeva. Mezi tekutiny, které můžete konzumovat, patří:

 • obyčejná káva nebo čaj
 • voda
 • vývar bez tuku
 • želatina, jako je Jell-O
 • sportovní nápoje s elektrolyty

Budete se chtít vyhnout tekutině s červeným nebo fialovým barvivem, protože to může vypadat jako krev v tlustém střevě.

Před zákrokem informujte svého lékaře o všech zdravotních potížích, které máte, ao všech lécích a doplňcích stravy, které užíváte.

Co procedura obnáší?

Před zákrokem vás lékař nechá ležet na levém boku na vyšetřovacím stole. Do konečníku vám vloží tenkou ohebnou trubici zvanou sigmoidoskop. Trubice má světlo a na konci velmi malou kameru, takže snímky lze přenášet na monitor, aby je mohl vidět váš lékař. Trubice také nafoukne vaše tlusté střevo trochou vzduchu, aby bylo snazší vyšetření.

Můžete se cítit nepříjemně, ale postup obvykle není bolestivý. Lidé obvykle nejsou během sigmoidoskopie pod sedativy, takže váš lékař vás může požádat, abyste se často měnili, aby bylo snazší pohybovat dalekohledem.

Pokud váš lékař uvidí nějaké polypy nebo výrůstky, může je odstranit. Pokud jsou v tlustém střevě nějaké abnormální oblasti, mohou být malé kousky tkáně odebrány pro další vyšetření.

Rizika jsou minimální, ale ve vzácných případech se může objevit trhlina v tlustém střevě nebo ve stěně konečníku. Pokud vám lékař odebere vzorek tkáně, mohlo by dojít ke krvácení v místě odběru vzorku.

Celá procedura trvá 10 až 20 minut. Lidé mohou obvykle řídit sami na schůzku az ní. Pokud jste dostali léky na uklidnění nebo sedaci, budete potřebovat někoho, kdo vás poté odveze domů.

Co mohu očekávat po zákroku?

Obvykle je určité nadýmání nebo křeče po sigmoidoskopii normální. Okamžitě zavolejte svého lékaře, pokud máte:

 • silná bolest břicha
 • závrať
 • krvavá stolice
 • horečka

Mohou to být příznaky něčeho vážného.

Váš lékař vám zavolá a prodiskutuje výsledky případných biopsií. Pokud je pozitivní výsledek, který vyžaduje další testování, možná budete muset postup zopakovat. Možná jej budete muset zopakovat, pokud váš lékař nebyl schopen získat dobrý obrázek o vašem tlustém střevě a konečníku.

Promluvte si se svým lékařem o jakýchkoli otázkách nebo obavách týkajících se vašeho kolorektálního zdraví nebo výsledků.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY