Vše, co potřebujete vědět o halucinacích

Co jsou halucinace?

Halucinace jsou smyslové zážitky, které se zdají skutečné, ale jsou vytvořeny vaší myslí. Mohou ovlivnit všech pět vašich smyslů. Můžete například slyšet hlas, který nikdo jiný v místnosti neslyší, nebo vidět obraz, který není skutečný.

Tyto příznaky mohou být způsobeny duševními chorobami, vedlejšími účinky léků nebo fyzickými nemocemi, jako je epilepsie nebo porucha užívání alkoholu.

Možná budete muset navštívit psychiatra, neurologa nebo praktického lékaře v závislosti na příčině vašich halucinací.

Léčba může zahrnovat užívání léků k léčbě zdravotního stavu. Váš lékař může také doporučit přijetí různých způsobů chování, jako je pití méně alkoholu a více spánku, aby se zlepšily vaše halucinace.

Typy halucinací

Halucinace mohou ovlivnit váš zrak, čich, chuť, sluch nebo tělesné vjemy.

Vizuální halucinace

Vizuální halucinace zahrnují vidění věcí, které tam nejsou. Halucinacemi mohou být předměty, vizuální vzory, lidé nebo světla.

Můžete například vidět osobu, která není v místnosti, nebo blikající světla, která nikdo jiný nevidí.

Čichové halucinace

Čichové halucinace zahrnují váš čich. Když se uprostřed noci probudíte, můžete cítit nepříjemný zápach nebo cítit, že vaše tělo zapáchá, když ne.

Tento typ halucinací může také zahrnovat vůně, které se vám líbí, jako je vůně květin.

Chuťové halucinace

Chuťové halucinace jsou podobné halucinacím čichovým, ale zahrnují váš smysl pro chuť místo čichu.

Tyto chutě jsou často zvláštní nebo nepříjemné. Chuťové halucinace (často s kovovou pachutí) jsou u lidí s epilepsií poměrně častým příznakem.

Sluchové halucinace

Sluchové halucinace patří mezi nejčastější typy halucinací. Můžete slyšet někoho, kdo na vás mluví nebo vám říká, abyste udělali určité věci. Hlas může být naštvaný, neutrální nebo teplý.

Mezi další příklady tohoto typu halucinací patří slyšení zvuků, jako když někdo chodí v podkroví nebo opakované zvuky klikání nebo klepání.

Hmatové halucinace

Hmatové halucinace zahrnují pocit dotyku nebo pohybu ve vašem těle. Můžete například mít pocit, že vám po kůži lezou brouci nebo že se vaše vnitřní orgány pohybují. Můžete také cítit představovaný dotek něčích rukou na svém těle.

Co způsobuje halucinace?

Stavy duševního zdraví

Duševní onemocnění patří mezi nejčastější příčiny halucinací. Schizofrenie, demence a delirium jsou několik příkladů.

Použití látky

Užívání návykových látek je další poměrně častou příčinou halucinací. Někteří lidé vidí nebo slyší věci, které tam nejsou poté, co pili příliš mnoho alkoholu nebo brali drogy, jako je kokain.

Halucinogenní drogy jako LSD a PCP mohou také způsobit halucinace.

Nedostatek spánku

Nedostatek spánku může také vést k halucinacím. Můžete být náchylnější k halucinacím, pokud jste nespali několik dní nebo pokud nemáte dostatek spánku po dlouhou dobu.

Je také možné zažít halucinace těsně před usnutím, známé jako hypnagogické halucinace, nebo těsně před probuzením ze spánku, známé jako hypnopompické halucinace.

Léky

Některé léky užívané na duševní a fyzické zdravotní stavy mohou také způsobit halucinace. Léky na Parkinsonovu chorobu, deprese, psychózu a epilepsii mohou někdy vyvolat příznaky halucinace.

Jiné podmínky

Jiné stavy mohou také způsobit halucinace. Mohou zahrnovat:

  • vysoké horečky, zejména u dětí a starších osob
  • migréna
  • sociální izolace, zejména u starších lidí
  • záchvaty
  • hluchota, slepota nebo problémy se zrakem
  • epilepsie (v některých případech mohou epileptické záchvaty způsobit, že uvidíte blikající tvary nebo světlé body)

  • terminální onemocnění, jako je HIV 3. fáze (AIDS), rakovina mozku nebo selhání ledvin a jater

Jak se halucinace diagnostikují?

Nejlepší, co uděláte, je okamžitě zavolat svému lékaři, pokud máte podezření, že vaše vjemy nejsou skutečné. Váš lékař se zeptá na vaše příznaky a provede fyzickou prohlídku. Další testy mohou zahrnovat test krve nebo moči a možná skenování mozku.

Pokud ještě nemáte odborníka na duševní zdraví, nástroj Healthline FindCare vám může pomoci najít lékaře ve vaší oblasti.

Pokud znáte někoho, kdo má halucinace, nenechávejte ho samotného. V některých závažných případech může strach a paranoia vyvolaná halucinacemi vést k nebezpečným činům nebo chování.

Po celou dobu zůstaňte s danou osobou a jděte s ní k lékaři pro emocionální podporu. Můžete také pomoci odpovědět na otázky týkající se jejich příznaků a toho, jak často se vyskytují.

Jak se léčí halucinace?

Váš lékař vám bude schopen doporučit nejlepší formu léčby, jakmile zjistí, co způsobuje vaše halucinace.

Léky

Léčba vašich halucinací bude zcela záviset na jejich základní příčině. Například, pokud máte halucinace kvůli těžkému odnětí alkoholu, může vám lékař předepsat léky, které vám pomohou uklidnit nervový systém.

Pokud jsou však halucinace způsobeny Parkinsonovou nemocí u osoby s demencí, tento stejný typ léků nemusí být prospěšný a mohou být použity jiné léky.

Přesná diagnóza je velmi důležitá pro účinnou léčbu stavu.

Poradenství

Součástí vašeho léčebného plánu může být také poradenství. To platí zejména v případě, že základní příčinou vašich halucinací je duševní stav.

Mluvit s poradcem vám může pomoci lépe porozumět tomu, co se s vámi děje. Poradce vám také může pomoci vyvinout strategie zvládání, zvláště když se cítíte vystrašení nebo paranoidní.

Co mohu očekávat v dlouhodobém horizontu?

Zotavení z halucinací závisí na příčině. Pokud dostatečně nespíte nebo příliš pijete, lze toto chování upravit.

Pokud je váš stav způsoben duševní chorobou, jako je schizofrenie, užívání správných léků může výrazně zlepšit vaše halucinace. Okamžitou návštěvou lékaře a dodržováním léčebného plánu je pravděpodobnější, že budete mít pozitivní dlouhodobý výsledek.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY