Toxoplazmóza: Víte, jak zůstat v bezpečí?

Co je toxoplazmóza?

Toxoplazmóza je běžná infekce způsobená parazitem. Tento parazit se nazývá Toxoplasma gondii. Vyvíjí se uvnitř koček a poté může infikovat další zvířata nebo lidi.

Lidé se zdravým imunitním systémem mají často mírné nebo žádné příznaky. Mnoho dospělých mělo toxoplazmózu, aniž by o tom věděli. Lidé se slabším imunitním systémem jsou však vystaveni mnohem většímu riziku vážných komplikací. Tyto komplikace mohou zahrnovat poškození vašeho:

 • oči
 • mozek
 • plíce
 • srdce

Těhotná žena, u které se infekce vyvine, může infekci přenést na své dítě. To může způsobit, že se u dítěte vyvinou závažné vrozené vady.

Jak se toxoplazmóza šíří?

Lidé se mohou nakazit toxoplasmou několika způsoby:

Jíst kontaminované potraviny

Toxoplazmatické cysty mohou být přítomny v nedovařeném mase nebo na ovoci a zelenině, které přišly do styku s kontaminovanou půdou nebo kočičími výkaly.

Vdechování sporulovaných cyst (oocyst) z kontaminované špíny nebo kočičího steliva

Vývoj toxoplasmy obvykle začíná tím, že kočka jí maso (často hlodavce) obsahující infekční toxoplazmatické cysty. Parazit se pak množí uvnitř kočičích střev. Během příštích několika týdnů se do kočičích výkalů prolijí miliony infekčních cystsporulační proces. Během sporulace stěny cysty ztvrdnou, zatímco cysty vstupují do spícího, ale infekčního stadia po dobu až jednoho roku.

Získání od infikované osoby

Pokud je těhotná žena nakažena, může parazit přejít placentou a infikovat plod. Lidé, kteří mají toxoplazmózu, však nejsou nakažliví. To zahrnuje malé děti a kojence infikované před narozením.

Méně často jej můžete získat transplantací orgánu nebo krevní transfuzí od infikované osoby. Laboratoře pečlivě sledují, aby tomu zabránily.

Jak častá je toxoplazmóza?

Frekvence toxoplazmózy se celosvětově velmi liší. Je to nejběžnější ve Střední Americe a střední Africe. Je to pravděpodobně kvůli klimatu v těchto oblastech. Vlhkost ovlivňuje, jak dlouho cysty toxoplazmy zůstávají infekční.

Svou roli hrají také místní kulinářské zvyky. Oblasti, kde se maso podává syrové nebo nedovařené, mají vyšší míru infekce. Použití čerstvého masa, které nebylo předtím zmrazeno, je také spojeno s větším rizikem infekce.

Ve Spojených státech odhadem 11 procent lidí ve věku od 6 do 49 let se nakazilo toxoplazmózou.

Jaké jsou příznaky toxoplazmózy?

Většina lidí, kteří mají toxoplazmózu, má jen málo, pokud vůbec nějaké, příznaky. Pokud se u vás objeví příznaky, s největší pravděpodobností se setkáte s:

 • otok lymfatických uzlin na krku
 • nízká horečka
 • Bolest svalů
 • únava
 • bolest hlavy

Tyto příznaky mohou být způsobeny jinými stavy. Pokud máte obavy z jakýchkoli příznaků, které jste vyvinuli, měli byste se vždy poradit se svým lékařem.

Jaká jsou rizika toxoplazmózy během těhotenství?

Infekce toxoplasmou během těhotenství může být vážná, protože parazit může procházet placentou a infikovat dítě. Nakažené dítě může utrpět poškození:

 • oči
 • mozek
 • srdce
 • plíce

Matka je také vystavena zvýšenému riziku potratu, pokud nedávno prodělala infekci toxoplazmózou.

Jaké jsou důsledky toxoplazmózy během těhotenství?

Některá miminka vykazují na ultrazvuku známky infekce. Váš lékař může zaznamenat abnormality v mozku a méně často v játrech. Cysty toxoplazmózy lze nalézt v orgánech dítěte poté, co se infekce vyvine. Nejzávažnější poškození je způsobeno infekcí nervového systému. To může zahrnovat poškození mozku a očí dítěte, a to buď v děloze, nebo po narození. Může to způsobit zhoršení zraku nebo oslepnutí, mentální postižení a vývojové zpoždění.

Toxoplazmóza a HIV

HIV oslabuje imunitní systém. To znamená, že lidé, kteří jsou HIV pozitivní, mají větší pravděpodobnost nákazy jinými infekcemi. Ženy, které jsou těhotné a mají HIV, jsou vystaveny většímu riziku vzniku toxoplazmózy. Jsou také vystaveni většímu riziku vážných problémů způsobených infekcí.

Všechny těhotné ženy by měly být testovány na HIV. Pokud jste těhotná a máte pozitivní test na HIV, poraďte se se svým lékařem o tom, jak předcházet toxoplazmóze.

Jak se léčí toxoplazmóza během těhotenství?

Máte -li během těhotenství toxoplazmózu, máte několik možností léčby.

Pokud máte podezření, že máte novou a první infekci toxoplazmózou, může být vaše plodová voda testována k potvrzení. Léčba může zabránit úmrtí plodu nebo vážným neurologickým problémům, ale není jasné, zda může snížit poškození očí. Tyto léky mají také své vlastní vedlejší účinky.

Pokud u vašeho dítěte neexistuje žádný důkaz infekce, může vám lékař předepsat antibiotikum zvané spiramycin po zbytek těhotenství. To může pomoci snížit riziko infekce vašeho dítěte.

Pokud je vaše dítě nakaženo, lékař vám pravděpodobně předepíše kombinaci pyrimethaminu (Daraprim) a sulfadiazinu po zbytek těhotenství. Vaše dítě bude obvykle užívat tato antibiotika až jeden rok po narození.

Nejextrémnější možností je ukončení těhotenství. To se doporučuje pouze v případě, že mezi počátkem a 24. týdnem těhotenství dojde k infekci. Obvykle se to nedoporučuje, protože většina dětí má dobrou prognózu.

Lze toxoplazmóze předcházet?

Nejběžnějšími způsoby, jak se nakazit toxoplazmózou, je konzumace kontaminovaného masa nebo produkce nebo vdechnutí mikroskopických cyst nebo spór toxoplazmózy. Riziko infekce můžete snížit:

 • jíst plně vařené maso
 • důkladně omyjte syrovou zeleninu a ovoce
 • po manipulaci se syrovým masem nebo zeleninou si důkladně umyjte ruce
 • vyhýbání se cestování do rozvojových zemí s vysokou prevalencí toxoplasmy, jako je Jižní Amerika
 • vyhýbání se kočičím výkalům

Pokud máte kočku, vyměňte podestýlku každé dva dny a podestýlku pravidelně myjte vroucí vodou. Při výměně odpadkového koše noste rukavice a masku. Mějte také svého domácího mazlíčka uvnitř a nekrmte ho syrovým masem.

Neexistují žádné vakcíny proti toxoplazmóze a žádné léky, které by bylo možné užívat k prevenci infekce.

Pokud plánujete těhotenství, měli byste dodržovat výše uvedená preventivní opatření. Také byste měli navštívit svého lékaře alespoň tři měsíce před otěhotněním, abyste prodiskutovali své rizikové faktory. Váš lékař může provést krevní test, aby zjistil, zda jste již dříve měli toxoplazmózu. Pokud ano, jste imunní vůči opětovné infekci, protože vaše tělo produkuje protilátky. Pokud váš krevní test ukazuje, že jste nikdy nebyla infikována, měli byste pokračovat v preventivních opatřeních a nechat si provést další test, jak postupujete během těhotenství.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY