Vede pankreatitida k přibírání na váze?

Obezita může zvýšit vaše riziko rozvoje pankreatitidy. Jakmile však máte pankreatitidu, úbytek hmotnosti je větší problém.

Slinivka je orgán, který hraje klíčovou roli ve vašem metabolismu tím, že produkuje různé hormony a trávicí tekutiny. Nadváha vás může vystavit riziku rozvoje problémů s tímto orgánem, konkrétně zánětu slinivky břišní zvanému pankreatitida.

Zatímco obezita a další problémy mohou vést k pankreatitidě, ztráta hmotnosti je ve skutečnosti tím větším problémem, jakmile ji máte. Zjistěte, jak hmotnost hraje roli u pankreatitidy a co můžete udělat pro prevenci nebo zvládnutí tohoto stavu.

Způsobuje pankreatitida obezitu?

Hubnutí je častější u lidí, kteří trpí pankreatitidou.

Obezita může předcházet tomuto stavu, protože vysoké hladiny tuku, vysoký cholesterol a cukrovka jsou některé z příčin přispívajících k tomuto stavu.

Ale jakmile se u vás rozvine pankreatitida, příznaky jako nevolnost, zvracení a ztráta hmotnosti jsou běžné.

Můžete mít nadváhu při pankreatitidě?

Když se u vás rozvine pankreatitida, můžete mít nadváhu, hlavně proto, že vysoká hladina tuků v krvi, nadměrné pití alkoholu a další návyky, které mohou přispět k nárůstu hmotnosti, jsou také rizikovými faktory pro akutní pankreatitidu.

Podle jedné zprávy asi jedna čtvrtina ze všech lidí s pankreatitidou dochází k úbytku hmotnosti s tímto stavem a úbytek hmotnosti o 10 % nebo více v průběhu roku je běžný.

Přiberete při užívání léků na rakovinu slinivky?

U většiny lidí s rakovinou slinivky břišní dochází k úbytku hmotnosti, nikoli k nárůstu hmotnosti.

Důvodem tohoto úbytku hmotnosti je kombinace procesu onemocnění a léčebných strategií.

Rakovina spotřebovává velkou část tělesné energie a může vést ke ztrátě hmotnosti. Navíc rakovina jako nemoc a léčba používaná k jejímu boji může způsobit ztrátu chuti k jídlu, nevolnost, zvracení a další příznaky, které vedou ke ztrátě hmotnosti.

Ztráta hmotnosti je také zvláště častá u lidí s rakovinou slinivky, protože vaše tělo ztrácí schopnost produkovat trávicí tekutiny a hormony a vaše tělo neabsorbuje živiny, které přijímáte potravou.

Pokud hubnete v důsledku rakoviny slinivky břišní nebo léčby, kterou proti ní používáte, může vám váš zdravotnický pracovník předepsat léky na pomoc při produkci nebo doplnění trávicích enzymů, výživové doplňky a další terapie.

Jak dlouho trvá přibírání na váze po pankreatitidě?

Stejně jako rakovina slinivky může pankreatitida narušovat schopnost vašeho těla trávit potravu a správně absorbovat živiny. Výsledkem je, že u lidí s pankreatitidou je úbytek hmotnosti častý.

Vyřešit pankreatitidu a získat zpět váhu, kterou jste ztratili, může nějakou dobu trvat. V mnoha případech se k obnovení zdravé hmotnosti po onemocnění nebo onemocnění slinivky břišní používají diety nebo doplňky bohaté na bílkoviny, kalorie a další živiny.

Léčba k zabránění přibírání na váze při pankreatitidě

Pankreatitida je častěji spojena s hubnutím než s přibýváním na váze. Zánět slinivky břišní může narušit schopnost vašeho těla trávit potraviny a absorbovat živiny.

Vysoká hladina cholesterolu nebo tuku a obezita mohou přispívat k rozvoji pankreatitidy, ale v akutních stádiích je pravděpodobnější, že tento stav způsobí, že zhubnete, než přiberete.

Pankreatitida se může vyvinout u lidí s nadváhou nebo s vysokou koncentrací tuků nebo cholesterolu v těle. Jakmile však dojde k zánětu slinivky břišní, nevolnost, zvracení a malabsorpce mohou vést ke ztrátě hmotnosti více než k nárůstu hmotnosti.

Pokud máte pankreatitidu, rakovinu slinivky nebo jiné formy onemocnění slinivky, může po léčbě nějakou dobu trvat, než začnete znovu nabírat váhu, kterou jste ztratili. Pomoci mohou léky, které napomáhají trávení nebo doplňují kalorie a živiny, které přijímáte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY