Ve zprávách: FDA schvaluje antidepresivum s prodlouženým uvolňováním pro těžkou depresivní poruchu

Velká depresivní porucha (MDD) je stav duševního zdraví vyznačující se přetrvávající nízkou náladou, sníženou schopností potěšení a nedostatkem zájmu o zábavné aktivity.

Žít s depresí znamená víc než cítit smutek nebo neangažovanost. Může to také znamenat:

 • špatné soustředění
 • změny chuti k jídlu
 • problémy se spánkem
 • únava
 • nízké sebevědomí nebo pocity bezcennosti
 • podrážděnost
 • myšlenky na sebepoškozování

MDD ovlivňuje přibližně 280 milionů lidí na celém světě a je považován za hlavní příčinu invalidity.

Navzdory velké zátěži onemocněním tradiční antidepresiva zlepšují symptomy pouze odhadem 20 ze 100 lidí během 6 až 8 týdnů léčby.

Dextromethorfan-bupropion (Auvelity), schválený Food and Drug Administration (FDA) v srpnu 2022 k léčbě MDD u dospělých, funguje za zlomek této doby – již po jednom týdnu léčby. To z něj dělá první a jediný rychle působící perorální lék dostupný pro MDD.

Co je to?

Dextromethorfan-bupropion (Auvelity) je antidepresivum s prodlouženým uvolňováním, které kombinuje dvě aktivní léky, dextromethorfan (tlumí kašel) a bupropion (antidepresivum).

V současné době je k dispozici pouze ve formě tablet a obvykle se zpočátku užívá ústy jednou denně.

Dávkování se může zvýšit na dvakrát denně, jak váš léčebný plán pokračuje.

Jak to funguje?

Antidepresiva působí tak, že ovlivňují neurotransmitery, chemické posly ve vašem mozku.

Tradiční antidepresiva cíl neurotransmitery dopamin, serotonin a norepinefrin. Dextromethorfan-bupropion ovlivňuje neurotransmiter glutamát blokováním N-methyl-D-aspartátu (NMDA) a aktivací sigma-1 receptorů.

Důležitost role NMDA receptorů při léčbě deprese byla součástí výzkumného objevovacího procesu zahrnujícího ketamin.

Ketamin, kontrolovaná látka, je lék primárně používaný jako anestetikum, ale často zneužívaný jako rekreační droga kvůli svým disociativním vlastnostem.

Schopnost ketaminu ovlivňovat mozek z něj před desítkami let udělala lék, který byl předmětem zájmu pro léčbu duševních poruch, jako je deprese. Když byl testován, ketamin byl efektivní extrémně rychle.

Po letech výzkumu vědci zjistili, že schopnost ketaminu blokovat NMDA receptory byla součástí toho, proč byl tak silný. Ale ketamin bylo zjištěno, že je příliš nebezpečné k pravidelnému užívání jako léčba deprese.

Dextromethorfan, jedna část antidepresiva s prodlouženým uvolňováním, také blokuje NMDA receptory, ale bez bezpečnostních obav spojených s ketaminem.

Bupropion, druhá polovina, udržuje dextromethorfan ve vašem systému déle inhibicí enzymu ve vašem těle, který jej rozkládá.

Dextromethorfan-bupropion je také a inhibitor zpětného vychytávání norepinefrinu-dopaminusoučást běžně používané třídy typických antidepresiv, která svému novému složení přidává funkci tradičního antidepresiva.

komu to pomáhá?

Dextromethorfan-bupropion může být pro vás možností, pokud žijete s MDD a je vám více než 21 let.

Tento lék není schválen pro použití u lidí, kteří jsou považováni za pediatrické (věk 21 nebo mladší) a nebyl v klinických studiích testován u pacientů starších 65 let.

Co říká výzkum?

Schválení dextromethorfanu-bupropionu FDA bylo založeno na výsledcích dvou klinických studií.

V klinické studii GEMINI výzkumníci porovnávali účinnost dextromethorfanu-bupropionu s placebem. Změřili zlepšení symptomů deprese na Montgomery-Åsbergově stupnici pro hodnocení deprese (MADRS).

Skóre MADRS bylo porovnáno po 6 týdnech. Skupina užívající dextromethorfan-bupropion zaznamenala pokles skóre v průměru o 16 bodů, zatímco skupina s placebem zaznamenala průměrný pokles o 12 bodů.

Navíc 40 % ze skupiny dextromethorfan-bupropion dosáhlo remise symptomů, ve srovnání se 17 % těch, kteří užívali placebo.

Údaje ze studie také naznačují, že významně větší zlepšení symptomů bylo pozorováno ve skupině dextromethorfan-bupropion ve srovnání se skupinou s placebem již 1 týden po zahájení léčby.

Klinická studie ASCEND pro dextromethorfan-bupropion použila skóre MADRS k porovnání jeho účinnosti jako kombinace dextromethorfan-bupropion s použitím samotného bupropionu.

V randomizované, dvojitě zaslepené kontrolní studii lidé užívající dextromethorfan-bupropion zaznamenali snížení skóre MADRS v průměru o 14 bodů ve srovnání s průměrným 9bodovým poklesem u těch, kteří užívali pouze bupropion.

Stejně jako ve studii GEMINI měl dextromethorfan-bupropion také vyšší míru remise symptomů (47 %) než samotný bupropion (16 %).

Obě klinické studie prokázaly, že dextromethorfan-bupropion byl dobře snášen a měl podobné vedlejší účinky ve srovnání s jinými perorálními antidepresivy, jako jsou:

 • závrať
 • nevolnost
 • suchá ústa
 • snížená chuť k jídlu
 • úzkost

Další výzkum

Ačkoli byl dextromethorfan-bupropion nedávno schválen pro léčbu MDD, může mít i jiné aplikace.

Dokument z roku 2022, který srovnává jeho způsob účinku s lékem na Alzheimerovu chorobu, memantinem, naznačuje, že tyto dva recepty mají téměř identické procesy v mozku.

Výzkumníci naznačují, že to může učinit dextromethorfan-bupropion kandidátem na použití u Alzheimerovy choroby, stejně jako to může učinit memantin možnou volbou pro MDD.

Kdy se doporučuje?

Dextromethorfan-bupropion je schválen pouze pro použití při MDD. Může být použit jako první lék na MDD nebo jako další krok ve vašem léčebném procesu.

Pokud žijete s MDD a pociťujete rezistenci na léčbu jinými léky, může vám lékař doporučit vyzkoušet toto antidepresivum kvůli jeho netradičnímu způsobu účinku.

Jako jediný rychle působící lék schválený pro MDD může váš lékař také doporučit dextromethorfan-bupropion, pokud jsou vaše příznaky závažné a ovlivňují vaše vztahy, akademické pracovníky nebo povolání.

Dextromethorfan-bupropion je lék na předpis. Užívání bez konzultace se svým zdravotnickým týmem, zejména ve spojení s jinými léky, může způsobit vážné zdravotní komplikace.

Dextromethorfan-bupropion (Auvelity) je rychle působící perorální antidepresivum nedávno schválené FDA. Zaměřuje se na NMDA receptory ve vašem mozku a poskytuje stejnou úroveň úlevy od příznaků, kterou lze pozorovat v průběhu let ve studiích ketaminu, ale s vyššími bezpečnostními rezervami.

Tento lék můžete použít, pokud jste starší 21 let a byla vám diagnostikována velká depresivní porucha. Váš lékař vám jej může také předepsat, pokud trpíte depresí rezistentní na léčbu nebo potřebujete okamžitou úlevu od příznaků.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY