Svalová biopsie

Co je svalová biopsie?

Svalová biopsie je postup, při kterém se odebere malý vzorek tkáně pro testování v laboratoři. Test může pomoci lékaři zjistit, zda máte infekci nebo onemocnění ve svalech.

Svalová biopsie je poměrně jednoduchý postup. Obvykle se provádí ambulantně, což znamená, že budete moci odejít ve stejný den jako zákrok. Můžete dostat lokální anestezii, abyste otupili oblast, ze které lékař odebírá tkáň, ale na test zůstanete vzhůru.

Proč se provádí svalová biopsie?

Svalová biopsie se provádí, pokud máte problémy se svalem a váš lékař má podezření, že příčinou může být infekce nebo onemocnění.

Biopsie může lékaři pomoci vyloučit určité příčiny vašich příznaků. Může jim také pomoci stanovit diagnózu a zahájit léčebný plán.

Váš lékař může z různých důvodů nařídit svalovou biopsii. Mohou mít podezření, že máte:

  • porucha ve způsobu, jakým vaše svaly metabolizují nebo využívají energii
  • onemocnění postihující cévy nebo pojivové tkáně, jako je polyarteritis nodosa (která způsobuje oteklost tepen)
  • infekce související se svaly, jako je trichinelóza (infekce způsobená typem škrkavky)
  • svalová porucha, včetně typů svalové dystrofie (genetické poruchy, které vedou ke svalové slabosti a dalším symptomům)

Váš lékař může pomocí tohoto testu zjistit, zda jsou vaše příznaky způsobeny některým z výše uvedených svalových stavů nebo nervovým problémem.

Rizika svalové biopsie

Jakýkoli lékařský zákrok, který rozbije kůži, nese určité riziko infekce nebo krvácení. Možné jsou také modřiny. Protože je však řez provedený během svalové biopsie malý – zejména u jehlových biopsií – je riziko mnohem nižší.

Váš lékař neprovede biopsii vašeho svalu, pokud byl nedávno poškozen jiným postupem, například jehlou během testu elektromyografie (EMG). Váš lékař také neprovede biopsii, pokud je známo poškození svalů, které se datuje dále.

V místě vpichu jehly je malá šance na poškození svalu, ale toto je vzácné. Před zákrokem si vždy promluvte se svým lékařem o všech rizicích a sdělte své obavy.

Jak se připravit na svalovou biopsii

Pro přípravu na tento postup nemusíte dělat mnoho. V závislosti na typu biopsie, kterou budete mít, vám lékař může dát nějaké pokyny, které musíte provést před testem. Tyto pokyny se obvykle vztahují na otevřené biopsie.

Před zákrokem je vždy dobré informovat lékaře o lécích na předpis, volně prodejných lécích, bylinných doplňcích a zejména o ředidlech krve (včetně aspirinu), které užíváte.

Promluvte si s nimi, zda byste měli přestat užívat léky před a během testu, nebo zda byste měli změnit dávkování.

Jak se provádí svalová biopsie

Existují dva různé způsoby, jak provést svalovou biopsii.

Nejběžnější metoda se nazývá jehlová biopsie. Pro tento postup vám lékař vloží tenkou jehlu přes kůži, aby odstranil vaši svalovou tkáň. V závislosti na vašem stavu lékař použije určitý typ jehly. Tyto zahrnují:

  • Biopsie základní jehly. Středně velká jehla extrahuje sloupec tkáně, podobně jako se odebírají vzorky jádra ze Země.
  • Jemná jehlová biopsie. K injekční stříkačce je připevněna tenká jehla, která umožňuje odsávání tekutin a buněk.
  • Obrazově vedená biopsie. Tento druh jehlové biopsie je veden zobrazovacími postupy-jako jsou rentgenové snímky nebo počítačové tomografie (CT)-takže se váš lékař může vyhnout konkrétním oblastem, jako jsou vaše plíce, játra nebo jiné orgány.
  • Vakuově asistovaná biopsie. Tato biopsie využívá odsávání z vakua k odběru více buněk.

Při biopsii jehlou dostanete lokální anestezii a neměli byste pociťovat žádnou bolest ani nepohodlí. V některých případech můžete cítit určitý tlak v oblasti, kde se provádí biopsie. Po testu může být oblast bolestivá asi týden.

Pokud je vzorek svalu těžko dostupný – jako například u hlubokých svalů – může se lékař rozhodnout provést otevřenou biopsii. V tomto případě vám lékař udělá malý řez do kůže a odstraní svalovou tkáň odtud.

Pokud máte otevřenou biopsii, můžete dostat celkovou anestezii. To znamená, že budete během procedury klidně spát.

Po svalové biopsii

Poté, co je vzorek tkáně odebrán, je odeslán do laboratoře k testování. Výsledky mohou být připraveny až po několika týdnech.

Jakmile budou výsledky zpět, může vám váš lékař zavolat nebo vás nechat přijít do jejich kanceláře na následnou schůzku, abyste prodiskutovali nálezy.

Pokud se vaše výsledky vrátí abnormální, může to znamenat, že máte ve svalech infekci nebo onemocnění, které může způsobit jejich oslabení nebo smrt.

Váš lékař možná bude muset objednat další testy k potvrzení diagnózy nebo zjistit, jak daleko stav pokročil. Diskutují s vámi o vašich možnostech léčby a pomohou vám naplánovat další kroky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY