Váš průvodce zahájením léčby RS

Při zahájení léčby roztroušené sklerózy (RS) je třeba s lékařem prodiskutovat několik faktorů, včetně cílů léčby a toho, které možnosti jsou pro vás nejlepší.

Existují čtyři hlavní typy RS a nejběžnější je relaps-remitující roztroušená skleróza (RRMS). Je to také typ, který většina lidí dostává jako první diagnózu.

V současné době existuje 23 léků schválených Food and Drug Administration k prevenci poškození mozku a míchy, které vede k symptomům RS. Odborníci často označují tyto léky jako „léky modifikující onemocnění“, protože mohou zpomalit zhoršování RS.

Když zahájíte svou první léčbu RS, zde je několik věcí, které byste měli vědět o lécích na RRMS, jak vám mohou pomoci a jaké vedlejší účinky mohou způsobit.

Otázky na lékaře

Než dostanete nový léčebný plán, položte lékaři několik otázek:

 • Proč doporučujete tuto léčbu?
 • Jak to pomůže mé MS?
 • jak to beru? Jak často to musím brát?
 • Kolik to bude stát?
 • Pokryje můj plán zdravotního pojištění náklady?
 • Jaké vedlejší účinky by to mohlo způsobit a co mám dělat, pokud mám nežádoucí účinky?
 • Jaké jsou mé další možnosti léčby a jak jsou ve srovnání s tou, kterou doporučujete?
 • Jak dlouho by mělo trvat, než mohu očekávat, že zaznamenám výsledky?
 • Co mám dělat, když moje léčba přestane fungovat?
 • Kdy mám další schůzku?
 • Jaké jsou příznaky toho, že bych vám měl zavolat mezi plánovanými návštěvami?

Jaké jsou cíle léčby?

Cíle každého při zahájení léčby mohou být trochu jiné. Obecně je cílem při léčbě RS:

 • snížit počet recidiv
 • zabránit poškození, které způsobuje léze v mozku a míše
 • zpomalit progresi onemocnění

Je důležité porozumět tomu, co vaše léčba může a co ne, a být realističtí ohledně svých cílů. Léky modifikující onemocnění mohou pomoci snížit relapsy, ale zcela jim nezabrání. Možná budete muset užívat další léky ke zmírnění příznaků, když se objeví.

Léčba RRMS

Léky modifikující onemocnění mohou pomoci zpomalit tvorbu nových lézí v mozku a míše a mohou pomoci snížit relapsy. Je důležité začít s jednou z těchto léčeb co nejdříve po diagnóze a držet krok s léčbou tak dlouho, jak vám lékař doporučí.

Jeden studie 2019 zjistili, že včasné zahájení léčby může pomoci zpomalit progresi RRMS do sekundárně progresivní RS (SPMS). SPMS se postupem času postupně zhoršuje a může způsobit další postižení.

Léčba RS modifikující onemocnění je dostupná jako injekce, infuze a pilulky.

Injekční léky

 • Beta-interferony (Avonex, Betaseron, Extavia, Plegridy, Rebif): Tyto typy léků můžete užívat tak často jako každý druhý den nebo alespoň každých 14 dní, v závislosti na předepsaném léčebném předpisu. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat příznaky podobné chřipce a reakce v místě vpichu, jako je otok, zarudnutí nebo změna barvy a bolest.
 • Glatiramer acetát (Copaxone, Glatopa a generický ekvivalent): Tento lék můžete užívat tak často jako každý den nebo až třikrát týdně, v závislosti na předepsaném léčebném předpisu. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat reakce v místě vpichu.
 • Ofatumumab (Kesimpta): Váš lékař vám dá tento lék jednou týdně po dobu prvních 3 týdnů a poté jednou za měsíc počínaje čtvrtým týdnem. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat infekci horních cest dýchacích, bolest hlavy a reakce v místě vpichu.

Pilulky

 • Kladribin (Mavenclad): Jedná se o tablet, který získáte ve dvou kurzech ročně po dobu 2 let. Každý kurz zahrnuje 4- až 5denní cykly s odstupem 1 měsíce. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat respirační infekce, bolesti hlavy a nízký počet bílých krvinek.
 • Dimethyl fumarát (Tecfidera a generický ekvivalent): Jedná se o perorální léčbu, kterou zahájíte užíváním 120miligramové (mg) tobolky dvakrát denně po dobu 1 týdne. Po prvním týdnu léčby budete užívat 240mg tobolku dvakrát denně. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat zrudnutí kůže, nevolnost, průjem a bolest břicha.
 • Diroximel fumarát (Vumerity): Dávkování tohoto léku začíná 231mg tobolkou dvakrát denně po dobu 1 týdne. Poté zdvojnásobíte dávku na 2 kapsle dvakrát denně. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat zrudnutí kůže, nevolnost, zvracení, průjem a bolest břicha.
 • Fingolimod (Gilenya): Tento lék je dodáván jako tobolka, kterou užíváte jednou denně. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat bolesti hlavy, chřipku, průjem a bolesti zad nebo břicha.
 • Siponimod (Mayzent): Pod vedením svého lékaře užíváte tento lék postupným zvyšováním dávek v průběhu 4 až 5 dnů. Odtud budete užívat udržovací dávku jednou denně. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat bolesti hlavy, vysoký krevní tlak a problémy s játry.
 • Teriflunomid (Aubagio): Jedná se o pilulku jednou denně s vedlejšími účinky, které mohou zahrnovat bolesti hlavy, řídnutí vlasů, průjem a nevolnost.
 • Zeposia (Ozanimod): Jedná se o pilulku jednou denně s vedlejšími účinky, které mohou zahrnovat zvýšené riziko infekce a pomalejší srdeční frekvenci než obvykle.
 • Monomethyl fumarát (Bafiertam): Dávka tohoto léku je 95 mg dvakrát denně po dobu 1 týdne. Po prvním týdnu léčby se doporučená dávka zvyšuje na 190 mg dvakrát denně. Mezi časté nežádoucí účinky patří bolest žaludku, průjem, nevolnost a návaly horka.
 • Ponesimod (Ponvory): Jedná se o perorální léčbu, kterou užíváte jednou denně. Začnete užíváním 2 mg denně a dávka se postupně zvyšuje na udržovací dávku 20 mg do 15. dne. Mezi vedlejší účinky patří infekce dýchacích cest, vysoký krevní tlak a problémy s játry.

Infuze

 • Alemtuzumab (Campath, Lemtrada): Jedná se o infuzi, kterou dostáváte jednou denně po dobu 5 dní v řadě. O rok později dostanete tři dávky 3 dny po sobě. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat vyrážku, bolesti hlavy, horečku, ucpaný nos, nevolnost, infekci močových cest a únavu. Obvykle nedostanete předpis na tento lék, dokud nevyzkoušíte dva další léky na RS a nezjistíte, že jsou pro vás neúčinné.
 • Ocrelizumab (Ocrevus): Váš lékař Vám podá tento lék jako první dávku, druhou dávku o 2 týdny později a poté jednou za 6 měsíců. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat reakce na infuzi, zvýšené riziko infekcí a možné zvýšené riziko některých typů rakoviny, včetně rakoviny prsu.
 • Mitoxantron (Novantrone): Zdravotníci vám podávají tento lék jednou za 3 měsíce, maximálně 12 dávek v období 2 až 3 let. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat nevolnost, vypadávání vlasů, infekce horních cest dýchacích, infekce močových cest, vředy v ústech, nepravidelná srdeční frekvence, průjem a bolesti zad. Kvůli těmto závažným vedlejším účinkům lékaři obvykle rezervují tento lék pro lidi s těžkou RRMS, která se zhoršuje.
 • Natalizumab (Tysabri): Tuto léčbu lékaři podávají jednou za 28 dní v infuzním zařízení. Kromě nežádoucích účinků, jako jsou bolesti hlavy, únava, bolesti kloubů a infekce, může přípravek Tysabri zvýšit riziko vzácné a možná závažné infekce mozku nazývané progresivní multifokální leukoencefalopatie.

Budete spolupracovat s lékařem na vytvoření léčebného plánu založeného na závažnosti vašeho onemocnění, vašich preferencích a dalších faktorech. Americká akademie neurologie doporučuje Lemtradu, Gilenyu nebo Tysabri lidem, kteří prožívají mnoho závažných relapsů nazývaných „vysoce aktivní onemocnění“.

Pokud se u Vás objeví nežádoucí účinky, zavolejte lékaře a požádejte o radu. Je důležité, abyste nepřestávali užívat lék bez souhlasu lékaře. Vysazení léků by mohlo vést k dalším recidivám a poškození nervového systému.

Dnes je k dispozici mnoho různých léků k léčbě RS. Zahájení užívání jednoho z těchto léků brzy po diagnóze může pomoci zpomalit progresi vaší RS a snížit počet recidiv, které dostanete.

Je důležité být aktivním účastníkem vlastní péče. Zjistěte co nejvíce o svých možnostech léčby, abyste mohli promyšleně diskutovat s lékařem.

Ujistěte se, že znáte potenciální přínosy a rizika každého léku. Zeptejte se, co dělat, pokud léčba, kterou užíváte, nepomáhá nebo pokud způsobuje nežádoucí účinky, které nemůžete tolerovat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY