Účinky meningitidy na tělo

Meningitida způsobuje otoky centrálního nervového systému, které postihují celé tělo a mohou mít dlouhodobé účinky.

18 Účinky meningitidy na tělo

Meningitida je otok membrán kolem mozku a míchy. Existují různé typy meningitidy, ale většinou jsou způsobeny viry nebo bakteriemi. Virová meningitida může způsobit vážné onemocnění, ale často nezanechává přetrvávající účinky. Závažnější je bakteriální meningitida. Postupuje rychle a může způsobit trvalé poškození nebo dokonce ohrozit život.

Rychlá diagnostika a léčba mohou pomoci předejít některým potenciálním dlouhodobým vedlejším účinkům. Pokud máte příznaky meningitidy, neprodleně navštivte svého lékaře. Meningitidu může dostat kdokoli, ale je častější u kojenců, dětí a dospívajících.

Centrální nervový systém

Centrální nervový systém se skládá z mozku, míchy a nervů. Meningitida je infekce, která způsobuje otoky ochranných membrán nervového systému. Zánět mozku a míchy může postihnout každou část vašeho těla. Horečka a další příznaky se mohou objevit náhle a postupovat velmi rychle, což má zničující účinky.

Bolest hlavy může být časným varovným signálem meningitidy. Zbytkové bolesti hlavy mohou být po nějakou dobu problémem. Zánět mozku může způsobit širokou škálu problémů, včetně kognitivních problémů a záchvatů. Potíže s pamětí a koncentrací mohou trvat i po odeznění nemoci. Děti mohou mít přetrvávající potíže s učením.

Otoky v mozku mohou také zasahovat do smyslů. Může způsobit zvonění v uších (tinnitus), částečnou ztrátu sluchu nebo hluchotu. Může způsobit problémy s řečí. Je možná citlivost na světlo, bolest očí a ztráta zraku.

Zánět a horečka mohou způsobit ztrátu chuti k jídlu. Časté jsou nevolnost, nevolnost a zvracení. Kojenci a malé děti se mohou stát vybíravými, podrážděnými a obtížně se utěšují. A nadměrná ospalost je příznakem meningitidy, takže může být těžké probudit spící dítě. Neléčená meningitida může vést ke kómatu.

Po záchvatu meningitidy může nějakou dobu přetrvávat špatná koordinace, závratě a nemotornost. Děti mohou mít po nemoci emocionální problémy, včetně lhostejnosti, náladovosti a poruch spánku.

Diagnostické testování může zahrnovat zobrazení mozku a analýzu míšního moku (spinální kohoutek).

Oběhový systém

Jak se bakterie množí ve vašem krevním řečišti, mohou uvolňovat toxiny (septikémie). Septikémie je život ohrožující stav. Krvácení pod kůží začíná vypadat jako mírná vyrážka. Jak krevní tlak klesá a oběh se zpomaluje, dochází k poškození krevních cév.

Vyrážka se šíří a tmavne do tmavě červené nebo tmavě fialové. Plíce a ledviny se mohou zhoršit a špatná cirkulace vystavuje prsty na rukou, nohou, pažích a nohou riziku amputace.

Diagnostické testování může zahrnovat analýzu krve na přítomnost bakterií. Pokud jste hospitalizováni, mohou být jako součást vaší léčby podávány intravenózní tekutiny, steroidy nebo antibiotika.

Kůže (kožní systém)

S nástupem horečky může kůže vypadat zarudle. Pokud se objeví septikémie a dojde k poškození krevních cév, uvidíte důkazy na kůži. Zpočátku může vaše kůže vypadat jen trochu skvrnitě. Příznaky septikémie můžete zaměnit za drobné škrábance nebo drobnou vyrážku. Vyrážka se může objevit kdekoli na těle.

Jak se infekce zhoršuje, vyrážka se rozšiřuje a tmavne, až nakonec připomíná velké modřiny. V některých případech může vyrážka způsobit trvalé zjizvení.

„Skleněný test“ lze použít k testování meningitidy. Pokud přitlačíte sklenici na vyrážku, měla by vyblednout. Pokud jde o meningitidu, stále budete moci vyrážku jasně vidět přes sklo. Mějte na paměti, že test skla není 100% přesný. Nejlepší je poradit se s lékařem.

Kosterní a svalové systémy

Ztuhlý krk a záda jsou u meningitidy běžné. Může být obtížné vůbec otočit krkem. V těžkých případech se hlava, krk a páteř bolestivě ztuhnou a vyklenou (opisthotonos). U kojenců a malých dětí je větší pravděpodobnost, že zažijí opistotonus než starší lidé. Dítě s meningitidou může vydávat vysoký křik, když se je pokoušíte zvednout. Ztuhlost kloubů může přetrvávat dlouho po odeznění nemoci a následným efektem může být také artritida.

U kojenců je těsný nebo vyboulený fontanel (měkké místo na hlavičce dítěte) známkou zánětu mozku. Pokud vaše dítě vykazuje tento příznak, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Svalová slabost je častým příznakem meningitidy, a to jak během nemoci, tak v následujících měsících. Mohou se objevit svalové křeče, bolesti těla nebo celková slabost v některých částech těla.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY