Souvislost mezi psoriatickou artritidou a přírůstkem hmotnosti

Lidé s psoriatickou artritidou mají často obezitu a obezita může zhoršit příznaky psoriatické artritidy. Užívání léků a hubnutí může zlepšit příznaky psoriatické artritidy.

Psoriatická artritida Psoriatická artritida je forma zánětlivé artritidy, která zahrnuje bolest a ztuhlost kloubů. Bez léčby může toto onemocnění vést k trvalému poškození kloubů.

Některé statistiky odhadují, že až 45 % lidí s psoriatickou artritidou má obezitu. Vědci však přesně nevědí, co tyto dvě podmínky spojuje. Někteří vědci tvrdí, že tento vztah je složitý a pravděpodobně obousměrný, což znamená, že psoriatická artritida a obezita se vzájemně ovlivňují.

V tomto článku se podíváme na souvislosti mezi psoriatickou artritidou a hmotností, včetně způsobů, jak bezpečně zhubnout, když máte psoriatickou artritidu.

Jaká je souvislost mezi psoriatickou artritidou a přibíráním na váze?

Souvislost mezi psoriatickou artritidou a přírůstkem hmotnosti

Odborníci tvrdí, že existuje souvislost mezi obezitou a psoriatickou artritidou. Co je spojuje, zůstává nejasné. Zdá se však, že obezita je rizikovým faktorem pro rozvoj psoriatické artritidy.

Zdá se, že lidé s nadváhou nebo obezitou mají vyšší riziko vzniku psoriázy a psoriatické artritidy. Zdá se, že lidé žijící s psoriatickou artritidou, kteří mají nadváhu, mají také závažnější příznaky psoriatické artritidy a je pro ně těžší je zvládat.

Nadváha a obezita mohou také tlačit na klouby, vazy a šlachy. Bolestivé klouby zase mohou ztížit fyzickou aktivitu. Tento problém může vést k přibývání na váze, což vyvíjí větší tlak na klouby, což zhoršuje příznaky.

Způsobuje zánět psoriatické artritidy přibírání na váze?

Výzkumníci jasně nevědí, zda tento zánět psoriatické artritidy způsobuje nárůst hmotnosti nebo ne. Výzkum z roku 2022 naznačuje, že akutní zánět z infekcí může zvýšit riziko dlouhodobého přibírání na váze, ale studie neprokázaly podobný účinek u psoriatických onemocnění.

Účinky hmotnosti na léky na psoriatickou artritidu

Nadváha a obezita mohou zabránit účinnému působení léků na psoriatickou artritidu, jako jsou antirevmatická léčiva modifikující onemocnění (DMARD) a inhibitory faktoru nekrózy nádorů (TNF).

Cílem těchto léků je minimalizovat aktivitu onemocnění.

Podle přehledu výzkumu z roku 2020 dobré důkazy ukazují, že hubnutí může zlepšit reakci těla na léky, jako jsou DMARD a inhibitory TNF.

Mohou léky na psoriatickou artritidu pomoci lidem zhubnout?

Výzkum publikovaný v roce 2022 zjistil, že apremilast (Otezla) pomáhá zvládat váhu, symptomy a komplikace u lidí s psoriatickým onemocněním, včetně psoriatické artritidy.

Apremilast je typ léčiva známého jako inhibitor fosfodiesterázy 4 (PDE4) s malou molekulou.

Bezpečné hubnutí s psoriatickou artritidou

Nejlepší způsob, jak zhubnout, je prostřednictvím udržitelných diet a pravidelného fyzického cvičení.

Tělesné cvičení

Fyzická aktivita může pomoci řídit váhu a udržet osobu mobilní. American College of Rheumatology poznamenává, že lidé s artritidou, kteří pravidelně cvičí, mohou:

 • mít menší bolest
 • mají vyšší energetickou hladinu
 • mít kvalitnější spánek
 • mají lepší každodenní fungování

Současné pokyny doporučují cvičení s nízkým dopadem, jako je plavání, tai-chi nebo jóga, pro lidi s psoriatickou artritidou. Lidé mohou před zahájením konzultovat vhodný cvičební plán se svým lékařem.

Dietní volby

Konzumace pestré, vyvážené a výživné stravy je také nezbytná pro regulaci hmotnosti.

Arthritis Foundation nabízí následující tipy pro hubnutí:

 • Výživné jídlo: Zaměřte se na celé potraviny, včetně ovoce, zeleniny, ryb, ořechů a fazolí, a omezte vysoce zpracované potraviny.
 • Velikost porce: Použití menšího jídla může snížit množství, které člověk sní, až o 20 %.
 • Zůstat hydratovaný: Pití vody před jídlem může pomoci lidem cítit se rychleji plnější.
 • Spánek: Nedostatek spánku může v těle zpomalit produkci leptinu, proteinu, díky kterému se lidé cítí sytí. Také zvyšuje v těle produkci ghrelinu, hormonu, který pohání hlad.
 • Jíst ohleduplně: Pomalejší a pozornější jídlo může pomoci snížit příjem kalorií o 300 kalorií denně. Člověk může například sedět u stolu a jíst, a ne na pohovce a dívat se na televizi.

Studie z roku 2019 zjistila, že krátkodobý úbytek hmotnosti na velmi nízkokalorické dietě zlepšil příznaky psoriatické artritidy. Lidé by však neměli zkoušet tuto nebo jiné významné změny ve stravování, aniž by to nejprve probrali s lékařem.

Výhody hubnutí

Osobě s psoriatickou artritidou a nadváhou nebo obezitou pomáhá hubnutí pomocí diety a cvičení:

 • zmírnit bolest
 • zlepšit mobilitu
 • snížit zánět
 • zlepšit reakci těla na léky
 • snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění

Řízení hmotnosti pomáhá snížit riziko těchto potenciálně závažných komplikací.

Často kladené otázky

Zde je několik otázek, které se lidé často ptají ohledně psoriatické artritidy a tělesné hmotnosti.

Způsobuje obezita psoriatickou artritidu?

Míra obezity je vyšší u lidí s psoriatickou artritidou než u větší populace. Není však jasné, zda je obezita výsledkem psoriatické artritidy nebo k ní přispívá. Odborníci tvrdí, že vztah je složitý a tyto dva stavy se pravděpodobně vzájemně ovlivňují.

Ztěžuje psoriatická artritida hubnutí?

Zánět a bolest artritidy mohou ztížit mnoho činností a ovlivnit, jak snadno může člověk zhubnout. Dalším běžným příznakem psoriatické artritidy, který snižuje úroveň aktivity, je únava.

Zatímco psoriatická artritida může ztížit hubnutí, stále je možné zhubnout.

Mohou léky pomoci lidem s psoriatickou artritidou zhubnout?

Optimální léčba zánětu, jako je ta, která se vyskytuje u psoriatické artritidy, může pomoci při regulaci hmotnosti nebo při hubnutí. Například existují určité důkazy, že lidé mohou zhubnout při užívání inhibitorů PDE4, což je typ léku na psoriatickou artritidu.

Zlepšuje hubnutí příznaky psoriatické artritidy?

Ano, hubnutí zlepšuje příznaky psoriatické artritidy a snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a dalších komplikací psoriatické artritidy.

Lidé s obezitou a psoriatickou artritidou, kteří ztratili 10 % nebo více své hmotnosti, zaznamenali významné snížení aktivity onemocnění a zlepšení symptomů.

souhrn

Zdá se, že existuje souvislost mezi psoriatickým onemocněním, včetně psoriatické artritidy, a obezitou.

Jedním z důvodů je, že obezita může přispět k zánětu. Obezita může také ovlivnit způsob, jakým některé léky na psoriatickou artritidu ovlivňují tělo. Zdá se, že léky DMARD a inhibitory TNF fungují efektivněji, když lidé s obezitou zhubnou.

Udržování mírné hmotnosti může pomoci zvládnout příznaky psoriatické artritidy a posílit celkové zdraví a pohodu člověka. K dosažení tohoto cíle může pomoci výběr stravy a cvičení.

Zdroj informací:

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY