Váš průvodce hyperthyroidní myopatií

Hypertyreóza může způsobit svalovou slabost nebo myopatii. Nejlepší léčba je obvykle v souladu s vaším celkovým plánem léčby hypertyreózy.

Hypertyreóza je endokrinní stav. Stává se to, když vaše štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonu zvaného tyroxin. To vede ke zvýšení metabolismu.

Mezi běžné příznaky hypertyreózy patří nechtěná ztráta hmotnosti, pocení, podrážděnost a bušení srdce. Hypertyreóza však může někdy také vést ke ztrátě svalové kontroly spolu se svalovou bolestí a ztuhlostí.

Toto se nazývá hypertyreoidní myopatie. Léky, které řídí hladiny hormonů, mohou často pomoci při léčbě hypertyreoidní myopatie a další možnosti léčby, jako je operace, mohou pomoci, když léky nestačí.

Co znamená „myopatie“?

Myopatie je slovo pro stavy, které ovlivňují vaši svalovou tkáň.

Typicky myopatie způsobují svalovou slabost, ztuhlost a bolest. V některých případech může myopatie vést k rozpadu svalů, což může být smrtelné.

Myopatie může být zděděná nebo získaná v důsledku jiného stavu, jako je hypertyreóza.

Proč hypertyreóza způsobuje myopatii?

Přesná souvislost mezi hypertyreózou a myopatií není známa. Je možné, že protože nadprodukce hormonů štítné žlázy způsobuje zrychlení vašeho metabolismu a celkového tělesného zpracování, tělo odbourává svalovou tkáň rychleji, než ji lze nahradit.

Svalová síla může být také ovlivněna tím, jak hypertyreóza způsobuje, že tělo využívá více energie. Kromě toho má mnoho lidí s hypertyreózou potíže se spánkem. Bez dostatečného spánku nemají svaly čas se uzdravit a zotavit se ze stresu každodenního používání, což by mohlo vést k slabosti.

Typy myopatie způsobené hypertyreózou

U lidí s hypertyreózou se mohou vyvinout různé myopatie. Například je velmi běžné, že Gravesova choroba je spojena s hypertyreózou. Gravesova choroba je stav, který zahrnuje slabost a poškození svalů, které řídí pohyb vašich očí a očních víček. To může způsobit ztrátu zraku.

Typ myopatie nazývaný tyreotoxická periodická paralýza je také spojen s hypertyreózou. Tato myopatie způsobuje náhlé, dočasné a často těžké záchvaty svalové slabosti. K záchvatům dochází, když postižené osobě klesne hladina draslíku v séru.

V některých případech může hypertyreóza vést k závažnému typu myopatie nazývané rhabdomyolýza. Tento stav způsobuje rozpad svalů. Bez léčby může být tato myopatie smrtelná.

Jaký je pocit hypertyreoidní myopatie?

Přesné příznaky hypertyreoidní myopatie závisí na závažnosti a na postižených svalech. Někteří lidé pociťují mírnou svalovou slabost, zatímco jiní jsou ohroženi život ohrožujícím rozpadem svalů.

Mezi možné příznaky hypertyreoidní myopatie patří:

 • svalová slabost kolem boků
 • svalová slabost kolem ramen
 • generalizovaná svalová slabost
 • zpomalené reflexy
 • otok nebo zvětšení svalů
 • svalová ztuhlost
 • svalové křeče a bolest

 • rozpad svalů

Možnosti léčby hypertyreoidní myopatie

Pro většinu lidí s hypertyreoidní myopatií je nejlepším způsobem léčby jejich myopatie najít správnou léčbu hypertyreózy.

Léčba hypertyreózy často vyřeší všechny příznaky, včetně myopatie. Můžete také dostat léčbu, která vám pomůže zvládnout vaše příznaky. Možnosti léčby zahrnují:

 • Léky proti štítné žláze: Tyto léky způsobují, že vaše štítná žláza produkuje méně tyroxinu.
 • Beta-blokátory: Beta-blokátory mohou pomoci snížit příznaky myopatie snížením účinku hormonu štítné žlázy na vaše tělo.
 • Léčba radiojodem: Tato léčba zahrnuje užívání kapslí nebo kapaliny s radioaktivním jódem, které pomalu ničí buňky produkující hormony štítné žlázy.
 • Kortikosteroidy: Pokud máte otok nebo zvětšení svalů, může vám lékař předepsat kortikosteroidy, které vám pomohou tento příznak zvládnout.
 • Chirurgická operace: Někdy je možností operace k odstranění části nebo celé štítné žlázy. Lidé, kterým byla odstraněna štítná žláza, budou muset užívat hormonální léky, které nahradí funkci štítné žlázy po zbytek jejich života.

Jak dlouho trvá zotavení z myopatie štítné žlázy?

Při prvním zahájení léčby onemocnění štítné žlázy může trvat 1 až 2 roky, než se vaše hormonální hladiny upraví.

To však neznamená, že bude trvat tak dlouho, než se zotavíte z myopatie štítné žlázy. Často mohou beta-blokátory a jiná léčba poskytnout rychlou úlevu od symptomů.

Cena a pokrytí léčby myopatie

Cena léčby hypertyreoidní myopatie závisí na vaší lokalitě a pojistném krytí. Záleží také na druhu léčby, kterou dostáváte. Například léčebný plán antithyroidních léků a beta-blokátorů bude stát mnohem méně než operace.

Podle Medicare, pokud nemáte pojištění, operace k odstranění celé štítné žlázy nebo její části stojí 3 304 $ v ambulantním chirurgickém centru nebo 6 110 $ v nemocnici. Pokud jste se zapsali do Medicare, zaplatili byste 660 $ v chirurgickém centru a 1 221 $ v nemocnici.

Mnoho pojistných plánů má podobný vyhledávací nástroj, který můžete použít k nalezení odhadovaných nákladů na léčbu, včetně léků, operací a schůzek. Pro zahájení hledání můžete použít kód ICD-10 pro hypertyreoidní myopatii E05.90.

Mějte na paměti, že návštěvy lékaře a testování mohou také zvýšit vaše náklady. V některých případech bude váš lékař primární péče schopen léčit hypertyreoidní myopatii, ale možná budete muset navštívit specialistu, jako je endokrinolog. Návštěvy specialistů jsou dražší téměř u všech pojistných plánů.

Život s hypertyreózou

Řízení hypertyreózy může být problém. Příznaky mohou zanechat pocit únavy a slabosti. Naštěstí existují zdroje, na které se můžete obrátit s žádostí o podporu. Pokud jste obdrželi diagnózu tohoto stavu, podívejte se na tyto organizace:

 • The Graves’ Disease and Thyroid Foundation: Když navštívíte nadaci Graves’ Disease and Thyroid Foundation, najdete zdroje, jako jsou vzdělávací materiály, podpůrné skupiny a odkazy na místní lékařské a sociální služby.
 • Americká asociace štítné žlázy (ATA): ATA vám může pomoci připojit se ke klinickým studiím, zdrojům pacientů, místním endokrinním specialistům a dalším.
 • Změna štítné žlázy: ThyroidChange je advokátní organizace, která vám může pomoci najít personalizovanou péči o hypertyreózu.

Hypertyreóza může vést ke svalové slabosti. Toto se nazývá hypertyreoidní myopatie.

Příznaky a závažnost hypertyreoidní myopatie se liší v závislosti na postižených svalech. V některých případech může dojít ke ztrátě zraku nebo rozpadu svalů.

Obvykle stejné léky, které léčí hypertyreózu, mohou také léčit hypertyreoidní myopatii. To často zahrnuje léky proti štítné žláze a beta-blokátory. Někdy je nutná operace k odstranění celé štítné žlázy nebo její části.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY