Souvislost mezi depresí, úzkostí a nadměrným pocením (hyperhidróza)

Pocení je nezbytnou reakcí na rostoucí teploty. Pomáhá vás udržet v pohodě, když je venku horko nebo když cvičíte. Ale nadměrné pocení – bez ohledu na teplotu nebo cvičení – může být známkou hyperhidrózy.

Někdy se mohou objevit deprese, úzkost a nadměrné pocení současně. Některé typy úzkosti mohou způsobit hyperhidrózu. Také můžete zažít pocity úzkosti nebo deprese, pokud nadměrné pocení významně narušuje vaše každodenní činnosti.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o tom, jak jsou propojeni a zda je čas promluvit si se svým lékařem o vašich příznacích.

Sociální úzkostná porucha jako příčina hyperhidrózy

Hyperhidróza je někdy sekundárním příznakem sociální úzkostné poruchy. Ve skutečnosti, podle International Hyperhidrosis Society, až 32 procent lidí se sociální úzkostí trpí hyperhidrózou.

Když máte sociální úzkost, můžete mít intenzivní stres, když jste v blízkosti jiných lidí. Pocity jsou často horší, když musíte mluvit před ostatními nebo když se setkáváte s novými lidmi. Také se můžete vyhnout tomu, abyste na sebe upozornili.

Nadměrné pocení je jen jedním z příznaků sociální úzkostné poruchy. Můžete také:

  • ruměnec
  • cítíte horko, zvláště kolem obličeje
  • cítit se bez hlavy
  • dostat bolesti hlavy
  • třást se
  • koktat, když mluvíš
  • mít vlhké ruce

Úzkost z nadměrného pocení

Když se obáváte nadměrného pocení, může se to projevit úzkostí. Můžete mít také některé příznaky sociální úzkosti. Generalizovaná úzkostná porucha (GAD) se pravděpodobněji rozvine jako sekundární příznak hyperhidrózy.

GAD obvykle není příčinou hyperhidrózy. Ale může se časem vyvinout, když se obáváte nadměrného pocení. Můžete mít obavy z neustálého pocení, dokonce i ve dnech, kdy se nepotíte. Obavy vás mohou nechat v noci vzhůru. Mohou také narušit vaši koncentraci v práci nebo ve škole. Doma můžete mít problémy s relaxací nebo užíváním si času s rodinou a přáteli.

Když se objeví deprese

Nadměrné pocení může vést k sociálnímu stažení. Pokud se bojíte pocení při svých každodenních činnostech, může to způsobit, že to vzdáte a zůstanete doma. Mohli byste ztratit zájem o činnosti, které vás dříve bavily. Navíc se můžete cítit provinile, že se jim vyhýbáte. Navíc se můžete cítit beznadějně.

Máte-li některý z těchto pocitů po delší dobu, můžete mít depresi v souvislosti s hyperhidrózou. Je důležité řešit a léčit nadměrné pocení, abyste se mohli vrátit k lidem a činnostem, které máte rádi.

Řešení

Primární hyperhidróza (která není způsobena úzkostí nebo jiným stavem) musí být diagnostikována lékařem. Váš lékař vám může předepsat krémy a antiperspiranty, které vám pomohou kontrolovat vaše potní žlázy. Vzhledem k tomu, že nadměrné pocení je časem zvládnuto, mohou také ustoupit vaše pocity úzkosti a deprese.

Pokud úzkost a deprese nezmizí navzdory léčbě hyperhidrózy, možná budete potřebovat pomoc i pro tyto stavy. Úzkost i depresi lze léčit terapií nebo léky, jako jsou mírná antidepresiva. Na druhé straně mohou tyto léčby také snížit stres, který může zhoršit vaše pocení. Zůstat aktivní a společenský mezi přáteli a rodinou může také zlepšit vaši náladu.

Pokud se obáváte pocení, které zažíváte se sociální úzkostí, budete muset léčit základní příčinu. Pomoci může behaviorální terapie a léky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY